Sınav: “Bayramlar yakınlaşmaya vesile olur”

Sınav: “Bayramlar yakınlaşmaya vesile olur”

SANKO Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Sınav, Kurban Bayramı dolayısıyla bir mesaj yayınladı.

 

Prof. Dr. Sınav, mesajında bayramların özellikle manevi değerlerin en anlamlı şekilde yaşatıldığı günler olduğuna vurgu yaparak, “Kurban kelimesi, Arapça yakınlaşmak manasındaki ‘kurb’ kelimesinden Türkçe’mize geçmiş bir kelimedir. Allah’a ‘kurbiyet’ yani yakınlık tesis etmek amacıyla yapılan sembolik bir ibadettir. Nitekim Allah mesajında ‘Onların etleri ve kanları asla Allah’a ulaşmaz. Fakat ona sizin takvanız ulaşır’ demektedir” dedi.

 

“Ayrıca, kadim medeniyetimizin güzel bir geleneği olarak bayramlarımızın sevdiklerimizle daha çok yakınlaşıp mutlulukları paylaşmaya, dargınların barışmasına ve muhabbetlerin tazelenmesine vesile olması çok değerlidir” diyen Prof. Dr. Sınav, “Kaç yaşında olursak olalım, mutlaka çocukluğumuzdaki bayramları büyük bir özlemle anarız. Çocuklarımıza özlemle anabilecekleri, milli ve manevi değerlerimizin birlikte coşkuyla yaşandığı bayramlar armağan edelim” ifadelerini kullandı.

 

Prof. Dr. Sınav, mesajında şu görüşlere yer verdi:

 

“Milletçe birlik, beraberlik, kardeşlik duygularına her zamankinden daha sıkı sarılmamız, barışmamız kenetlenmemiz ve kucaklaşmamız gereken bir dönemi yaşıyoruz. Bugünlerde yaşadığımız sıkıntıları devletimize destek olarak, güzel ülkemiz ve büyük milletimizin tarih boyunca bizi biz yapan yüce değerlerine sahip çıkarak, binlerce yıldır süregelen kardeşliğimizi hatırlayarak aşacağımıza olan inancım tamdır.

 

Bu duygularla, SANKO Üniversitesi ailesi adına kurbiyetin, yakınlaşmanın, sevgiyi paylaşmanın kıymetini bilen herkesin Kurban Bayramını, ülkemizde hoşgörünün, kardeşliğin, huzur ve barışın yeniden tesis esildiği günlere ve milletimizin her ferdinin sağlığına, mutluluğuna vesile olması dileği ile gönülden kutluyorum. Allah sevdiklerimizle nice bayramlar kutlamak nasip etsin.”

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co