SİHİR, BÜYÜ VE CİNCİLİK

SİHİR, BÜYÜ VE CİNCİLİK

 

Cumanız mübarek olsun diye başlayalım yazımıza. Şimdi bu konuda nereden çıktı? Diye sormayın, çünkü sihir konusu Kur’an da geçiyor. Yine Bakara Suresindeyiz, son olarak 103 ayete geldik. 100 ve 103. ayetlerde Rabbimiz  bu konulardan bahsetmiş. Yine Efendimize büyü yapıldığını biliyoruz. Kentemizde ve ülkemizde bu konuda oldukça meraklı insanler  var. Hemen yazımızın başında da belirtelim ki, sihir müslümanlara yasaklanmıştır…

Neyse konuya gireyim ayette; “ Süleyman’ın hükümranlığı hakkında şeytanların uydurdukları sözlere tâbi oldular. Halbuki Süleyman küfre gitmemişti. Fakat asıl o şeytanlar küfre gittiler. Halka sihiri ve Babil’de Hârut ve Mârut adlı iki meleğe indirilen şeyleri öğretiyorlardı. Oysa o ikisi: “Biz sırf imtihan için gönderildik, sakın kâfir olma!” demedikçe hiç kimseye sihir öğretmezlerdi. İşte bunlardan koca ile karısının arasını açacak şeyler öğreniyorlardı. Fakat Allah’ın izni olmadıkça onlar bununla hiç kimseye zarar veremezlerdi.(Burada Allah’a teslim olanların, sihirden etkilenmeyeceğine işaret olsa gerek. Doğrusunu Rabbim bilir) Onlar kendilerine zarar getirip fayda vermeyen şeyler öğreniyorlardı. Büyüye müşteri olan kimsenin âhiretten nasibi olmadığını pek iyi biliyorlardı. Karşılığında kendi varlıklarını sattıkları şey ne kötü! Keşke bunu anlasalardı!)(Bakara 102)

Doğrusu eğer onlar, iman edip sakınsalardı, sevab(ları) Allah katında gerçekten daha hayırlı olurdu; bir bilselerdi.(103)

Yukardaki ayetin kısa tefsiri şöyle; ‘’ Halbuki Süleyman büyü yapıp kafir olmadı. Şeytanlar kafir oldular. Çünkü insanlara sihri ve Harut ile Marut  adlı iki meleğe indirileni öğretiyorlardı. Halbuki o iki melek herkese biz ancak imtihan için gönderildik. Sakın yanlış inanıpta kafir olmayın demeden hiç kimseye sihir öğretmezlerdi. Onlar  o iki melekten karı ile koca arasını açacak  şeyleri öğreniyorlardı. Oysa büyücüler Allahın izni olmadan  kimseye zarar veremezler.  Onlar kendilerine faydalı değil  zararlı olanı  öğrendiler. Sihri satın alanların , ona inanıp para verenlerin ahretten nasibi olmadığını çok iyi bilmektedirler. Karşılığında kendilerini sattıkları şey ne kötüdür. Keşke anlasalar.(Bakara, 102)

Bu ayeti kerimeden şunları anlıyoruz. Büyünün var olduğu, gerçek olduğu, yapıldığı ve tesir ettiğini, ve karı koca arasını da bozabileceğini, sihri yapan ve yaptıranların ebedi cehennemlik  olduğunu anlıyoruz.

Peygamberimiz(sav) Her kim falcıya, Gaibten haber verene ve sihirbaza giderek onlardan bir şey sorar  söylediklerine inanır.  Ve tastik ederse kafir olur. Buyuruyor.(Müslim – Selam- 125)

Ayet açık, önce iyi işler için sihir öğretilmiş ancak kimi insanlar kadın ve kocanın arasına açmaya çalışmışlar bu ve benzer kötülüklerden dolayı da sihir yasaklanmış.

MUSKA, CİNCİLİK, SİHİR, BÜYÜ FARKLI ŞEYLER

Tabi burada muska yazdırma. Cin çağırma, büyü bozma gibi karışık işler iç içe giriyor. Daha önce cinlerle ilgili araştırma yapmış, 3 farklı dergide de bu makalelerim yayınlanmıştı, sonra Efendimizin(sav) onlarla ilgili konuları yasaklaması üzerine bıraktım. Diyeceğim şu ki, o konulara hiç girmemek gerek.

Sihir okuduğum yazılarda şöyle tarif ediliyor; “Din ile ilgisi olmayan dualar ve hareketlerle ruh üzerinde tesir yapmak, bir insanı  istenilen şeyi yapmaya sevk eden gizli kuvvet, tabiata aykırı haller vucuda getiren etkidir. Bunu yapanlara da sihirbaz deniyor.

Büyü  biraz daha farklı, “Herhangi bir çıkar uğruna başkalarına zarar vermeye yönelik , meşru olmayan yollarla bir takım gizli kuvvetleri yönlendirilerek yapılan ve gerçeğe uymayan göz bağçılık , düzenbazlık, oyunculuk,şeklinde işlere büyü; bu işi yapana da büyücü deniyor. Allah şerlerinden emin etsin.  Tabi, Büyücülük tarihin her devrinde vardır. Hz. Musa ile Firavunun sihirbazları arasında geçen ünlü olayı hatırlayın. Burdan yola çıkarak falcılık çıkmış v.s

SİHİRDEN KORUNMANIN YOLLARI

Allahü teâlâ, her şeyi sebeple yaratır. Bir şeye kavuşmak için, bu şeyin yaratılmasına sebep olan şeyi yapmak gerekir. Her şeyin yaratılmasında ortak olan manevi sebep, sadaka vermek, 70 kere (Estağfirullah min külli mâ kerihallah) duasını okumaktır. Bu iki manevi sebep, maddi sebepleri bulmaya da yardım eder. Ruhi sıkıntıların çoğu, cinden ve büyüden meydana gelir. Ruhi hastalıklar, sara ve cinden korunmak için, kıymetli kitaplarda bildirilen dualardan okumak gerekiyor. Efendimiz’in(sav) her gece yatmadan önce Euzü Besmele ile Fatiha suresi ve iki Kul-euzü ve Felak surlerini okuyup, tüm vücuduna ve evine uflediğini biliyoruz.

Yine, bir miktar suya Âyet-el kürsi, İhlas ve Muavvizeteyn [Nas ve Felak] surelerini okumalı. Büyü yapılan kimse bundan üç yudum içmeli, kalan su ile gusletmeli. Bunlar yapılırken, Allah’a(cc) şafi ismi ile sığınılmalı. Özetle şerden ve şerlilerin şerrinden Allah’a sığınmak gerekiyor. Kalın sağlıcakla.

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co