SEVGİSİZ EĞİTİM Mİ “ASLA”

SEVGİSİZ EĞİTİM Mİ “ASLA”

 Bizi güçlü yapan yediklerimiz değil, hazmettiklerimizdir. Bizi zengin yapan kazandıklarımız değil, muhafaza ettiklerimizdir. Bizi bilgili yapan okuduklarımız değil, kafamıza yerleştirdiklerimizdir.         (francis bacon)

 

 “Eğitimdir ki bir milleti ya hür, bağımsız, şanlı, yüksek bir topluluk halinde yaşatır; ya da milleti esaret ve sefalete terk eder.” Atatürk

İki güzel ve etkili tespit ile başlamak istedim bu günkü yazıma.

Evet, yeni bir eğitim ve öğretim yılına daha merhaba dedik. Uzun bir tatilin ardından okullarına kavuşan çocuklardaki coşku bir başka oluyor. Evlerde telaş, sokakta koşuşturma ve okullarımızda canlanma…

Eğitim olmazsa olmazımız olmalı ve insana yatırım yapmayı birinci sıraya koymamız gerekiyor! Çünkü eğitimsiz bir toplum asla uzun süre yaşayamaz, yaşasa da eğemen olamaz…

Burada Atatürk’ten bir özlü söz daha koyup, yazımıza devam edelim “Atatürk  şöyle der; “Ülkemizi gerçek hedefe, gerçek mutluluğa kavuşturmak için iki orduya ihtiyaç vardır: Biri vatanımızı kurtaran asker ordusu, diğeri ulusumuzun geleceğini yoğuran irfan (bilim, kültür) ordusudur.

Eğitim basit anlamıyla, insanda olumlu davranış değişikliği olarak tanımlanır.

Okullarda sadece öğretim yapılırsa, yani dersler anlatılır, bu öğrenilen konuların davranışlarımıza yansıması takip edilmez ise;  şikâyet ve sıkıntılar ortaya çıkar, örneğin obezite gibi hastalıklar olur, alkol kullanım oranı yüksek olur, özetle hastaneler ve hapishaneler dolar. Kalifiye insan sıkıntısı çıkar, israf artar, üretim durur.

Yani mesele bilgi insan yetiştirmekten geçiyor.

SEVGİ DİSİPLİN DEMEKTİR

Evet, bu girişten sonra gelelim eğitimin sevgisiz olamayacağı konusuna.

Eğitimde sevgi, disiplin demektir.

Okulda öğretmen, evde anne, işyerinde usta disiplinli olmalıdır.

Disiplin, sistem ve düzensiz olamayacağı için, sonunda başarı getirir.

Bunun için diyorum ki öğretmenler seçilirken merhametli olanlardan, mesleki formasyonu yüksek olanlardan seçilmeli.

Öğrencisinin her birini kendi evladı gibi görebilmeli. Kendi evladına yapılmasını istediğini, kendi öğrencisine yapmalı. Yani onunla sevinmeli, onunla üzülmeli…

Hani derler ya öğretmen mum gibidir.

Bir Alman atasözü de şöyle der; “ Bir sınıfta öğretmen nasılsa, öğrencilerde aynıdır!

Öğretmenlik mesleklerin en az kazanç getireni, fakat insanı en çok ödüllendirenidir. (H.V. Dyke)

Dışarıdan insanlar öğretmenlik mesleğini kolay zannederler, onlar öyle zannetsinler. İnşallah bizim gerçek kazancımız, ahrette elimize verilecektir.

BAŞARIDA EN BÜYÜK PAY ÖĞRENCİNİNDİR

35 yıldır eğitim laboratuarı olarak gördüğüm okullarda görev yapıyor, gördüğüm şu ki, ilgili ailelerin çocukları başarılı oluyor.

Başarı dedimse, akademik(sınav) başarısını kastetmiyorum, söylediğim HAYAT BAŞARISI…

Bu nedenle, çocuklarının gelecekte başarılı olmasını isteyen veliler, mutlaka okullarıyla daha fazla iç içe olmalı. Okula gerekli desteği vermeli, en az iki haftada bir öğretmeni ile iletişim kurabilmeli.

Şüphesiz başarıda en büyük pay öğrencinindir, bir oranlama yapacak olursak, bu yüzde 80’lere kadar çıkar.

Veli %15, öğretmen %20’dir. Yüzde yüzü tutmamasının sebebi, şartlar değiştiğindendir.

Sonuç olarak, öğrenci, öğretmen ve veli el ele verdiğinde, toplumun istediği vatandaş tipi yetişir ve tabir yerinde ise diktiğimiz fidanlar, meyve vermeye başlar.

Bu vesile ile 2015-2016 eğitim ve öğretim yılı başta insanlığa, ülkemize, kentimize, özetle tüm eğitim camiasına hayırlar getirmesini temenni ediyor.

İlköğretim Haftamızı kutluyorum.

 

 

 

 

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co