SAYGI VE SEVGİ DÜSTURU İLE YAŞAMAK

SAYGI VE SEVGİ DÜSTURU İLE YAŞAMAK

Saygı ve sevgi insan olma hasletimizin en önemli görevidir.

Aynı bakış açısına sahip olmayabiliriz, bizden farklı düşünüyor gibi insanları dışlamak, insani bir yaklaşım değildir. Hoş görümüzü elden bırakmamak sevginin tesisine zemin hazırlar.

Saygı insanlar arasındaki sevgi bağını kuvvetlendirir.

İnsanların yanlışlarını alay konusu etmeden, doğru olanı uygun bir zamanda anlatmak, yanlış yaptığına inandığı an o yanlışı bir daha yapmayacak ve size şükran duyacaktır.

İnsanlara karşı değer verdiğimizi de hissettirmek, toplumda saygı ve sevginin inkişafına zemin hazırlar. Bunun toplum üzerindeki etkisinin artması ile huzur ortamının oluşmasına katkı sağlamak en güzel hizmettir. İnsanlığın vazgeçilmez düsturu olmalıdır.

İnsan saygı görmek ister. Saygı görmek isteyen saygı göstermeli ki saygı görsün. İnsanlığın vazgeçilmez düsturu olmalıdır.

Karşımızdaki insana ön yargılı olmadan, insan olduğu için saygı duymalıyız. Karşımızdaki insanı biraz tanıdığımızda ise gösterdiğimiz saygıdan daha fazlasını göstermediğimiz için müteessir olabiliriz. Saygı duymak değer vermektir. Yüce dinimizin değer vermediği şeylere değer vermek, değer verdiği şeylere değer vermemek, küfür batağına düşmekten kendimizi kurtaramayız.

Akaid kitaplarında deniyor ki; Tazim edilmesi emredilen bir şeyi tahkir etmek ve tahkir edilmesi emredilen bir şeyi tazim etmek küfürdür.( Birgivi vasiyetnamesi şerhi)

Dinimizin bu güzel ahlak düsturunu evlatlarımıza küçük yaşta vermeliyiz. Çocuk yaşta verilen bu terbiye büyüdükçe daha da gelişir. Ailede bu terbiyeyi alan çocuk hiçbir zaman dışarıda saygısız olmaz. Bu düstur ile yetişen fertlerin çoğalması insanlar arasındaki muhabbeti pekiştirerek barış ve düzeni sağlar. İnsani ilişkilerinin daha sağlıklı temeller oluşturmasını sağlar. Temeli sağlam olan bir bina yıkılır mı?

Bu güzel haslet dilde kalmamalı, içtimai hayatımıza yansıtmalıyız.

Bunun oluştuğu toplumlarda huzur olur. Huzurlu toplumlarda sağlıklı kişiler yetişir.

Gençliğin dimağlarına aşılamak insanlığın en önemli görevi olmalıdır. Gençliğine sahip çıkamayan milletler sıkıntıdan kurtulamaz.

Toplumlarda İslamiyet’in güzel ahlakının tesis edilmesi Allah-ü Teâlâ’dan yardım gelmesine vesile olur.

Yaradan’a saygımızı ve sevgimizi ifade etmenin en önemli yolu emirlerine uymak, men ettiklerinden uzaklaşmak ile mümkündür.

Saygı ve sevgi düsturu ile yaşayan gönül insanlarına selam olsun.

Muhabbetlerimle…

 

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co