Şiir, Rize yağış, yine yağış…

Bu haber 30 Kasım 2018 - 9:37 'de eklendi ve 632 kez görüntülendi.

Rize Belediyesinin hazırladığı “Çay’a Güfte” şiir yarışması, yüzlerce şiirin katılımı nihayetinde sonuçları öğrenen şair, yazar kadim dostum Celalettin Kurt mansiyon ödülüne layık görüldüğümüzü bildirdi. Tabii ki; şiirimin mansiyon ödülüne takdir görülmesine çok memnun oldum. Daha ziyade memnuniyetim, dostumuzun da üçüncülüğe layık görülmesi oldu. Çay kokulu Rize’de bir dostla birkaç gün geçirmek böyle bir programın olması bizi ziyadesiyle memnun eyledi.
29 Ekim’de planlanan ödül töreni, Rize Belediye’sinin 22 Kasım’a ertelemesi ile 21 Kasım’da Rize’ye vasıl oldum. Tabi Rize’ye ilk gidişim. Trabzon hava limanından Rize merkeze geldiğimde hafif bir yağmur yağıyor. Belli ki; sağanak bir yağışın sonu… Şöyle etrafa bir bakındım. Bir işyerinin saçak altına sığındım. Yanımdakine Belediye binasının nerde olduğunu sorduğumda ise başını arkaya çevirdi işte orası diye yirmi otuz metre ilerisini gösterdi. Bizi misafir olarak kabul eden Belediye olduğu için ilk gideceğimiz yer… Güvenlik bizi ilgili birime yönlendirdi. Sağ olsunlar nezaketle karşıladılar. Çaylı biraz sohbetten sonra kalacağımız yer olan Öğretmenevine araç tahsis ederek bizi bıraktılar. Şoför ve bizimle ilgilenen görevli arkadaşlardan da çok memnun kaldığımı ifade etmek isterim.
Öğretmen evinde biraz dinlendikten sonra dostumuz, hemşerim şair, yazar, Celalettin Kurt’ da gelince koyusundan, kavi’ sisinden, hasrette olunca demlisinden bir sohbet ki; vaktin nasıl geçtiğini anlayamadık. Gözlerimiz yorgunluğumuzu haykırsa da biraz daha muhabbet derken, vakit bir hayli geçmişti. Hayırlı geceler dilemekten başka çaremiz kalmayınca sonuç malum…
Rize’yi biraz gezelim hayalimiz, yoğun yağmurun yağması ile “sükûtu hayal” oldu. Nasip…
Rize yağmurun bol yağdığı bir ilimiz, böyle olunca her an bir sürpriz olabiliyor… 16.00 da Kültür Merkezinde program olduğu için 15.00 gibi kültür merkezindeyiz. Seçici kurul üyeleri ve şair arkadaşlarla ayaküstü sohbet… Programın başlamasına yakın Rize Belediye Başkanı Profesör Dr. Reşat Kasap ve ÇAYKUR Genel Müdürü Ekrem Yüce Ekrem Bey’i İhlas Vakfının organize ettiği “Kariyer Zirvesi” etkinliğinde tanışmıştık. Çay ile ilgili saatlerce konuşur. Hiç sıkılmadan da dinlenir. İşine âşık bir yönetici takdir etmişimdir. Ekrem Bey mikrofonu artık elinizden zor alırız diye de bir latife ederek “Kariyer Zirvesi’ni” hatırlattım tebessüm ve muhabbetle kucaklaştık. Belediye Başkanı konuşmasında bu ilk yaptığımız bir yarışma inşallah ilerde daha da güzel organizeler, yarışmalar yapmayı arzu ediyoruz. Yarışmaya katılan şiirlerden de bir kitap hazırlayacağız. Katılımcılara teşekkür eden Kasap dereceye girenlere ödüllerini vererek tebrik etti. ÇAYKUR Genel Müdürü Ekrem Yüce’de Çay’ın tarihini süzgeçten geçirerek çay tadında bir konuşma yaptı.
“Çay Getir Usta” Şiirimden bir bölüm…
Fasl-ı muhabbetler, olmaz ki çaysız
Çay kokulu çaydan, çay getir usta
Şekerin, kaşığın yoktur gereği
Çay kokulu çaydan, çay getir usta
Bir daha bir daha, say getir usta
İnşallah şiirimin tamamını ileriki yazılarımda siz kıymetli okuyucularımla paylaşacağım…
Muhabbetlerimle…

İbrahim İnalibrahiminal@kahramanmarasgazetesi.com.tr