Senin için kokuşmuş

Senin için kokuşmuş

SENİN İÇİN KOKUŞMUŞ

Bir gün padişah iki tane köle satın almış. Kölelerden biri çok temiz yüzlü inci dişli, nefesi gül gibi kokusu varmış. Diğeri oldukça çirkin, dişleri çürümüş üstelik ağzıda kokuyormuş.

Padişah o güzel yüzlü köleye ihsanlarda bulunarak onu hamama gönderir.  Dişleri çürümüş ağzı kokan köleyi yanına çağırıp. Kendini çok beğendiğini fakat arkadaşının kendisi hakkında çok kötü şeyler söylediğini belirterek, onun da arkadaşının kötü huylarını söylemesini istemiş. Fakat köle arkadaşına toz kondurmadı ğı gibi hep onu övücü sözler söylemiş. Padişah ne yaptıysa bir türlü o köleye arkadaşı hakkında kötü bir söz söyletememiş. Nihayet ikinci köle hamamdan gelmiş.  Padişah onu da sınamak için huzuruna çağırmış.  Onu övücü sözler söyledikten sonra; z”Sıhhatler olsun ne kadar zarif ve latif olmuşsun. Keşke öbür kölenin sayıp döktüğü kötü huyların da olmasa ne olurdu.” demiş.

Bunun üzerine köle kızar.  Tabir yerinde ise küplere biner ve arkadaşı hakkında kötü şeyler sayıp dökmeye başlamış.

Biraz konuştuktan, arkadaşının kötülüklerinden bahsettikten sonra padişah onu susturup;

– “Yeter artık ikinizin de özünü, aslını anladım, onun ağzı kokuyor, senin ise için kokmuş, bundan sonra sen o doğru sözlü ve güzel huylu kölenin emrindesin haydi git.” Demiş.

Hikayenin sahibi diyor ki;

– Güzel yüz, kötü huyla birlikte olursa bir akça bile etmez.

 

İNSANI GÜZELLEŞTİREN DEĞERLER

Bu hikayeyi niye köşeme taşıdığımı değerli okuyucularım anlamıştır, çünkü arife tarif gerekmez. Evet insanın yüz güzelliği hoş, yakışıklı olmak bir değer ama bunların gelip geçici unsurlar olduğunu unutmamak gerek.

Bediüzzaman’ı bir zaman hapse atarlar, hapishane de bir okulun karşısındadır. O okulda eğitim gören kız çocuklarını elli yıl sonrasında hatırına getirir ve o yüz güzelliği olanların ihtiyarladığını, dolayısı ile yüzlerinin buruşacağını anlattıktan sonra, güzel ahlakın her zaman değer ifade ettiğini uzunca anlatır…

Dikkat ederseniz, Alemlerin Efendisi(sav), ‘Ben güzel ahlakı tamamlamak için gönderildim!” buyurmuşlardır.

Evet insan ne kadar güzel ahlaklı ise o kadar insandır!

Öyleyse arkadaş seçiminden tutunda ortak seçimine varana kadar insanların güzel huylu olanları ile birlikte olmak gerekiyor.

DİN MUAMELEDİR

Sinan Karakaş şiirinde diyor ki;

“Birileri diyor ki, en iyi Müslümanlık, ülkemizde yaşanır,

Sizler inandınız mı, çünkü ben inanmadım, hem niye inanayım,

Şu Ramazan ayında, bir soru sordunuz mu, fiyat neden katlanır,

Din muamele diye Peygamber sözü varken,o sözlere kanayım.

Ramazanı fırsata, dönüştürenler için, ne isim kullanayım,

Allahtan Peygamberden, korkmayan insanları, ne ile uyarayım,

Ahlaken tekamülün, vardığı nokta İslam,bunu bilmeyen

Müslümanım diyene, yeniden ve tekraren,İslamı anlatayım.”

BÜTÜN İNSANLAR ÇİFT ÇEKİRDEKLİ

Şunu söylemek istiyorum, elbette biz insanız ve içimizde kirler ve güzellikler ile birlikte varız. Çift çekirdekliyiz, bir çekirdeğimiz cehennemi temsilen Zakkum ağacından, diğeri cenneti temsilen Tuba ağacındandır.

Kimimizin ağzı kokar, kimimizin içi kokar, kimimizin zihni kirlidir, kimimizin aklı… Ama aynı insanın güzellikleri de yok değildir. Mesele güzelliklerimizin, çirkinliklerimizden daha fazla olmasıdır. Ne kadar iyi huylarımız varsa, o kadar güzel davranışlar yapacağımız için insanlara iyiliği emredip, kötülükten vazgeçirme adına çabalarımız olmalıdır.

Hadi kalın sağlıcakla.

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co