Şükür ve Kurban

Şükür ve Kurban

ŞÜKÜR  VE KURBAN

Şükür  vermekle olur. Vermeyince şükür olamaz. Bazı insanlar yiyip işti mi karnını gere gere “Yarabbi şükür “ der. Bazen da işleri yolunda gitti mi “şükür” ederler.  Genel mantık “aldıkça” şükür ederiz biz insanlar. Halbuki şükür  sadece sözle yapılan bir ibadet değildir.

Bunun da ötesinde bir anlayıştır şükür.  Bizim büyüklerimiz verdikleri kadar şükür ederlermiş.

İbrahim Etem hazretleri tacı tahtı bırakmış.Kendisini Allah yoluna adamış bir  Allah dostudur.  Dünya malına tenezzül etmemiş.Kimseden bir şey istememiş.Nefsini yokluğa ve  mahrumiyete  alıştırmış.

Bir gün kendi zamanında yaşayan Şakiki Belh ile karşılaşmış. Ve ona demiş ki :

-Ey Şakik  nasıl geçiniyorsun ?

Şakiki Belh Hazretleri der  ki :

-Bulunca yiyoruz ,bulamayınca sabrediyoruz.

İbrahim Etem Hazretleri der ki :

-Horasanın köpekleri de aynı şeyi yapıyor. Bulunca yiyorlar,bulamayınca sabrediyorlar.

Şakiki Belh der  ki :

Peki siz ne yapıyorsunuz ?

İbrahim Etem Hazretleri der  ki :

Biz bulunca dağıtıyoruz.Bulmayınca sabrediyoruz.

Vermek ve dağıtmak şükürdür.

Allah kullarına bin bir türlü nimetler vermiş. Akıl vermiş. Sağlam vücut vermiş.Bunun karşılığında vermelerini istemiştir. Allah namaz kılmayı,oruç tutmayı,zekat vermeyi  anne ve babaya bakmayı,açları doyurmayı,yolda kalmışlara yardım etmeyi emretmedi mi ? İşte Allah’ın vermiş olduğu nimetlerin karşılığı bunlardır.  Allah’ın bunların elbette hiç birine ihtiyacı yoktur. Allah kullarına vereceği mükafatlar  şükürlerde gizlidir. Şükretmezsek,dua etmezsek nasıl kul olacağız ?

Vermek elbette zordur. İnfak elbette  her babayiğidin harcı değildir. Ama birde vermeyi deneyin. Bakın Allah kaç katını tekrar size veriyor.

Allah şükredenlerin şükrünü karşılıksız bırakmıyor elbette.

Tüm ibadetler bir şükrün ifadesidir. Ama en güzel şükür malından vermektir. Allah yolunda malından infak edenler  mutlaka mükafatını  görür.

Bir başka şükür de canını ortaya koymaktır. Allah yolunda canınızı verirseniz bunun  karşılığı da şehitliktir. Ki buda Peygamberlerle  beraber olmak demektir. Cennet köşelerinde makamlara oturmaktır.

Önümüzde Kurban bayramı var. Bu bayram vermeyi ifade eder. Kurbanın bir anlamı da vermektir. Malından, en kıymetli şeyler den dağıtmaktır. Bu fırsat iyi değerlendirmeliyiz. Kurbanlarımızdan dağıttığımız zaman şükrümüzü yapmış olacağız. Her şey Allah’ın rızasını kazanmak için olmalıdır.

Allah keseceğiniz kurbanları kabul etsin. Tüm okuyucularımın Kurban bayramını tebrik ederim.

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co