Sona geldik !..

Sona geldik !..

SONA GELDİK

Ramazan ayının sonuna geldik. İslam alemi bir ay oruç tuttu.Sahur programları düzenlendi.. İftar programları yapıldı.

Hayır kurumları  durumu iyi olmayan insanlara destek verdi.  Sadakalar dağıtıldı. Vitir sadakası verildi. Oruç tutamayanlar orucun öşürünü  ödedi. Davetlere gidildi. Hısım akraba  kendi aralarında iftarlar düzenledi. Dolu dolu  bir ayı Perşembe günü  bitirmek üzereyiz.

Bu ayın içinde bulunan bin aydan daha kıymetli bir günü de idrak ettik. Kadir gecesi. Verilen müjde öyle. Kadir gecesi Bin aydan daha hayırlı. Nedenlerini Allah bilir. O , gece neler olduğunu  biz bilmeyiz. Ramazan ayının içinde bir gece. Hatta Ramazan ayının son on günün içinde olduğu belirtilir. Son üç gün içinde olduğu da işaret edilmektedir. Her ne olursa olsun Ramazan ayının içinde öyle bir gün var ki bin aydan daha hayırlı.

Ne mutlu ona ki bu ayın manevi atmosferinde orucunu tutanlara. Allah kabul etsin.  Fakirlerimiz bir gün gördü. Bu havanın Ramazan ayından sonra da devam etmesi  tavsiye edilir.

Güzel ülkemizde  Ramazandan önce bir seçim yapıldı. Bu seçim sonrası hiçbir parti tek başına iktidar olamadı. Şimdi koalisyon hükümetleri arayışı var. Belki de önümüze bir de erken seçim gelebilir. Her neyse  hakkımızda hayırlısını versin Yüce Rabbim.

Cuma günü bayram . Ramazan Bayramı . Bu bayrama  eskiden çörek bayramı da denirdi.  Bazı bölgelerde şeker bayramı denirdi. Ama işin doğrusu Ramazan Bayramıdır.  Oruç bayramı. Bayram mutluluk demektir. Sevinç demektir.  Mükafat demektir. Sevindirmek demektir. Gönül almak demektir.

Ramazan  ayının içinde her türlü ibadet  gizlenmiş. Oruç,namaz,zekat,fitre.Sadaka. Kuran okuma. Yardımlaşma.Şükür ,zikir. Velhasıl  Ramazan ibadet ve taat  ayıdır. Bu demek değil ki Ramazan ayından sonra  ibadetler durur. Hayır bilakis iman esaslarında Allahı zikretmek,ibadet etmek süreklilik ister.  Her  nefesimizde Allahı zikrederiz.

Okuyucularımdan ve dostlarımdan mesajlar aldım. Ben mesaj kullanmıyorum. Ama onlara bizzat  meyillerle cevap veriyorum.  Ayrı ayrı kandillerinizi tebrik ediyorum. Perşembe günü idrak edeceğimiz Ramazan-ı Şerif Bayramınızı en derin duygularımla kutlarım. Kutlu olsun. İlahi  emrin  nimetlerinden faydalanmak nasip etsin Rabbim.

Memleketimiz  için hayırlar getirsin Ramazan bayramı. Milletimize tuzak kuranların tuzakları başlarına geçsin işallah.  Milletimizi umutsuzluğa  gark edenleri aramızdan çıkarsın Rabbim.

Ramazan  orucu bir cihad kadar önemlidir. Vücudumuzla,beynimizle,aklımızla ,nefsimizle birlikte cihad ediyoruz.  Allah bu cihad da yol alanların zaferini kabul etsin.

Gönül ve nefis cihadımızın mükafatını Allah verecektir.  Hoş bayram edin sevgili okuyanlarım.

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co