ŞİİRİN BAŞKENTİ OLMAK VE KİTAP FUARI

ŞİİRİN BAŞKENTİ OLMAK VE KİTAP FUARI

Türkiyemiz biliyor ki, Maraş şairler ve yazarlar şehri.  Desem ki, Allah herkese, her şehri, her ülkeye bir nimet vermiş, Maraşımıza da şairler, edebiyatçılar ve düşünürlere göndermiş!

Bundan olsa gerek, Maraşımız artık yazarlarıyla anılarak, şairler şehri ünvanını almıştır.

Gerçi yıllardır yazarlarımızı ve fikir adamlarımızı ön plana çıkartamadık, hemen yanıbaşımızdaki yazar çizer tabakasını çok önemsemedik(içerdi) ama artık devir değişti. Örneğin, Bahattin Karakoç ağabeyimiz, tüm Türkiye’de şiirin piri olarak kabul edilirken, biz kıymetini bilmemiştik…

Evet, 20-29 Kasım tarihlerinde KAFUM’da gerçekleştirilecek fuar açıldı, gazeteci-yazar Ahmet Taşgetiren ile Abdurrahman Dilipak onur konuğu olurken,  254 yerel ve ulusal yayınevinin yer alacağı fuarda, 220 şair ve yazar okuyucuları için kitaplarını imzalamaya başladı.

OKUMAK YÜCELMEK DEMEK

Allah’ın ilk emri ‘ikra’ bilirsiniz, okumak bu kadar önemli olmasaydı, Alim olan Rabbimiz bize böyle ulvi bir hedef ile işe başlamamızı istemezdi.

Okuyan toplumlar yücelir, bilgi toplumu olurlar ve etraflarına ışık tutarlar, yani  gerçek medeniyete ulaşırlar. Gerçek medeniyet elbette takva medeniyetidir…

Bu konuya daha önceki bir yazımda işlemiştim, diyeceğim şu ki, okuyan, okuduğu ile amel eden insanlar yetiştirmek gerekiyor. Yani kitap ile insanları buluşturmak zorundayız.

Kitap ile insanı buluşturanlara bu nedenle minnetterız.

Yazarlar içinde acizane bizede yer ayırmışlar, teşekkür ediyorum.

Bizim yavrular, benden önce fuara koşmuşlar bile, akşam koşarak yanıma gelen oğlum, Bahadır Yenişehirli oğlu ile uzun sohbet etmiş.  Onun tespitini bana aktardığında gözlerim yaşardı. Baba Yazar Bahadır Bey, Maraşı çok seviyormuş, Maraşlılar gerçekten kitap dostu!” Diyor. Evet, Maraşlının kitap dostu olmasının elbette temeli vardır. Geçmiş yıllarda Milli Eğitim Müdürlüğümüz bu konuda çok güzel çalışmalar yapmıştı. Bu vesile ile öğretmenlerimizi de kutlamak istiyorum.

OKUMAK YADA OKUMAMAK

Açılış  görkemli oldu, organizasyon güzeldi!Azerbaycan Milletvekili Ganire Paşayeva, Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi tarafından Kahramanmaraş Fuar Merkezi’nde (KAFUM) düzenlenen 2. Kitap ve Kültür Fuarı açılış töreninde yaptığı konuşmada, cahilliğin kitap okuma alışkanlığıyla sona ermesi temennisinde bulundu.

Eski Azerbaycan Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev’in Türkiye ziyaretindeki “Türkiye’nin gücü bizim, bizim gücümüz Türkiye’nin gücüdür” sözünü hatırlatan Paşayeva, şunları kaydetti: “O yüzden hep bu düşünce ile büyüyün. Kardeşlerinizin gücü sizin. Sizin gücünüz bizim gücümüz. O yüzden ne yapacağız? Birliğimizi ve beraberliğimizi daha da güçlendireceğiz. O birlik ve güç hepimiz için önemlidir. Kitap okumak çok önemlidir. Nasıl diyordu büyük üstat, ‘Kırk alimi bir delille inandırdım da bir cahili kırk delille inandıramadım’ çok güzel bir söz ve dinimize göre de cahillik cehalet en önemli düşmanımız.” Demiş.

Bölgede çok kötü oyunlar yazıldığını ve senaryolar çizildiğini savunan Paşayeva, o yazılan senaryo ve oynanan oyunlardan olumsuz etkilenilmemesi için gençlerin tarihi ve bugünü çok iyi okuması gerektiğine işaret etmiş, yüzde yüz katılıyorum.

AK Parti İstanbul Milletvekili Ekrem Erdem de şehirleri diğerlerinden ayıran önemli özelliklerinin olduğunu, Kahramanmaraş’ın ise edebiyatçı ve şairleriyle anıldığını anımsatarak, Milli Mücadele’yi ateşleyen ve medeniyet mücadelesini başlatan şehrin Kahramanmaraş olduğunu dile getirmiş.

Yazar Abdurrahman Dilipak da okumanın önemine değinerek, habere şöyle bir yorum atmış. “Babadan miras, kulaktan dolma bilgilerle din öğrenilmez! Buna da katılıyorum.

Kitap fuarının Kahramanmaraş için geç kalınmış bir faaliyet olduğunu dile getiren yazar Ahmet Taşgetiren ise kendisine zaman zaman ‘Kahramanmaraş’ın havasında mı suyunda mı ne var ki bu kadar şair ve yazar çıkıyor’ sorusunun yöneltildiğini ifade ederek, “Bizde mayasında bir şey var deriz. Evet şiir o mayanın içerisinden çıkıyor. Türkiye’de birçok şehir farklı özellikleriyle marka oluyor.

Kahramanmaraş da şiirin ve edebiyatın başkenti demek” demiş. Bu tespitte çok yerinde olmuş.

İkincisi organize edilen ve 20 – 29 Kasım günleri hizmet vermesi planlanan fuarın açılışında ise Büyük Şehir Belediye Başkanı Sayın Erkoç’da kısa bir konuşma yapmış. Buradan Başkanımızı okuma dostları adına kutluyorum ve  bu organizasyonun gelecek yıllarda ulusaldan, uluslararasına geçilmesini öneriyorum. Nedin mi?

 

 

 

 

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co