ŞEHİTLERE YOLCULUK

ŞEHİTLERE YOLCULUK

Her Pazar genelde bağda olurum, bu Pazar ağaçları sulayıp eve gideyim, dinleneyim istedim. Ancak dostum Yazar İbrahim Gülsu telefon açarak, Tarihçi Yalçın Özalp ile birlikte bazı şehitlerin mezarlarını ziyaret edeceğiz, sende gelir misin, bir de Yasin okuruz, dediğinde hemen kabul ettim.

Yalçın hocamızı evinden aldık, elinde bazı kitap ve belgeler vardı. Kürtül’den hemen sola döndüğümüzde, bu bölgeyi hiç görmediğimi söyledim, kendileri daha önceki yıllarda gelmişler. Neyse, yol çatında üzüm satan İbrahim Kırkgeçit(telefon ve bilgileri bende var)isimli yaşlı amcamızdan ön bilgiler alıyoruz. Yaklaşık 10 kilometre gittikten sonra aynı köyde ikamet eden Zekeriye Kel isimli ormancıya konuk oluyoruz. Kabarcık üzümü yerken, bir yandan da eskiden yörede yaşayan Ermeniler ve tarihi mekânlar hakkında bilgi alıyoruz. Kendisi, annesi ve babasından duyduklarını samimiyetle anlatıp, Ermenilerle-Türklerin eskiden yan yana komşuluk ettiklerini ve hiçbir sorun yaşamadıklarını söylüyor. Yakanlarda tarihi kalıntıları bulunan Kavkurt bölgesini yaya gezip, orada bulunan bir şehitten bahsedince, Yalçın Hoca,  Gazilerin Dilinden isimli kitabına açarak 1895 yılında pusuya düşürülen H. Mehmet Bey ve 6 erinin hikâyesini bize anlatıyor. Meğer aynı kitapta o dönemlerde savcılık yapan Necipzade Mehmet Tolun, bu şehitlerimizin hikâyesini yazmış.

Dinlediğimiz hikayeler ve okunan belgelerden anlıyoruz ki, Kürtül’de Şehit olan Binbaşı Hacı Mehmet Bey ve 6 askerinin dışında 2 askerimiz de buradan geçmiş, bunlardan yaralı olan Semerci  Mustafa’nın Kürtül Köyüne ulaşmadan şehit düştüğünü ve düştüğü yere gömüldüğünü, akrabası olan Hüseyin isimli askerimizin ise  Kürtül’e ulaştığını öğreniyoruz.

YALÇIN HOCAMI ANLAMAK

Yol boyu Yalçın Özalp, tarihi bilgilerini bizimle paylaşarak, ilgisiz yöneticilere sitem ediyor. Yaptığı araştırmalardan yola çıkarak, şehitlik yolunun yapılmasını, Semerci Mustafa’nın kabrinin de onarılması gerektiğinin altını çiziyordu.

İbrahim Gülsu kardeşim, milli ve manevi değerlerin yaşatılması için gayret eden, Maraş’ımızın yetiştirdiği kaliteli insanlardan bir tanesi. Şehitlerimizi anmak, birer Yasin ve Fatiha okumak için 6 saatlik yola her yiğit gitmez. Üstelik yollar çok bozuk, ama köylülerden gördüğümüz samimiyet. Bir şehidimizin kabrinin bulunup, tarihe kazandırılması, 6 şehidimizin şehitlik yolunun yapılıp, yeni nesle kazandırılması, onları unutmadığımızın en büyük delili olsa gerek. Belki de o şehitlerin yüzü suyu hürmetine, cennete de gidebiliriz. Çünkü bir hayra vesile olmak, hayır yapmak kadar sevap derler, Rabbim şefaatlerine nail etsin.

Şunu söylemek istiyorum. Bizim için canını verenleri unutmamak, unutturmamak gerek. Tarihimize sahip çıkmak, kültürümüzü yaşatmak bizim vazifemizdir. Bütün okullarımızdan birer öğrenci gurubu alsak, 1895 yılında şehit olan bu komutan ve askerlerimizi ziyarete götürsek, neler kazanırız, neler!

Bir defa tarihi bir şuur oluşturmuş oluruz. Tarihini bilmeyenler, geleceğe ışık tutamazlar. Demek ki, tarihi yeni nesle çok iyi öğretmeliyiz. Kusura bakmayın ama biz ise şehitliğin yolunu zor bulduk. Bu konuda kimseyi suçlamıyorum. Suçlu, köylümüz, muhtarımız, ben, sen, o… Ne fark eder!

Bu geziden geriye kalan nedir? Diye sorsanız. Yalçın hocam çok dertli, kendisindeki bilgilerin kendisi ile gideceğini söyleyip, tekrar ediyor. Öyle ise onun elindeki bilgi ve belgeleri derlemek, gerek. Bir Özalp Müzesi kurabiliriz. O kızgın olsun. Ama yumuşacık yüreği var. Maraş’a yaptığı katkıların karşılığını(manen) alamadığını kızgınlığından anlıyorum. Ama her şeye rağmen, 75 yaşında bile Maraş için koşuşturuyor. Hocam sağol ama şunu bilgi ki Maraşlılar sizi takdir ediyor. Onların bir huyu var, sen benden daha iyi bilirsin. Öldükten sonra kıymet biliriz biz, işte ben burasını kabul etmek istemiyorum. Birbirimizin kıymetini sağlığında bilelim. Sadece Yalçın Hocam’ın değil, bu şehre emek veren siyasilerin, sivil toplum örgütü temsilcilerinin, yazarların, gazetecilerin, muhtarların v.b.

Uzatmayalım, kalın sağlıcakla.

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co