Şengül; “Adalet çağrısı yapıyoruz”

Şengül; “Adalet çağrısı yapıyoruz”

KAHRAMANMARAŞ/ CHP Kahramanmaraş İl Başkanı Esat Şengül bu çağrımız, Cumhuriyetin kazanımları içindir, bu çağrımız, hukukun üstünlüğü içindir, ülkemizin bölünmez bütünlüğü içindir, Adalet çağrısı yapıyoruz” dedi.

İl binası önünde basın açıklaması yapan: Esat Şengül, “Dün olduğu gibi, bugün de, ortak paydamız demokrasiyi yaşam biçimi haline getirmektir.
Bunu nasıl yapacağız? Direnerek yapacağız. Yaşadığımız bu ülkede adaletin kalmadığını tüm dünyaya duyurmak zorundayız.” (CHP Genel Bşk. Kemal Kılıçdaroğlu)
15 yıllık AKP iktidarı ülkenin kaderini kendisiyle özdeşleştirmiş insanlar umudunu, geleceğini, hayallerini ve yaşamlarını kaybetmiştir. Hukuka, adalete, yargıya ve yarınlara güvenmekten uzak, korku, panik, endişe ve kaygıyla yaşamaya mahkum edilmişlerdir.
Türkiye’de sorunlar derinleşmektedir. Pek çok insan hangi suç sebebiyle açığa alındığını ve görevden neden uzaklaştırıldığını bilmemektedir. İşini, aşını ve yaşamını onuruyla kazanıp, çalışmak isteyen demokratik koşullarda mücadele eden tüm emekçiler, eğitimciler, basın mensupları, kadınlar, demokrasi mücadelesinde cezaevlerinde bulunan tüm yurtseverler adına 100. gününe girdikleri açlık grevinde bize çığlık olan, bizlere insanlığımızı hatırlatan, direnmekle kazanılacağını gösteren Nuriye ve Semih için de Adalet istiyoruz.

chp basın açıklaması (5)
Hak, Hukuk ve Adalet arayışımızı dün olduğu gibi bugünde sürdürmeye kararlıyız. Olmadık bir işten mağduriyet yaratarak hukukun temel kuralları yok sayılıp keyfi tutuklamalar yapılarak insanlar sorgusuz sualsiz maddi temeli ve ispatı olmadığı halde, dünya görüşleri ne olursa olsun düşünce ve ifade özgürlüğü noktasında davranarak insanların özgürlüğünün elinden alınmasına ve cezaevlerine gönderilmesine her zaman karşı çıktık, her zaman ezilenin, mağdur edilenin, ötelenenin yanında yer aldık. Çünkü biz demokrasiye, Hukukun üstünlüğüne, Cumhuriyetin temel değerlerine sahip bir partiyiz. Biz Cumhuriyet Halk Partisiyiz.
CHP İstanbul Milletvekili ve gazeteci Enes Berberoğlu hakkında Mit’e ait tırların durdurulması ile ilgili görüntülere ilişkin davada İstanbul 14. ağır ceza mahkemesi “Devletin gizli kalması gereken bilgilerini, siyasal ve askeri casusluk maksadıyla” açıklamak suçundan müebbet hapis cezasına hükmetti. Cezada indirime giden mahkeme 25 yıl hapis cezası verdi ve tutuklanarak cezaevine konmasını karara bağladı. Milletvekilimiz şu an İstanbul Maltepe Cezaevindedir.
Temiz aşaması varken, Anayasanın milletvekillerinin tutuklanmasıyla ilgili güvenceleri ortadayken, ikametgahı belliyken, mahkeme tutuklama kararı verebiliyor.

chp basın açıklaması (4)

Gün gelecek onlar yargılanacaklardır. Onlar hukukun ve adaletin terazisinde tartılıp hak ettikleri cezayı alacaklardır. Ve değerli arkadaşlarım o gün geldiğinde “ADALET istiyoruz” dediklerinde bu ülkede demokrasi, düşünce ve ifade özgürlüğü, hukukun üstünlüğü, bağımsız yargı ve yargıçlar vicdanlarının sesiyle hukukun temel kurallarını hayata geçireceklerdir.  Dünyanın en soylu kavramı adalet bu ülkede halkın ve Cumhuriyet Halk Partisinin iktidarında uygulanacaktır.
provokatörler ile olay yaratmak, sonra da bozulan düzene CHP’nin sebep olduğunu söyleyerek, kendilerini biraz daha iktidarda tutmayı düşünmektedirler.

Ama CHP ailesi bu oyuna gelmeyecek, direnme gücümüzü demokratik kurallar içinde yürüteceğiz. Hiç birimizin fevri hareket etmeyeceğini, birlik içinde sorunların üstesinden geleceğimizi, demokrasiye ve Adalete inanan milyonların buna katkı sağlayacağına olan inancımla saygılarımı sunarım” dedi.

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co