SEÇİM ARACI OTOBANA GİRMİŞTİR İLK ÇIKIŞ SEÇİM SAPAĞI

SEÇİM ARACI OTOBANA GİRMİŞTİR İLK ÇIKIŞ SEÇİM SAPAĞI

7 Haziran seçimleri sonrası tek başına bir hükümetin kurulamaması sonrası Başbakan Ahmet Davutoğlu CHP ve MHP ile defalarca görüşmelerine rağmen müspet bir adım atılamamış ve koalisyon hükümeti kurulamamıştır.9 Temmuzda hükümeti kurma görevi alan Davutoğlu bir sonuç çıkmayınca 45 günlük süre dolamadan tevdi edilen görevi iade etti.45 günlük süre 24 ağustosta doldu Meclisten bir koalisyon hükümeti kurulamayacağını anlayan ErdoğanTBMM Başkanı ismet sezginle istişare ederek Anayasa’nın  104. ve 106. Maddelerinin kendisine verdiği yetkiye istinaden TBMM seçimlerinin yenilenmesine karar vermiştir.

Peki, ne olacak? Cumhurbaşkanı Erdoğan hükümet kurması için milletvekillerini görevlendirerek seçim hükümetini kurulmasını sağlayacak. Başbakanlık görevini Ahmet Davutoğlu’naverdi. Böylece 25. Dönem parlamentoyu feshederek 26. Dönem parlamentonun yolu açılmıştır bundan başka bir yol kalmamıştır meclise giren partilerin özverili davranarak 25. Dönemde hükümet kurulamamasının hesabını bu millete vereceklerdir. Meclisteki, partiler AKP-CHP-MHP-HDP nerede ne hata yaptık hesabını ve vicdan muhasebesini iyi yapmalıdırlar. Unutulmamalıdırki çalışmalarını bu sorumluluk içinde yapmalıdır. CHP hükümet kurma çalışmasında çok istekli olmasına rağmen neden bundan kaçınmış bunun hesabını halka verecektir.CHP’nin   oy oranı düşmesine rağmen kendisini herzaman başarılı görmüştür.26 dönem seçimlerinin kendisi içinde büyük bir sınav olduğunun  sanırım farkındadır bu sorumluluk üzere ne gerekiyorsa samimiyetini göstermelidir.

MHP ise oyunu artırdı; ancak 80 milletvekili çıkarabildi hükümet kurma, koalisyon görüşmelerinde beni en çok şaşırtan MHP olmuştur Bahçeli her zaman zor anlarda hükümete destek olmuş bir kargaşa olmasına engel olmuştur bunu defalarca bu köşemde takdirle yazmışımdır.

Ak Hareketin kurulmasını AKP ve MHP tabanıda genel olarak istiyordu, ancak olmadı.  Bu sorumluluktan imtina eden MHP’yide büyük sınav bekliyor buyurun meydanlar sizin.

HDP ise kendinin dahi şaşırdığı yüzde on üç lük bir oy oranı ile meclise girmiş 80 milletvekili ile temsil yetkisi almıştır.Yüzde on civarındaki bir oy un nasıl alındığı çok konuşuldu.

HDP her zaman dile getirdikleri bizim sırtımızı dayadığımız yer bellidir diyerek PYD ve YDP’yi işaret etmeleri de demokrasi dışı bir görüşe sahip olduklarını açıkça göstermiştir.

HDP ya gayri kanunu bir yola tevessül edecek veya demokrasi ve kanunlar çerçevesinde hareket edecektir doğru olan ikinci şıktır.

İşin özü meclisteki tüm partilerin sınav vereceği bir erken seçim yoluna girilmiştir.

Türkiye’nin bir koalisyon hükümetleri ile yürüyemeyeceği artık anlaşılmıştır. Tek başına iktidar şansı AKP gözüküyor. Ancak; AKP’ninçok dikkatli çalışması, doğu ve güneydoğuda çok iyi ve radikal tedbirler alması zorunludur. Bunu başarırsa tek başına iktidar çok rahat olur.

Haydi, hayırlısı; seçim aracı otobanda seyir halinde temennimiz kazasız, belasız seçim menziline varması, yine temenni ederim ki seçimlerin demokrasiye uygun bir şekilde huzurlu bir seçim olması, parti liderlerinin saygı, sevgi çerçevesinde galiz konuşmalardan uzak bir seçim diliyorum.

Muhabbetlerimle…

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co