Şehitlere bir fatiha

Şehitlere bir fatiha

ŞEHİTLERE BİNBİR FATİHA

 

Halk Otobüsü ile gazeteye indim, hem Cuma Namazımı kılayım hem de çarşının(halkın) nabzını bir ölçeyim istedim. Saraçhane Çarşısından geçip, eş dostu ziyaret ederken uğradığım her yerde ana konunun terör olduğunu müşahede ettim.

Namaz öncesi tüm camilerde şehidimiz için iki defa Fatiha okutuldu, hutbede kardeşliğimizi pekiştirmemiz gerektiği söylendi…

Sokaktaki insanlar üzüntülü, gergin, sinirli, olmaz diyorlar, artık bir çözüm bulunsun, kardeş kavgası bitsin istiyorlar…

Ne yapılması gerekiyor dediğimizde herkesten farklı sesler çıkıyor. Kimisi terörle mücadelede silah çözüm diyor, kimisi idam cezası tekrar getirilmeli diyorlar, barış süreci sürsün isteniyor v.s

Öncelikli ifade etmek gerekiyor ki ateş düştüğü yeri yakıyor. Şehidimiz Ömer Erüstün’e ve tüm şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyorum. Ailelerine baş sağlığı diliyorum ve sabır olmalarını tavsiye ediyorum. Çünkü şehitlik büyük bir mertebe

Öneriyorum ama gençlerimizin şehit olması karşısında her anne ve baba sabır gösteremez, genç ölümü kolay olmuyor.

Bizim ailemizde yıllar önce askerde bir gencini yitirdi, kendisi adaşımdı, öldüğü günü hala bugünkü gibi hatırlıyorum. Ablalarının ve annesinin saçlarını başlarını yolduklarını gördüm, babasının yıkıldığına şahit oldum.

Şehit dedik, övündük ancak Allah kimseyi evlat açısı ile imtihan etmesin. Dedim ya ateş düştüğü yeri yakıyor.

ÇÖZÜM VAR MI?

Bu soruya cevaptan önce bir arkadaşımın terör belasına nereden düştük? Sorusuna verdiği cevabını önemli bulduğum için buraya almak istedim.

Arkadaşım diyor ki, terör kendiliğinden gelmedi. Aslında bu coğrafya da yaşamamızın bir bedeli olarak bize gösterilse,  mikroplar nasıl bünyelerimiz zayıf kaldığında ateşimizi yükseltiyorsa, terörde ülke bedenini zayıf düştüğünde canları yakıyor. Özetle yeniden güçlü bir Türkiye oluşturulursa, terör belası da kendiliğinden gidecektir.

Bu nasıl olacak diye arkadaşıma sormaya devam ediyorum. Arkadaşım, ben doktor değilim ama bir insan hastalandığında nasıl ki doktorlar, hastanın tahlillerini yaparlar, filmini çekerler ve teşhis koyarlar, sonrada ilaçlı tedaviye başlanır.

Sonra ilaçlar cevap vermeyince de cerrahi müdahale yapılır. Bizde cerrahi müdahale yapmalıyız…

NEDİR CERRAHİ MÜDAHELE

Tıbbın en eski dallarından biridir. İlaçla ya da başka tedavi yöntemleriyle iyileştirilemeyen hastalıkların, yaralanmaların, vücuttaki yapı bozukluklarının ameliyatla onarılmasına ya da hastalıklı organı kesip çıkararak iyileştirilmesine dayanır.

Teröre cerrahi müdahale nasıl yapılır, doğrusu benim işim değil, dedim ya ben terör uzmanı değilim. Bizler sadece vatandaşın görüşlerini köşemize taşıyoruz ve bir vatandaş olarak bu azgın terör yarasından kurtulma adına bir şeyler yapalım istiyoruz.

Eğitimci gözü ile terör konusunda öğretmenlerden ve imamlardan destek almak gerektiğini yazmıştım. Vatandaş ise doğuya yapılan yatırımları uzun uzun anlattıktan sonra çözümün güçlü Türkiye ile aşılacağını, bünye sağlam olmaz ise hastalığın bedeni güçsüz düşüreceğine dikkat çekerek, şimdiden sonra çözüm cerrahi müdahale de diyor.

Ama bildiğim bir şey var ki şu cehaleti yenmeden, kardeşliğimizi tesis etmeden, kalkınmayı sağlamadıktan sonra bünyemiz sağlama çıkmaz.

Kesim çözüm, evet kesin çözüm insana yatırım yapmak gerekiyor. Çünkü şiddet hiçbir zaman çözüm getirmez. Teröristler bunu bilsin ki, bu vatan sahipsiz değil.(Not, şiddet çözüm mü? Bunu da inşallah Salı günü yazayım)

Selamlar

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co