SIRADIŞI

SIRADIŞI

SIRADIŞI

Turgay Güler ile Prof. Dr. Mustafa Öztürk, Sıradışı proğramında (29 Ocak 2016) bana göre son yılların en kaliteli programına imza attı. Bu  program esnasında aldığım bazı notları sizlerle paylaşıp, sonra yorumumuza geçelim, inşallah!

Müslümanlar tüm dünyaya örnek olmalı, bu günkü yaşanan müslümanlık bu manada sorgulanmalı, yerine müslümanlık budur diyebileceğimiz, Kuran’ı islam yaşanmalı…

Evet islam barış dinidir ama aynı zamanda savaş dinidir.

150 yıldır, kendimizi savunmanın ötesine geçemedik.

Batı güçlü olduğu için gündemi de o belirliyor.

Son yüzyılda sulu gözlü olduk, mazlum konumuna düşürüldük, bu ezikliği üzerimizden atmamız gerek.

İyilik taşıyan değerlere sahip çıkıp, kötülüğü yok etmek içinde küfre göz açtırmamalıyız.

Fitne ortadan kaldırıncaya, din Allah’ın oluncaya kadar düşmanla savaşma durumundayız.

Bizim cihadımız kendimizi düzetmek üzerine kurulmalı.

Cihadı savaş olarak görmek de doğru değil, yazdığımız yazı, söylediğimiz güzel bir söz, yeri geldiğinde de tabi ki savaş yapmak da bir cihattır.

El alem için değil, kendi içimize dönüp nefsimizle mücadele etmek gerekiyor. Başkalarının hatalarını değil, kendi kusurlarımızı gidermek için çaba sarf etmeliyiz.

Allah bizi dengeli bir topluluk kılmıştır. Bunun için Kur’an-ı ve Onun öğretmeni Efendimizi göndermiştir Rabbimiz.

Onun için başkalarının kusurlarını araştırmak yerine, kendi hatalarımızı önce düzetmeliyiz.

Tasavvuf ehli, bu nedenle daha fazla ilgi görüyor.

Demek ki insanın düzelmediği bir toplumda çözülmeler olur, çözülmeyi önlemek ise insana yatırım gerekli,  yani eğitim sistemimizi bize görü kurgulamalayız.

Müslümanlar, kendilerini fabrika ayarlarına döndermesi, balans ayarlarını yaptırması gerekiyor.

Önce kendi kendimiz efendisi olup, nefse kölelikten kurtulmak gerekiyor.

Neden, günah işleyen her insan nefsine uymuştur, nefsine uyan ise Allah’ın gözünden düşecektir. Tabi tövbe kapısını da burada kapatmamamız gerekiyor. Beşer şaşar, yeter ki günahta israr etmeyelim.

İnsan kirlendikçe, kalbineki iman kalesi yıkılır, yaşamaktan da zevk almaz olursunuz. Çünkü kalplar ancak Allah’ı zihirle mutmain oluyor.

Makam, şehvet hastalığı, dünyevileşme insan için büyük tehlikelerdendir.  Efendimiz bunlardan olsa gerek, Yarabbi beni bir saniye de olsa nefsimle başbaşa bırakma demiştir. Şeytan ise onun arkadaşı biliyorsunuz…

Sonuçta itimat edilen, güvenilir insan olmaktan geçiyor başarı. Zaten müminin tarifide böyle bir sonuca götürür bizi.”

Program boyunca aldığım notlar düzelmek istiyorsak, önce kendimizi düzeltmemiz gerekiyor. Bu olursa, şeytanın dostları ve küfrün oyunu da bozulacaktır, sonucuna varabiliriz.

DÜŞMANIN TAKTİĞİ

Willam Cooper adlı Amerikalı yazar, “ Amerikan sömürgeciliğinin şimdi İslam dünyasını da kapsayan soğuk savaş yöntemlerini  şöyle anlatıyor; Deneyimler gösterdi ki, hakın kontrolünü sağlamnanın ve sessiz silahın en koyal metodu, bir taraftan halkı disiplinsiz hale getirmek ve sistemin temel ilkeleri konusunda cahil bırakmak, diğer taraftan da onların zihinlerini karıştırmak, örgütlenmelerini önlemek ve dikkatlerini önemli olmayan konulara çekmektir. Bunun başarmak için, birincisi zihinleri dağıtmak, ikincisi duygularanı angaja etmek, üçüncüsü ise tarih ve hukuku yeniden yazmak gerekiyor.

Düşmanın taktiği belli, zihnimizle ve duygularımızla oynuyorlar. Bizi masivaya çekiyorlar. Biz ise onlara karşı direniş içinde olmalı. Daha fazla ibadet yaparak, nefsimizle daha fazla mücadele ederek, yani günahlardan kaçıp, Allah’a yönelmemiz gerekiyor.

Çünkü takvalı bir nesli, hiçbir düşman yenemez.

İman bu açıdan önem arz ediyor.

Kalın sağlıcakLa

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co