Şirikçi: “Devlet desteği şirketlere nefes aldırır”

Şirikçi: “Devlet desteği şirketlere nefes aldırır”

MÜSİAD Kahramanmaraş Şube Başkanı Şirikçi: “Dövize de şirketlere devlet desteği sağlanması, üretim ve istihdamın korunması açısından son derece önemli”

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Kahramanmaraş Şube Başkanı Atıf Şirikçi, son aylarda döviz kurunda yaşanan yukarı yönlü hareketlilikten zarar gören şirketlere devlet desteği sağlanmasının, üretimin devam etmesi, istihdamın korunması ve artırılması açısından son derece önemli olduğunu bildirdi.

Şirikçi, yaptığı açıklamada, döviz kurunda yaşanan spekülatif hareketlerin dövizle iş yapmak zorunda olan şirketleri olumsuz etkilemeye devam ettiğini vurguladı. Bunun sadece dövizle iş yapan şirketlerin veya hükümetin değil, Türkiye topraklarında yaşayan, bu ülkenin gelişmesini, kalkınmasını isteyen herkesin meselesi olduğunu dile getiren Şirikçi, “Bu süreçte herkes üzerine düşen görevi yapacak. Bu konuda sanayiciye düşen görev ise daha çok çalışarak yatırıma devam etmek, üretimi ve istihdamı artırmak” dedi.

Türkiye’nin zor bir dönemden geçtiği bu süreçte, hükümetin iş dünyasının ihtiyacını karşılamak için bir destek planı üzerinde çalıştığının kamuoyuna da yansıdığını belirten Şirikçi, şunları kaydetti:

“Devlet desteği, döviz kurundaki dalgalanmalar nedeniyle zor günler yaşayan şirketlere can suyu olacaktır. Bu destek sayesinde kurdan etkilenen şirketler durumlarını iyileştirebilecek, üretim ve ihracatlarını sürdürebilecek, geleceğe daha umutlu bakabileceklerdir.”

MÜSİAD Kahramanmaraş Şube Başkanı Atıf Şirikçi, kurdan zarar gören şirketlere yönelik hazırlanan destek planının kamuoyuna yansıyan maddelerinin de son derece önemli olduğuna işaret ederek, “Devlet garantili kredi, üretim ve ihracatını koruyan şirketlere öncelik tanınması, ihracatçıya yüzde 100 devlet kefaleti ile kredi sağlanması ve asgari ücrete devlet desteği, her türlü olumsuzluğa rağmen üretime devam eden şirketleri büyük ölçüde rahatlatacak ve nefes aldıracaktır” ifadelerini kullandı.

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co