Avukat Selim Sümen; “Biz yurt sevgisini Atatürk’ten aldık”

Avukat Selim Sümen; “Biz yurt sevgisini Atatürk’ten aldık”

CHP İL eski Başkanı Avukat Selim Sümen, Kahramanmaraş Cumhuriyet Halk Partisi İl binasında düzenlendiği basın toplantısında  CHP Kahramanmaraş Milletvekili aday adayı olduğunu açıkladı.

Sümen; Konuşmasına Geçtiğimiz günlerde hayatını kaybeden Yazar Yaşar Kemal’i anarak başladı.

Sümen, “Sayın İl başkanım; Atatürk sevdası ile dolu Cumhuriyet Halk Partisinin onurlu üyeleri… Hepinizi saygı sevgi ile selamlıyorum. Önceki gün aramızdan ayrılan, barış ve kardeşliğin simgesi, edebiyatımızın ulu çınarı, Yaşar Kemal’i saygıyla rahmetle anıyorum” dedi

Avukat Selim Sümen Konuşmasını şöyle sürdürdü; Ülkemiz olağan üstü bir dönemden geçmektedir. Halk, adalete olan güvenini yitirmiş, yurtsever subaylarımız, aydınlarımız, gazetecilerimiz kumpaslar kurularak zindanlara atılmış, milli değerlerimiz yozlaştırılmaya çalışılmış, ahlaki ve dini değerlerimiz hiçe sayılarak yolsuzluklar Mecliste ve Cumhuriyet Savcılıklarında aklanmaya çalışılmıştır.

Selim Sümen (6)

Cumhuriyet tarihinde ilk defa Süleyman Şah Türbesinin bulunduğu vatan toprağı terk edilerek kaçılmıştır. Vatan toprağı ne kadar önemli olduğunu M.Kemal’ın bir anısıyla anlatmak istiyorum. İngiliz kralı Türkiye’ye gelir, Atatürk karşılamaya gider. Gemiden inince eli kayar toprağa değer. Mustafa kemal elini uzatır, ama kral paşam elin kirlenir der. Atatürk şöyle cevap verir; Vatan toprağı el kirletmez. Biz vatan yurt sevgisini Atatürk’ten aldık.

Ülke uluslararası alanda yalnızlaştırılmış, komşularımızla iyi komşuluk ilişkileri bozulmuştur.

Üreten bir toplumdan uzaklaşılmış, tüketici toplum yaratılmıştır. İşsizlik alabildiğine artmış, borçlanan halkın geleceği ipotek altına alınmıştır. AKP’nin iktidarı döneminde;  “Anti-depresan ilaç kullanımı 17 binden – 38 bin e yükselmiş, Uyuşturucu kullanımı ülkede ve K.Maraş’ta yaklaşık olarak 10 katına çıkmış, Uyuşturucu tedavisi görenlerin sayısı 38 binden 250 bine çıkmış, Cezaevlerinde kişi sayısı her gün yapılan kısmi aflara rağmen 59 binden 150 bine yükselmiş, Boşanma oranları evliliği geçmiş, Toplamda hırsızlık, yaralama,  cinsel saldırı suçları kat ve kat artmıştır.

Yani ülke, yaşanılacak bir ülke olmaktan çıkarılmıştır.

Selim Sümen (25)

AKP, toplumdaki bu olumsuzlukların sonunda demokratik hak ve taleplerin önünü kapatmak için “iç güvenlik yasası” kapsamında özgürlükleri ve demokrasiyi ortadan kaldıracak diktatörlük rejimini aratmayan yasal düzenlemeler getirmek istemektedir.

Tüm bu kısaca anlattığım durumlar karşısında,  siyasi partiler ve seçim kanunlarındaki anti-demokratik 12 Eylül yasaları, CHP’nin değişiklik teklifine rağmen AKP’nin oyları ile reddedilmişti.

Türkiye’de demokrasinin yerleşmesi için siyasi partiler ve seçim yasalarının değiştirilmesi zorunludur.

Bu koşullar altında Genel Başkanımız Kılıçdaroğlu Başkanlığında toplanan parti meclisi 45 ilde tüm üyelerin katılımı ile hâkim denetiminde ön seçim; ilimizin bulunduğu 10 ilde de örgüt gözetim ve denetiminde eğilim yoklaması yapılmasına karar verilmiştir.

Chp’nin, onun Değerli Genel Başkan ve parti meclisinin; 12 Eylül sonrası CHP’ de en demokratik şekilde, halkın katılımı ile adayların belirlenmesi yoluna gidilmiştir.

Ben de bu koşullarda halkıma, siz değerli parti emekçilerine güvenerek barış, kardeşlik ve direnişin simgesi olan Nevruz Bayramında 21 Martta yapılacak aday belirleme seçimlerinde partimizden Aday Adayı oldum” dedi.

Selim Sümen (26)

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co