Suriye’ de gelinen nokta

Suriye’ de gelinen nokta
Yaklaşık bir yıl kadar önce; Suriye sınırında angajman kurallarının değiştirilmesi ve Suriye teskeresinin Türkiye Büyük Millet Meclisinden geçirilmesi üzerine; “Bu Suriye İçin Yeterli Mi?” diye bir yazı yazmıştım. Yapılanların yeterli olup olmadığını, ülkemizin beklentilerinin karşılanıp karşılanmadığını sorgulamış, bu kadarlık bir müdahalenin Suriye’deki iç savaşı sona erdirmeye yetmeyeceğini ifade etmiştim.
                Yine; Suriye’deki iç savaş bizi ne ilgilendirir diye düşünenlerin olabileceğini, ama bunun doğru bir düşünce olmadığını, çünkü Suriye’nin bizim Orta- Doğuya açılan kapımız olduğunu, iç savaşın ihracatımızı engellediğini, Mersin- İskenderiye arasında başlatılan roro seferlerinin yeterli olmadığını  ifade etmiştim. Mısır’da yapılan darbe nedeniyle; ihtiyacı karşılamaktan uzak bu seferlerin bile sekteye uğradığı düşünülürse; haklılığımız daha iyi anlaşılır.
                Birleşmiş Milletlerin, Nato’nun, Amerika Birleşik Devletleri ve müttefiklerinin, o da olmuyorsa, Türkiye’nin Esad’a karşı savaşan muhaliflerin işini kolaylaştıracak bir adım atması gerektiğini söylemiştim. İkinci Dünya Savaşı sonuçlarına göre şekillenen Birleşmiş Milletler, bu yapısı ile Dünyada barışı korumaktan çok uzak. Bu yapı günün şartlarına göre yeniden düzenlenmeli. Bir buçuk milyarlık İslâm dünyası da Birleşmiş Milletlerde temsil edilmelidir.
                Tek başına Türkiye’ye ne oluyor, denilebilir.Türkiye’nin uluslararası sularda açık kimlikle, silahsız olarak uçan uçağı düşürülmüştür. Reyhanlı saldırısı gerçekleştirilmiştir. Sınır kapısında intihar saldırısı yapılmıştır. Bütün bu saldırıların arkasında Suriye olduğu ortaya çıkmıştır. Uluslararası hukuk Türkiye’ye kendini savunma hakkı tanımaktadır. Bu yapılamadığı için fatura giderek ağırlaşıyor. O gün sığınmacı sayısı yüz bin idi, bugün beş yüz bin. Esad canisinin katlettiği insan sayısı da yüz bini, bizim sığınmacılara harcadığımız para da iki milyar doları aştı.
                İki yılı aşkın bir süre sonra; Obama çıkmış, Suriye’ye müdahale insanlığın bir gereğidir, diyor. Günaydın. Bu kara varmak için yüz binden fazla insanın ölmesi, iki milyon insanın sığınmacı olması ve beş milyon insanın ise; Suriye içinde göçe mi zorlanması gerekiyordu? Önümüzdeki günlerde Esad’a yapılacak müdahalenin göstermelik olmaması,  ciddi zarar verdirilmesi gerekiyor. Aksi halde daha çok insan ölür.
Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co