Sevmek- Sevilmek !..

Sevmek- Sevilmek !..

Aha geldik !.. aha gidiyoruz , geride ne bıraktık bir bakın !..

Biz yaratılmışı : Yaratandan ötürü severiz !..

Fiziki güzellik gelip geçicidir.. Bebeklikten başlayarak bir güzellik 30-40 yaşında biten bir güzellik, fiziki güzellik..

Oysa güzellik : Kalp de olmalı, beyinde güzellik olmalı !..

Herkesi sevmeliyiz.. ülkemiz insanını daha çok sevmeliyiz..

Bin yıldır kız alıp : oğlan verdiğimiz !.. Alevi, Sünni- Çarkez- Çeçen , Abaza, gayri müslüm Türkiye Cumhuriyeti vatandaşının hangisini hangisinden ayırt edeceğiz ?..

Kahramanmaraş’ta şöyle etrafıma bakıyorum: Sünni kız , alevi vatandaşın çocuğu ile evlenmiş, Kürt kızı, Sünni bir gençle evlenmiş.. yada bir sohbet toplantısında konuşmaya başladığımızda : Benim dedem kürt, benim nenem kürt, yada Kürtlerden benim babam Sünni diyen , dedem, nenem Sünni diyen çıkıyor buyurun ayrıştırın bakalım nasıl yapacaksınız ?..

Biz etle – tırnak olmuşuz kardeş olmuşuz.. bunu gençlerimize anlatmamız gerek !..

Pazar günü ilimizi ziyaret eden :

Başbakan Ahmet Davutoğlu : Ramada otel de düzenlenen kahvaltı da çok güzel bir konuşma yaptı.. sevmenin sevilmenin önemine değindi..

Muharrem ayı ve Kerbela olayı ve Hazreti Ali olayına değinen Başbakan Ahmet Davutoğlu yemeğe katılan alevi vatandaşlarımızın gönüllerini fet etti..

Alevi dedesi Mehmet Yıldırım , teşekkür etmek için valilik girişinde TBMM Başkanı Bülent Arınç’a teşekkür ederken, toplu açılış ve miting öncesinde Başbakan Ahmet Davutoğlu’una ulaşarak sevgisini bildirdi teşekkür etti..

Mehmet Yıldırım: Başbakan Ahmet Davutoğlu ‘na  “ Hak Muhammed Ali Yareniniz olsun, Hazreti Hüseyin ile ilgili söylediklerinizi dinledim, Allah ülkemize , size zeval vermesin, size dua ediyorum” diyerek başbakanımıza teşekkür etmesi sevginin güzel bir göstergesi oldu..

Mesele bu sevmek meselesi..

Bir insanın Müslüman olması için : Binden fazla gelen Peygamberlere inanıp iman etmesi gerekiyor.. yani tüm peygamberler bizim peygamberimiz !.. hepsini sevmek zorundayız.. imanımız bunu böyle emir ediyor..

Son peygamber Hz. Muhammed (SAV) efendimizin ümmetiyiz ama tüm peygamberleri severiz.. onlara iman ederiz.. Tüm melekleri severiz.. görmesek de varlıklarına iman ederiz..

4 hak kitabı kabul ederiz.. ama son Kitap Kur’an-ı Kerimdir.. diğer kitaplar yürürlükten kalkmıştır..

İmanın şartlarına baktığımız zaman hepsinde sevmek vardır..

Allah’a İman

Meleklere İman

Kitaplara İman

Nebi ve Rasullere İman

Kaderin Hayır ve Şerrin Allah’tan olduğuna İman:

Yani bunları severek kabul etmektir..  İmanın altı şartını , islamın beş şartını yani . Namaz, Oruç, hac, zekat ve Şehadet etmek (“Eşhedü en lâ ilâhe illallah ve eşhedü enne Muhammeden abdûhü ve resûlü”  kelimesini getirmesinin temeli de sevgidir..

İnsanı insan olduğu için seveceğiz : Bugün biz bir birimizi sevemiyorsak bunun temelinde dinimizi bilmememiz yatmaktadır..

İmanın şartlarına bakıyorum, sevgi, İslamın şartlarına bakıyorum sevgi var, bir birimizi sevmek var.. peki biz bugün bir birimizi seve biliyor muyuz ? ..

Biz dış görünüme bakıyoruz.. ense kalın, göbek dışarıda, başı kel, topal, kör, çirkin bir adam yada çirkin bir kadın, niye güzel değil bunun peşine düşüyoruz ya iç dünyasına bir gir bakalım ne göreceksin !..

Bugüne kadar bir başbakanın kahvaltısına bir alevi dedesi çağrıldığını hatırlamıyorum.. çağrıldı ise gerekli mesajı alamadı sanıyorum..

Oysa Mehmet Yıldırım, Başbakan Ahmet Davutoğlu çok iyi anladı.. 100 binleri yararak ona ulaştı.. teşekkür etti.. sevgisini gösterdi.. Mesele bu !.

Biz bunu yapamıyoruz..

Bir birimizi sevmemek için çalışıyoruz: oysa her insanın bir çok güzelliği vardır.. bir de sevmeyi bir kere denesek ne güzel olacaktır..

Türkiye’nin sevgiye ihtiyacı var..

Biz bir birimizi sevmeliyiz..  sevgimizi, alevi dedesi Mehmet Yıldırım gibi 100 binleri yararak göstermeliyiz..

Sevmeliyiz.. sevilmeliyiz..

İyi günler..

 

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co