SINIRSIZ GÜÇ VE BAŞARI 

SINIRSIZ GÜÇ VE BAŞARI 

 

Bugün size tanıtacağım kitabın adı “ Sınırsız Güç” Yazarı Anthony Robbıns, Inkılap Kitapevi tarafından basılmış, Çeviri Dr. Mehmet Değirmeneci tarafından yapılmış, 431 sayfalık kitap, Kişisel Başarıda Zirveye Ulaşmanın Yollarını anlatıyor.

Hemen belirteyim, oldum olası kişisele gelişim kitaplarının uçuk boyutuna karşıyım, örneğin kitabin adı; ‘sınırsız güç’. Sınırsız Güç sadece Allah’a(cc) mahsustur, onun vermediği bir güç de sınırlıdır. İslam’da cüzi irade diyorlar adına.

Biz gelelim kitabın içeriğine, giriş aynen şu şekilde “Yaşantımızı değiştirebiliriz. Yapabiliriz, sahip olabiliriz ve tam istediğimiz gibi olabiliriz”( Bu konuya döneceğim) Devam ediyor; “ Anthony Robbıns’in örnek verdi kişi kendisi.  Üç yıl önce 2 m boyunda ve 26 yaşında ki bu adam 37 m2 lik bekar dairesinde yaşar ve bulaşıklarını küvette yıkamak zorundadır.  Çevreyle ilişkileri zayıf, gelecekten beklentisi az, 14 kilo fazlası  olan bir kişiymiş. Fakat Robıns; zihnindeki gizli gücü keşfederek, engelleri kuvvete dönüştürerek(ne demekse)mükemmellik için stratejiler geliştirerek( bir defa bir az önce çevreyle ilişkileri zayıf tanımı yapılan kişi,  nasıl oldu da, mükemmellik zirvesine ulaştı? Sorgulamak gerek, yaşamında kırılma doğuracak bir hadise yaşaması gerek!) Yazarın şimdi kişisel gelişim seminerlerine binlerce insan katılıyormuş(olabilir) Büyük şirketlere ve profesyonellere yönlendirme yapıyormuş…”

İlk sayfa şöyle bitiyor. En çok satan ulusal kitaplar listesine giren bu eser, bir çok yaşantıyı değiştirmiş.

Kitabı okudum notlar aldım, beğendiğim,takdir ettiğim prensipler güzel(yapabilene) ancak her şey normal  değili, abartılı şartlar altında yazılmış.

Gelsinde bu başarısını bizim Maraş’ta göstersin bir görelim. Çünkü başarı için şartların oluşması gerekiyor…

Tabi yazarın görüşlerine tamamen karşı da değilim. Çünkü gerçekten Allah’ ilmi çalışana gayret edene, diz çöküp hocasını dinleyene, deney yapana, araştırana vereceğini söyler, serveti ise dilediğime veririm buyuruyor. Aksi de bu güne kadar ispat edilememiştir. Soyguncular hariç, onların da sonu zaten bellidir.

İNSAN İÇİN SINIRSIZ GÜÇ SÖZ KONUSU DEĞİLDİR

Kitabı okuduktan sonra notlar almışım, şu kelimeleri alta alta sıralamışım.

Hedef

İstek

İnanç

İrada

Modelleme

Prensip

Ülkü

Üretkenlik

İletişim.

İşte size sınırsız değil ama sınırlı bir güç için anahtar kelimeler. İnşallah İnsan İsterse-2 kitabım yayınlanırsa bu başlıklarının açılımını orada bulacaksınız.

Önemli olan inanmak ve inancın doğrultusunda kendine hedefler koymaktır. Örneğin bir öğrenci için planlı ders çalışma yapmak gibi.

İstemek burada çok önemli, sonuç olarak yazımı şöyle bağlayayım. Bir insan inanarak Allah için bir hedefe ulaşmaya kalkıyorsa, onun koyduğu kurallara uyması gerek. Yani cüzi irada  sahibi bizler, Külli İrade sahibi(CC) Rabbimize sırtımızı dayayıp, elimizden gelen gayreti de göstermemiz gerekiyor.

Final’in güzel bir spotu var. “ Hiçbir başarı tesadüf değildir!”

Ziraat Bankası da diyor ki;  “ Herkes konuşur, biz yaparaz!”

 

Sonuç  kırk yıllık öğretmenim, değişen insan görmedim. Değişim ancak var olan istidadı geliştirmede olur. Başarılı olmak için affedersiniz bir çocuğun ‘kıçını kırıp’ çalışması gerekiyor. Öğretmen ve aile ise ona destekçi olabilir. Kimsenin elinde sihirli değnek yok.  Ha şunu da söyleyeyim, başarı akademik zekadan ibaret değildir, yani sınav başarısından önemli olan hayat başarısıdır.

Kalın sağlıcakla.

 

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co