SÜRDÜRÜLEBİLİR KAHRAMANLIK

SÜRDÜRÜLEBİLİR KAHRAMANLIK

Oniki Şubat, Kahramanmaraş’ın düşman işgalinden kurtuluşunun 95. Yıldönümü. Bugün, Kahramanmaraş’ımızın onur, gurur ve kahramanlık günü. Bu günüyle ne kadar övünse yeridir Kahramanmaraşlı. Bu vesileyle şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyorum, ruhları şad olsun.

Kahramanlık nedir? Kahramanlık, değerler sistemi içerisinde; yılların birikimiyle oluşan, tarihin derinliklerinden süzülerek gelişen bir karakter yapısıdır. Başka bir ifadeyle kahramanlık, kritik dönemlerde; cesaretin akıl süzgecinden geçirilerek; süratle karar verme, hamle yapma ve sonuç alma becerisidir.

Bu öyle bir ruhtur ki, yeri gelir insana pire için yorgan yaktırır, yeri gelir işgalci Fransız’a kafa tutturur, Ermenilerin beklenmedik tavrı karşısında Abdal Halil Ağa olur. Tarihi Uzunoluk hamamından çıkan bacılarına sarkıntılık eden Fransız askerlerinin karşısına Sütçü İmam’ı diker. Ulu Cami imamı Rıdvan Hocaya “Kalede düşman bayrağı dalgalanırken burada Cuma namazı kılmak bize fark değildir.” dedirtir.

Kıt imkânlarla Fransız emperyalistlerini kovmak, her kente nasip olamayan bir başarıdır. Peki, Kahramanmaraşlı bu başarısının karşılığını Cumhuriyet hükümetlerinden alabilmiş midir? Hayır, alamamıştır. Üzülerek ifade etmeliyim ki Kahramanmaraş’ta sürdürülebilir bir kahramanlık yok! Bu durumu; sayın millet vekilleri, belediye başkanları, sivil toplum kuruluşları, partilerin il ve ilçe başkanları içi boş hamaset nutukları atma yerine bir düşünsünler!..

Kahramanmaraş’ın önceliklerinden biri de hızlı trenin Kahramanmaraş’tan geçmesidir. Şimdiye kadar bu konuda yapılan çalışmalar bir sonuç vermemiştir. Demek ki yapılan girişimler yetersiz. 1927’de olduğu gibi; hızlı tren Köprü Ağzından ya da söylendiği gibi; Narlı’dan bir hatla bağlanacaksa Kahramanmaraş bunu hak etmiyor.

Kahramanmaraş, kurulduğu günden beri Ak Parti’ye en büyük desteği veren illerimizin başında gelmektedir. Bu oyun bir değeri yok mudur? Önümüzdeki milletvekili genel seçimleri öncesi bu konu yeni başbakan Sayın Ahmet Davutoğlu nezdinde yeniden gündeme getirilmeli, 2023 hedefine uygun olarak Kahramanmaraş’a hızlı tren projesi gündeme alınmalıdır.

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co