SİVRİSİNEK KADAR KIYMETİNİZ YOK

SİVRİSİNEK KADAR KIYMETİNİZ YOK

Tam  30 yıldır yazıyorum. Gazetecilikte bildiğim bir şey var ki, hiçbir haber amaçsız yapılmaz. Bunun için saf haber yoktur, bunun bilinci içinde şimdi size Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez hocamın açıklamalarından yola çıkarak, bir haberin tahlilini sizlerle paylaşacağım.

Öncelikle biliyorum ki, insanların,evlerin, işyerlerinin, mahallenin, kentin, ülkelerin, hatta bir taşın bile ruhu var.  Bunun gibi devletlerinde maneviyatı vardır, zaten maneviyatsız devlete olmaz. Bizim devletimizin manevi temsilciliğini Diyanet İşleri Başkanlığı yapıyor diyebiliriz. Hizmetlerinden dolayı, kurum çalışanlarını teşekkür ediyorum. Kur’ana hizmet edenlere, nasıl minnettar olmayız!

Ancak, Diyanet temsilcilerinin, daha etkili olmasını isteyenlerdenim, örneğin terör konusunda hocalarımız, toplumu daha fazla aydınlatması gerekiyor. Çünkü din bağı ve bilinçi toplumlarda daha az sorun olur.  Tıpkı bunun gibi,  diyanet mensupları israf, uyuşturucu ve diğer sosyal hastalıklarımıza da çare üretmeleri gerekiyor.

İSLAM DÜNYASI NE DURUMDA

Görmez hocamız, Kutlu Doğum Haftası nedeni ile yaptığı konuşmada bakın neler söylemiş “İslam dünyasına baktığımızda, İslam maalesef selama dönüşmüyor. Her yerde şiddet, savaş, cinayet şebekeleri, terör, din adına işlenen cinayetler

Hepinizden istirham ediyorum. Balkanlar’da yaşayan tüm kardeşlerime sesleniyorum. Bilhassa son 10 yıllarda İslam coğrafyasında ortaya çıkan yanlış düşünceleri sakın kendi ülkelerinize, kendi çocuklarınıza, kendi gençlerinize taşımayın. Bunun yolu onları dinimiz konusunda, kitabımız konusunda, peygamberimiz konusunda daima doğru bilgilendirmekten geçer. Buradaki bütün hocalarımıza bu konuda büyük görev düşüyor.”

Eyvallah! Hocam net konuşmuş, diyorum ki İslam hakkında doğru bilgilendirme yapılmaz ise yanlış yaklaşımlar ortaya konulur ve bu durum, tüm dünya milletlerini olumsuz etkiler. Bakın batılılara, yıllarda bizim İslam’dan uzaklaşmamız için ellerinden geleni yaptılar. Kuran’ı elimizden aldılar, gelinen nokta, tabi ki bizleri ve onları da olumsuz etkiliyor.

AMERİKA’YA SİVRİSİNEKLİ SİTEM

Mehmet Görmez yaptığı konuşmada, Amerika’da sivri sinekler için ilaç kullanmanın yasak olduğunu anlatarak, “Çünkü o ilaç tabiatın dengesini bozuyormuş. Keşke Irak’ta 1.5 milyon insanı öldürürken de bu kadar hassas olabilseydiniz” dedi. Konuşmasında geçen hafta cami açılışı için gittiği ABD’de sinek ilacı alamadıklarını hatırlatan Diyanet İşleri Başkanı Görmez, şunları söyledi.  “Geçen hafta Amerika’da açtığımız caminin çevresi ormanlık. Aynı zamanda sinekler var. Dedim ki ‘bir sinek ilacı yok mu?’. Burada tehlike arz edebilir. Dediler ki ‘burada sinek ilacı kullanmak yasak’. Nasıl dedim? ‘Evet sivrisinekleri öldürmek için ilaç kullanmak yasak dediler.’ Maşallah dedim. Ne kadar güzel. ‘Niçin?’ dedim. Çünkü ‘O ilaç tabiatın dengesini bozuyormuş’ dediler. Bir maşallah daha çektim. Sonra dedim ki ‘Ah keşke Irak da 1.5 milyon insanı öldürürken de bu kadar hassas olabilseydiniz’. Bir örnek de biz Müslümanlardan vereyim mi?

BİR ÇARPICI ÖRNEKTE BİZDEN

Geçen sene Arafat sivrisinek doluydu. İhramlı olduğumuz için hiç birimiz dokunamıyorduk. Ne güzel bir şey ama sinek geliyor, konuyor afiyetle yiyin diyorsunuz, dokunamıyorsunuz. İhramla Allah müminlere ders veriyor. Birkaç günlük de olsa ders veriyor. Sivri sineklere dokunamadık biz ihramdayken, Arafat’ta. Sonra döndük, geldik şeytanı taşlarken binlerce kardeşimizi ezerek öldürdük. Allah bizi bu çelişkilerden kurtarsın. Allah biz insanlığa yeniden merhamet lütfetsin.”

Amin .

Bizim cehaletimiz ayrıca ele alınmalı. Batı da iki yüzlü, hatta dört yüzlü, çifte standartlı! Bunun en net durumunu, ülkemiz üzerinde oynanan oyunlarda görüyoruz. AB sürecinde bize karşı duruşlarından anlıyoruz. Mısır’daki darbeye alkış tutmalarından anlıyoruz.

Önce kökten dinci dediler, sonra ılımlı İslam modelini ortaya koydular, ardından İslam-ı Fobi düşüncesini yaygınlaştırarak, İslam Dünyasını karıştırıp, kan ve gözyaşlarına neden oldular. Teröre ve teröristlere açık destek verdiler…. Evet, balinalara gösterilen kurtarma operasyonlarını hatırlayın. Birde Suriyeli insanların çektiklerini.

Siz batılılar, siz kendi işine gelince demokrasi derken, hayvan haklarını savunurken ,  başka ülkeler için, özellikle müslümanlar için aynı hassasiyeti göstermiyorsunuz,  teröristlerle işbirliği yapabiliyorsunuz.

Diyorum ki, onlar üzerlerine düşeni yapıyorlar, ya biz iğneyi ne zaman kendimize batıracağız!

Kalın sağlıcakla.

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co