SİYAH ÖFKE ABD’ DE PATLADI…

SİYAH ÖFKE ABD’ DE PATLADI…

ABD’ de polisin genel olarak orantısız güç kullanması her zaman yaptığı davranış. Bu defa siyahî genç Michael Brown ‘ ın öldürülmesi bardağı taşırdı. Ayrıca bu siyahî gencin silahı da yoktu. Polislerin hayatını tehlikeye atacak hiçbir gerekçe de olmamasına rağmen ABD polis’inin hangi ruh haline bürünmüşse acımasızca öldürmesinin ardından. Polis memuru Darren  Wilson’ın yargılanmasına dahi gerek görülmeyince siyah öfkenin patlamasına sebep oldu.

Olayların merkezi Ferguson ‘da siyahî tepkiler başlarken ABD’nin 170 şehrinde aynı tepkiler, pretosto gösterileriyle devam etti.

ABD Polisinin yine aşırı güç kullanması ile yüzlerce gözaltına alınan vatandaşı oldu.

Böyle bir olay Türkiye’de olsa başta ABD ve diğer Ülkeler işte orantısız güç diye Türk Polisine ve yargıya ateş püskürterek vatandaşı galyana getirecek haber manşetleri ile gazetelerde TV’lerde ilk haber verirlerdi.

Sahi CNN diye bir TV vardı nerde acaba kapandı mı? Yoksa bu haberleri haber yapmaktan mı kaçıyor?

Elbette ki;  ikinci şık doğru yani haber yapmıyor. Yapmaz da nerdesin CNN? Türkiye’de gezi olayların da başrol oynuyordun. Nerdesin? Gezi olayların da günler öncesi hazırlığını yaptın. Çünkü olayların çıkacağını medyana bildirenler vardı.

Şimdi ne oldu kameran mı bozuldu? Kameramanın hastamı oldu? İkiyüzlülüğün bir kez daha tescillendi.

CNN TV sen doğru ve ilkeli habercilikten uzaksın. ABD’de silahsız bir siyahî gencin öldürülmesine ve pretostoların 170 şehre yayılmasına yüzlerce kişinin tutuklanmasına seyirci kalıyorsun. Bunların onda biri Türkiye’de olsaydı kaç ekip görevlendirirdiniz?

Tür polisinin hoş görüsü Dünyanın hiçbir ülkesin de yoktur. Olamaz da hiç kimse bizim polisimizi bir başka Ülkenin polisine benzetmeye kalkmasın.

FBI nın raporun da haftada iki siyahi Amerikan vatandaşı beyaz bir Polis tarafından öldürülüyor. Bu nasıl bir ırkçılık hâlbuki ABD’ de siyahların ekonomiye katkıları çoktur.

ABD Polisi ve yargısı ırk ayrımı yaparsa bu ABD’de çok ciddi sıkıntılar meydana getirir. Olayların başlamasına sebep olan siyahi genci öldüren Polis memuru Darren  Wilson’ın yargılanmasına gerek görülmemesi çok büyük bir hata olduğunu düşünüyorum. Yargıla dinle suçsuz görürsen serbest bırak.

Siyahi genci öldüren polis memuru Darren  Wilson’ın istifa etti ama ABD’de olaylar nasıl ve ne şekilde sonuçlanır bilinmez.

ABD de siyah beyaz ayrımı devam ederse 1960’lara döner ki; bu ABD için hiç de iyi olmaz. 1960’larda bir Martin Luther King çıkmış ABD Başkanı Kennedy inde desteğini alarak ırk ayrımcılığının sona erdirilmesin de çok başarı sağlamıştır…

Irk ayrımcılığı kim yaparsa yapsın. Başına sıkıntı alır. Yüce Dinimiz İslamiyet ırk ayrımcılığını 1400 yıl önce yasaklamıştır…

Muhabbetle…

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co