Şen, “Sicil kayıtları silinecek”

Şen, “Sicil kayıtları silinecek”

Kahramanmaraş Serbest Muhasebeci ve Mali Müşevirler odası Başkanı Arif Şen: “ Türk Ticaret kanununda yapılan son düzenleme ile artık sicillerin silebileceğini” söyledi.

Kahramanmaraş Gazetesine bir açıklama yapan Arif Şen : “ Türk Ticaret Kanununa eklenen geçici 7 madde ile “Kanunun yürürlüğe girdiği tarihten itibaren iki yıl içinde aşağıdaki hâlleri tespit edilen ya da bildirilen anonim ve limited şirketler ile kooperatiflerin tasfiyeleri ve ticaret sicilinden kayıtlarının silinmesi, ilgili kanunlardaki tasfiye usulüne uyulmaksızın bu madde uyarınca yapılır” denilerek, Kanunda düzenlenen tasfiye usulleri bir tarafa bırakılarak geçici bir düzenleme ile, gayri faal olan şirketlerin ticaret sicilden kayıtlarının silinmesinin önü açılmış oldu.

Yapılan düzenlemeyi hem Türk Ticaret Kanunu ve uygulamaları yönüyle hem de Sosyal Güvenlik Kanunu ve uygulamaları yönüyle doğru bulduğumu ifade etmek isterim.

Çünkü hiç bir faaliyeti olmayan, gayrı faal durumdaki şirket dosyaları ticaret sicil memurluklarında önemli bir yer kaplamakta ve iş yükünü arttırmakta iken bazen de şirket ortağı olduğundan bile haberi olmayan bir çok kişi sosyal güvenlik uygulamaları yönüyle mağduriyetler yaşamaktaydı. Sürpriz prim borçlarıyla karşılaşanlar, şirket faaliyetini yürütemediği için geçim sıkıntısı çeken insanlara her ay prim borcu tahakkuklarının yapılması, prim borçlarını ödeyemedikleri için sağlık hizmeti alamayanlar, birde prim borçlarına gecikme cezası ve faiz uygulamalarıyla, altından kalkılamayacak derecede büyüyen borçlarla karşı karşıya kalınmaktaydı.

Düzenleme ile tüm bu sorunları ortadan kaldırmak adına önemli ve güzel bir iş yapılmış oldu. Bu düzenleme ile bir çok mağduriyetler ortadan kalkacaktır. Burada, hangi durumda olan şirketlerin kayıtlarının silineceği önem arz etmektedir. Sermayelerini tabi oldukları mevzuatlarda belirtilen tutarlara çıkarmamış anonim şirketler ile limited şirketler, Türk Ticaret Kanununda yapılan değişikliğin yürürlüğe girdiği tarihinden önce veya yürürlük tarihinden itibaren iki yıl içinde münfesih olan anonim ve limited şirketler, herhangi bir nedenle dağılmış olan kooperatifler, Sebebi ne olursa olsun aralıksız son beş yıla ait olağan genel kurul toplantıları yapılamayan anonim şirketler ile kooperatifler, düzenlemeyi barındıran geçici 7 maddenin yürürlüğe girdiği tarihten önce tasfiye işlemlerine başlanılmış ancak genel kurulun toplanamaması nedeniyle ara bilançoları veya son ve kati bilançosu genel kurula tevdi edilemediği için ticaret sicilinden terkin işlemi yapılamamış şirket ve kooperatiflerin, Bağlı bulunduğu Vergi dairesinden alınacak yazı ile 20 Haziran 2014 tarihine kadar ticaret sicil memurluklarınca resen yada ortakların talepleri üzerine kayıtları

 

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co