ŞEHİRLERİN VE MİLLETLERİN RUHU VAR

ŞEHİRLERİN VE MİLLETLERİN RUHU VAR

Komşu illeri karşılaştırsak, her şehrin farklı özellikleri olduğunu görürüz. Aynı şekilde komşu ülkeleri de kıyaslasak, yine farklılıklar görürüz.

Esasen Yaratan(cc) her insanı farklı yaratmış. Kuran’da bu şöyle anlatılır; ‘Ey insanlar, şüphe yok ki biz sizi bir erkekle bir dişiden yarattık ve sizi, aşîretler ve kabîleler haline getirdik tanışın diye; şüphe yok ki Allah katında sevâbı en çok ve derecesi en yüce olanınız, en fazla çekineninizdir;  şüphe yok ki Allah, her şeyi bilir, her şeyden haberdardır (Hucurat Suresi)

Bunu niye anlatıyorum, Maraşlı farklı olduğu için Maraş farklı, bu ilde yaşayan insanlar bu kentin ruhunu oluşturuyorlar.

Dikkat edin küçüklüğümüzden beri Gaziantep esnafının, bizim esnafımızdan farklı olduğu dillendirilir. Antepli, tatlı dilli, güler yüzlü, ikramı seven, müşteriyi elinden kaçırmayın, yatırımcı, üretken olduğu için bu gün onların sadece halı ihracatı, Kahramanmaraş’ın tüm ihracatına denk, bu bir gerçek. Antep birçok alanda bizi geçti. Turistlik ciddi bir tarihi mekânları, coğrafi güzellikleri olmamasına rağmen, helal olsun Gaziantep’i turizm şehri yaptılar.

Maraşlıya düşen ne? Komşusunu tanımak, onların güzelliklerini, pozitif bakış açılarını görüp, aynı yoldan devam etmektir.

Tabi aynı şekilde Gaziantepli de bizim güzelliklerimizi alıp, kendi kentlerine taşımaları gerekiyor. Yani kentler birbirlerini model almalı.

Milletlerde bunu yapmalı, İngiliz’in, Fransız’ın, Amerikalının, Çinlinin yaptığı güzel projeleri izleyip, ilim Çin’de de olsa alın, hadisini de baz alarak onlardan yararlanmalıyız.

Diyelim ki Finlandiya’nın eğitim sistemi başarılı, bu başarıyı alıp, kendimize uyarlamalıyız. Ama aynı ülkenin, sosyal ve kültürel yapısı bozuk, o bozukluktan da ders çıkartıp yine gerekli dersleri çıkartmak gerekiyor.

MODEL ALMAK GEREK

Bu güne kadar ülkemizin birçok kentini gezdim, bu illerin sosyal-kültürel, ulaşım, sanayi, yatırım, turizm gibi farklı alanlarını gözlemledim, yazı dizileri yaptım. Yani illerin çalışmalarını yakından tanıyorum. Mesele Eskişehir, Ankara, Kayseri gibi iller belediyecilikten gayet başarılılar.

Şimdi yeniden Antep modeline dönüyorum. Onların da mozaikleri, bizimde doğru mu? Onlar bu mozaikleri tanıtım ve turizm açısından çok iyi değerlendirirken, biz niye değerlendiremiyoruz.

Ulaşıma geçeyim, yazın Karadeniz gezisine katılmıştım. Erzurum’dan başlayarak, tüm Karadeniz yollarını bir hafta inceledik. Özellikle Erzurum-Artvin arasında yapılan modern tüneller, viyadükler, otobanları görünce çok gururlandım. Ama aynı tünellerin bizim ilimizde tamamlanmamış olması da beni düşündürdü, biz acaba nerede hata yaptık?

Mozaikler konusuna tekrar döneyim, Gaziantep kaynağı nerden bulmuş ise, bizde bulabiliriz. Bana göre farkımız şu, onlar konu Gaziantep olunca her düşünceden insan el birliği yapmayı beceriyor, biz bunu beceremiyoruz! Yanılıyorsam lütfen düzeltin.

Şanlıurfa’dan örnek vereyim, 20 yıl öncesi bu ilde bizim gibiydi, onlar balıkla göl ve çevresini el birliği ile açtılar, restore ettiler, tanıtımını yaptılar ve bu gün milyonlar hafta sonu bu kentte akıyor. Bizim sokaklarımızda niye turist yok denecek kadar az.

Bakın bu şehrin turizm adına her şeyi var ama farkında değiliz, bu farklılıkları ortaya çıkartacak yatırımlar yapmamışız. Sadece Kurtuluş Savaşında verdiğimiz kahramanlıkları ön plana çıkartsak yeter. Ama bunu yapacak, ortak akıl gerekli.

Gaziantepli her ay kent için toplantı yapar ve sonuç alır, biz hatırladığım kadarı ile bir defa Ankara’da yaptık, eğitimdi konu. Sonra birkaç defa da kültür merkezlerinde yaptık, sonuç ne oldu?

Şunu söylemek istiyorum, bu şehirde sivil toplum örgütleri, basın, bürokratlar, yerel yöneticiler hepsinden önemlisi de halk bir araya gelmeli. Birbirimizle iletişime açık olmalı, her birimizin değerli olduğunu baştan kabul etmeli, el birliği ile şehrimizin sorunlarını çözmeliyiz.

Bunu yapmadığımız sürece, Maraş yine Maraş olarak kalır, bir adım öte gitmez.

Bunları yazarken, şehrimizde bir şey yapılmıyor, biz başarısızız falan demiyorum, daha iyiyi nasıl yakalarız bunu söylemek istiyorum. Kentimizde emeği olan herkese de minnettarım, kalın sağlıcakla.

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co