Su sporları ve Baraj göllerimiz

Su sporları ve Baraj göllerimiz

ŞU BARAJLARI NE ZAMAN TURİZME KAZANDIRACAĞIZ

Geçtiğimiz Pazar günü İhya Der Yönetim Kurulu olarak 35 kişi ile Şanlıurfa’ya gezi düzenlemiştik. Şanlıurfa, tarihi ve doğal güzelliklerini turizme açmış, turiz gelirlerinin tadını almış olacak ki, yeni kazılarla elde edilen tarihi dokuları da değerlendirmiş. Ayrıca ilçelerini de bu pastaya dahil etmiş. Halfeti’den kısaca bahsedip, bizim barajlarımızın neden turizme kazandırmamız gerektiğini anlatacağım.

Halfeti 8500 nüfuslu, eski Halfeti barajın altında kalmış, baraj çevresi sosyal tesisler ile donatılmış, yat gezileri düzenleniyor, binlerce insan bu beldeye akıyor. Amaç kısmende olsa denizi yaşamak.

Sadece ben değil, geziye katılan etkili ve yetkili bürokratlar ile sanayici ve iş adamlarımız Kılavuzlu Barajının çevresinin de mutlaka turizme açılması gerektiği hemfikrinde buluştular. Biz buradan yetkililere yeniden sesleniyoruz, turizm bir kenti gerçekten büyük yapar, bu nedenle lütfen ama lutfen barajlarımızı değerlendirelim diyorum.

Bu vesile ile Şanlıurfa İhya Vakfında bize gösterilen misafirperverliği teşekkür ediyorum. Ha hemşehrimiz Şanlıurfa Belediye Başkanı Sayın Güvenç’i de ziyaret edecektik, ancak yurt dışında olduğu için buluşamadık, bence bu kardeşimizden de fikir bazında yardım alınmalı diye düşünüyorum.

ELEŞTİRMEK İSTEMEZDİM AMA

Yüzlerce, hatta binlerce konferanslar dinledim, kimi zaman konuşmacının ağzından bir önemli söz alabilmek için saatlerimizi verdik ama alamadık, boş sözler konuşup bizim zamanımızı çaldı. Kimi konferanslarda ise konuşmacılar öyle güzel tespitler yaptı ki, hayran kaldık! Sonrasında insan bıkıyor, kafa tahammül etmiyor boş sözlere… Bir süredir gitmiyordum dinlemeye ama sevgili kardeşim İbrahim Gülsu bize aldı bir özel okulumuz tarafından organize edilen konferansa götürdü. Konuşmacının isminin gereği yok, iki saat dinledik, ağzındanüç önemli cümle alamadığımız gibi, yeni hiçbir şey söylemedi, bizi öğrenci zannetti galiba,  oturduk saatlerce, kendisi uzman edası ile bilindik şeyleri tekrarlayıp durdu.

Konferansta ilk 45 dakikada aklımda kalan tek şey, geçmiş siyasi organizasyonların(devletlerin) kuruluşu ve yok oluşları ile ilgiliydi, isminin başında prof olan bu kardeşimiz; bir coğrafya üzerinde yaşayanların birlik oldukları zaman güçlü oldukları, bölünüp parçalandıklarında ise küçüldükleri” bizlere anlattı. Bunu Mehmet Akif yüreklerin toplu vurması durumunda, onu top sindiremez sözlerinde binlerce defa dinledik.

Sonra millet olmak için din, toprak birliği gibi ortaokul coğrafya kitaplarında yazılı olan konular anlatıldı, sonrasında ‘ulus devletten, modern devlete geçilmeli, bu da insan merkezli olmalı” dendi o kadar.

Peki, biz sistemi değiştireceksek, bunu nasıl başaracağız?

Yeni kurulacak sistemin öncüsü kim ya da kimler olacak?

Mevcut sistemi savunanlar nasıl ikna edilecek?

Bu sistem içinde yetişen ve sistemin getirdiği yaralar nasıl sarılacak? Siz yetkili olsaydınız neler yapardınız?  Tüm bu soruların cevabı havada kaldı. Yol arkadaşım Gülsu’da kızgındı.  Çünkü elimize somut bir öneri konulmadı.  Konuşmacılar karşısındaki insanlara bir şeyler vermeli, lütfen içi boş sözlerle bizim kıymetli zamanımızı almayın.

DÜNYA’DA KURULAN MEDENİYETLER NE VERDİ?

Şunu söylemek istiyorum, çınar ağaçları vardır, kimi on yıl, kimi yüz yıl, kimi yüzyıllarca yıl yaşar.

Türk milleti elbette çınar ağacına benzer, köklüdür… Devletleri uzun ömürlü kılan, eğitimli nesiller yetiştirmekten geçiyor.

Eğer bu sistem bize dar yada bol geliyorsa, kendimize yeniden mutluluklar getirecek bir sistem kuracaksak, kökümüze, özümüze (kültürümüze-inancımıza-dilimize…) ters olmamalı.

Konumuzla ilgili değil ama Saraçhane Çarşısı esnafları soruyor, Maraş’ın dondurmasına ve biberine başkaları sahip çıkıyor, neden? Neden mi? Sorunun cevabını bulan, yukarda ki sistem arayışı içinde olanlara da ışık tutar diye düşünüyorum.

BERAATİNİZ MÜBAREK OLSUN

Üç aylardayız, manevi bereketi bol günleri yaşıyoruz. Artık, Ramazan’a iyice yaklaştık ve Beraat Kandilini kutlamak üzereyiz.

Bu bereketli günlerden azami derecede yararlanmak ve iyi anlamak gerek. Beraat Rabbimizin yüceliğini ve affediciliğin delilidir diye düşünüyorum.

İnşallah, boyun bükerek, dua ederek, Beraatimizi alanlardan oluruz. Bu vesile ile yazıma başlamadan önce kandilinizi kutluyorum.

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co