ŞEHRİMİZDE YURT İHTİYACI

ŞEHRİMİZDE YURT İHTİYACI

ŞEHRİMİZDE YURT İHTİYACI

ÖĞRENCİLER DÖNÜYORMUŞ

Akşam üzeri pazardan dönerken, yıllarını öğretmen mesleği ile geçiren emekli bir arkadaşım önümü kesti. Bana; “ İyi güzel yazıyorsun, kalemine sağlık. Ancak öğrendim ki, üniversiteyi kazanan öğrenciler yurt ihtiyaçlarının karşılanmamasından dolayı, illerine geri dönüyorlarmış. Yetkililere seslensende şu sorunu bir çözseler…”  Peki yazayım demiştim ki, bir emlakçı arkadaşım çay içmeye davet etti. O da sanki sözleşmişler gibi aynı sorunu yazmamı istemesinmi! Emlakçı dostum, Maraşlılar öğrencilere kiralık ev vermek istemiyor, bunu da yazsan deyince, bu konuda yazmak bize farz oldu.

Konuyla ilgili derinliğine bir bilgi sahibi değildim. İnternete girdim; “ Kahramanmaraş’ta yurt ihtiyacı nedir? Diye yazdığımda karşıma şu bilgiler çıktı.

Aynen kes kopyala yapıştır yapıyorum; “Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesini Kazandınız artık hiç bilmediğiniz bir şehirde veya ücra bir ilçede evinizden çok uzakta yeni bir yaşama başlayacaksınız. Korkmayın..!

Çünkü Buralardaki İnsanların Çocuklarıda başka şehirlere belkide sizin yaşadığınız şehire sizin gibi hiç bilmediği bir şehirde okumanın korkusu ile gidiyor.Buradaki insanlarda sizlerin ana babalarınızın yaşadığı kaygıyı sizinle ailenizle aynı zamanda yaşıyor,bu yüzden veya öğrencilerin bölgelerindeki ekonomik hareketliliğe katkıda bulunduklarından dolayı sıcak davranıp sizlere yardımcı olacaklardır. Küçük şehir ve İlçelerde işiniz çok daha kolay  insanları genelde misafir perverdir. Güleryüzle bir selam vermenin iyigünler dilemenizin karşılığını fazlasıyla alırsınız. Sizden önce bazı öğrencilerin uygunsuz davranışlarından dolayı belki biraz önyargılı davranırlar ama hem kendinize hemde onlara biraz zaman verirseniz çok rahat bir üniversite yaşamı geçirmiş olursunuz.

Hem fenamı sizde gittiğiniz bölgenin kültürünü,doğasını,yaşamlarını gözlemleyerek yaşayarak vizyon sahibi olacaksınız. Yaşamınıza tecrübe katacak.Birde sizden önce bu şehirde okumaya gelen ve eyvah ben burada naparım nasıl hayat geçer diyen ve okul bittikten sonra yaşamını burda sürdürmeye karar veren o kadar çok öğrenci varki sayılarını bilseniz şaşarsınız. Öğrencilere konaklama hizmeti veren işletmeleri seçtiğinizde,sizinle ilgilenmek zorunda olan yurt yetkilileri; Yaşamınızı kolaylaştıracak, yabancılık çekmemenize yardımcı olacaktır.”

ÖĞRENCİYE NEDEN EV VERİLMİYOR

Ev sahibi dostlar öğrenciye kiralık ev vermiyorlar, yukarda ifade edildiği gibi kimi öğrencilerin geçmişteki yanlışları buna sebep oluyor.

Birinci sebep de tabi ki güven meselesi. Yanlış anlaşılmasın bütün öğrenciler böyle değil, elbette çok iyi kiracı öğrenci kardeşlerimizde var. Onları tenzih ediyoruz.

Oysa kiracılar oturdukları evi kendi evleri gibi korusalar, giderken helallik dileyip açtıkları zararları karşılasalar, apartmanda kurallara uygun yaşasalar niye ev kiralanmasın ki!

Diğer taraftan bu ilde yurt ihtiyacı var, bütün illerde var. Dolayısı ile sivil toplum örgütleri biraz daha gayret gösterip, bu konuda çaba göstermeleri gerekiyor.

Belediyemiz yurt yaptı, duymuştum, demek ki sayının biraz daha artırılması gerekiyor. Evet Sütçü İmam Üniversitesine kayıt için gelen öğrenci yurt sorunu ile karşılaşmamalı.

ÖZEL YURT YAPILMALI

Bizim çocuklar da devlet ve özel yurtlarda kaldı, yurtların bir öğrenci için ne kadar önem arz ettiğini bilirim. İyi bir yurtta kalan öğrenci aynı zamanda başarısını da artıracaktır. Yurt Kur’un bu konuda yoğun çabası var. Yetkililerin verdiği rakamlar şöyle; “ Bir öğrencinin Kuruma maliyeti 2010 yılında yaklaşık 213,79 YTL, 31.10.2011 tarihi itibariyle ise 265,039 TL’dir. Dün bir kardeşimizin yurt parasını bankaya yatırdık. 265 TL.  Demek ki devlet bu konuda büyük fedakarlık yapıyor. Özel sektör bu konuda devlete destek olmalı. Vatandaşlarımızda kiralık evlerini, vakıflar aracılık edecek olursa, öğrencilere kiralamalı. Çünkü vakıflar bu işi düzenli yapıyorlar…

Diyeceğim şu ki, eğitimde yurt büyük bir ihtiyaç belediyeler, dernekler, sivil toplum, vakıflar ve özelliklede sanayicilerim okul yaptırdıkları gibi, özel yurtlar da yapmalı. Bu büyük bir hayır işidir.

Belediyemiz yurt konusunu eğildi, 12 Şubat Belediyesinin de son dönemde çalışmaları sürüyor. Bugünlerde bir yurt açılışı daha yapacak, hizmet edenleri kutluyoruz.

Bu duygularla hepinize selam ve saygılarımı sunarım.

Kalın sağlıcakla.

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co