ŞEHİR KİMLİĞİ ÇALIŞTAYI

ŞEHİR KİMLİĞİ ÇALIŞTAYI

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı  ile Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesinin  işbirliği ile düzenlenen Şehir Kimliği Çalıştayının 2.si düzenlendi. Toplantıya gönüllü Kuruluşlar ,sivil toplum kuruluşları,Belediye Başkanları,il Müdürleri ve çeşitli meslek erbabı katıldı. Üniversitemiz  çok ciddi  oranda katılım sağladı. Çalışma ekipleri oluşturuldu.Bende 1. Çalışma gurubu içinde yer aldım.. Gurup Başkanı Prof.Dr. Mehmet Özkarcı idi.

Herkese   Maraş Şehir Kimliği  çalıştayı görüş alma formu verildi.  Bu formlarda  sorular vardı. Her gurup  sorulara   cevaplar aradı.

Bir soru da Kahramanmaraşı hangi kelime ,hangi cümle veya simge  ile tanımlarsınız.Bizim gurpda  şiirin başkenti, Kahramanlık,kendini kurtaran şehir,dondurmanın başkenti,Beberin merkezi gib görüşler artaya çıktı.

Bir başka soruda, Kahramanmaraşın tarihi,Kültürel birikimi,doğal güzellikleri,konumu,ekonomik gelişmişliği gibi yönleri üzerine görüşler ortaya kondu.

Bir soruda Şehrimize ait başlıca simgeler nelerdir ? Edebiyat,şiir,Kale,germanika,Asabilkeyf,kapalı çarşılar,dondurma,biber tarihi konaklar,şairler,madalya  gibi simgeler söz konusu edildi.

Çevre sorunları nelerdir sorusuna ise : Kültür ve tabiat varlıklarımız koruma altında değil Çarpık yapılaşmalar ve gece kondular çirkin görüntü arz ediyor. Ağaçlandırma ve  temizlik istenilen  seviyede değil.

Kentsel dönüşüm konusunda  ortaya konan görüş ve politikalar uygulamaya geçilmelidir.Dönüşümde hızlı ve akılcı olan uygulama yapılmalıdır.

Kahramanmaraşın güçlü ve zayıf  yönleri,fırsatlar ve tehditler tek tek masaya yatırlıdı. Bunlarla ilgili çözüm önerileri ortaya konuldu.

Tüm guruplar tarafından ele alınan bu sorular cevaplandırlmaya çalışıldı. Ortaya her guruptan birer rapor çıkacak. Bu raporların ortak  paydaları ele alınıp şehrin kimliğine dair  ortaya konması gereken değerler  üzerinde çalışmalar yapılacaktır.

Anadolu çok eski medeniyetleri üzerinde  beslemiş  kadim topraklardır. Burada o kadar millet yaşamış ki insanların kimlikleri toprağa sinmiş.

Yaklaşık bin yıldan beri de Türk İslam  medeniyetinin mührü vurulmuş  Anadolu toprakları  üzerine.

İlimiz Kahramanmaraş da Anadolunun önemli bir yerleşim mezkezidir. Dolayısı ile geniş ve kapsamlı bir medeniyet  işaretlerini üzerinde taşımaktadır.  Maraş   Türklerin eline geçmeden önce başka medeniyet ve  kimliklere vatan olmuştur.

Bizans hakimiyetinden çıkarak İslam beldesi olan Maraş da, insanlar yeniden bir medeniyet inşaa etmişlerdir.

Yaklaşık bin  seneden beri Türk İslam medeniyetinin izlerini taşıyan Maraş  uğradığı bir çok badirelerden dolayı kimliğini gösterememiştir.

Bu anlamda yapılan Şehir Kimliği Çalıştayı  faydalı olcaktır diye düşünmekteyim. Kendi payıma faydalı olcağına inanıyorum.

Şehir kimliğinin ortaya çıkması için ortaya konan bu çalıştayın şehrimize hayırlı olmasını diliyorum.

 

 

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co