SEKÜLERİZM DİYORLAR ADINA

SEKÜLERİZM DİYORLAR ADINA

SEKÜLERİZM DİYORLAR ADINA

Porf. Dr. Nevzat Tarhan ağabeyimizin tespitlerine hep katılmışımdır. Geçen hafta da  sosyal medya da kısa ve özlü bir mesaj paylaştı. Şöyle diyor:  “Sekülarizm yani Dünyevileşmeyi sosyal  bir hastalık olarak görüyorum. Üç ana belirtisi var

1- Allah yokmuş gibi yaşamak,

2- Dünya sevgisinin ilk öncelik olması,

3- Ölümü düşünmemek. İlacı; tersini yapma.”

Açayım biraz. Gerçi sizler anlıyorsunuzdur ama bir de kendi penceremden yorumlayayım istedim.

Bu üç hastalığın tersi ne derseniz?   Müslüman dünyayı elinin tersi ile atacak, maddeyi amaç değil, araç edecek, onun için asıl olan ahret hayatını birinci plana çıkartacak. Peki olması gereken bu, acaba böyle miyiz?

 “Hayır Müslümanlar dünyevileşmedi!” diyenler yüzde kaç acaba?

Bu konu yanlış anlaşılmasın, meseleyi ‘bir lokma ekmek, bir hırka’ meselesine çekmemek gerek. Elbette Müslüman dünya için çalışacak ama ahiretini de unutmayacak. Okuyacak, ilim yapacak, para kazanacak, kazandıklarını da Allah için harcamasını bilecek…

Yani para kazanmayı, makam sahibi olmacak,  hedef haline getirmeyecek. Örnek, zengin olduğunda zekatını verecek, makama geldiğinde makamın hakkını verecek v.s

İSLAM’I  TEMSİL EDEMİYORUZ.

Bu gün bu bahsedilen sekülerizm hastalığı gerçekten yaygın bizlerde. Aslında tüm dünya da yaygın. Ama biz Müslümanlar farklı olmalıydık, olamadık en azından bu asırda olamadık, olsaydık başımıza bunca felaketler gelmeyecekti.

Ne demek istediğimizi iki hikaye ile pekiştirelim. Bir Müslüman ailenin çocuğu İngiltere’de bir İngiliz hanımla evlenmek ister. Damadın annesi, kız Müslüman olmazsa oğluma almam der. Kızda Müslümanlığı araştırır, sonunda beğenir ve Müslüman olur. Ancak Müslüman olduktan sonra kendisi ile evlenmeyi düşündüğü sevgilisine der ki. Ben Müslüman oldum, peki sen hangi dindensin. Namaz yok, oruç yok, zekat yok v.s

Uzatmayalım, kız oğlana varmaz.

Benzer bir örnekte kendim yaşadım. Kahramanmaraş’a gelen bir İspanyol bilim adamı ile sohpet ediyordum. Ona İslamı seçmeyi düşünür müsün? Dediğimde, kendisinin hiçbir dine inanmadığını ifade ederek bana dönüp; “ Neden Müslüman olayım ki? Diye sordu.

Ona dilim döndüğünce İslam’ı n güzelliklerine anlattım. Temizlik, dürüstlük, kul hakları v.s. Adam dönüp bana, ben zaten bu anlattıklarını, toplumsal sorumluluğum gereği yapıyorum. Neden Müslüman olayım? Diye tekrar sordu.

Uzatmayayım, öldükten sonra bir dirilmenin olduğuna inandığımızı, yaptıklarımızla  kıyamet sonrası hesaba çekileceğimizi söyleyince, araştırmam gerek dedi.

Sonradan araştırdı mı, inandımı bilmiyorum ama bu gün batı toplumunun %60 inançsız,Müslüman olanların gençleri ise sekülerizm yolunda hızla maddeye yönelmiş, bir şey yapacakları zaman. Bu yapacağım şey de acaba Allah(cc) bana ne der, razı olur mu? Diye düşünmesi gerekiyor. Düşünşeydik, acaba hastaneler, hapishaneler tıka basa dolu olur muydu?

Diyeceğim şu ki, bu mübarek günlerin manevi atmosferini dolu dolu yaşayamıyoruz. Tüm Müslümanlar sıkıntılı, Ortadoğu kan gölüne çevrilmiş.  ABD ve bütün batılı güçler, iki damla petrol için kan akıtmadan hiç çekinmiyorlar. Bir yandan da teröristleri kullanıyorlar.

İyi , diyelim ki batılılar “ tu kaka!” Peki biz Müslümanlar ne haldeyiz?

Bakın bu kadar Müslüman bir araya gelip de şu ‘Siyonist İsrail’e’ dur diyemiyoruz. Allah vahdeti emrediyor, biz bölünüyoruz. Allah okuyun, bilgi toplumu olun diyor, biz cahil toplumlardan oluyoruz. Bakın Japonyada 9 şiddetinde deprem oluyor, kimsenin burnu kanamıyor, Allah göstermesin aynı durum bizde olsa kaç milyon insan ölür. Niye onlar işini sağlam yapıyor! Biz kentsel dönüşümü bile,  rantsal dönüşüme çevirdik!

Neyse uzatmayalım, mesele anlaşıldı. Çözüm, yeniden Allah’ın ipine sım sıkı sarılmaktır diyor. Hayırlı Ramazanlar diliyorum.

Kalın sağlıcakla.

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co