Sarıtaş; “Diyet demek aç kalmak değildir”

Sarıtaş; “Diyet demek aç kalmak değildir”

 

Diyetisyen Gökçe Sarıtaş;

“Diyet demek aç kalmak değildir”

 

KAHRAMMANMARAŞ/ Onikişubat ilçesi Necip Fazıl Mahallesi Türkmen Sitesinde “Beslenme ve Diyet Danışmanlık Merkezi açan, Diyetisyen Gökçe Sarıtaş” Fazla kilo için diyet denildiği zaman aç kalmak olarak algılanıyor ve hemen kaçamak yollara başvuruluyor” dedi.

Kulaktan duyma, bilinçsiz yapılan diyetlerin sağlık açısından çok zararlı olduğunu ifade eden Diy. Gökçe Sarıtaş: “Diyet kelimesi Yunanca “diaita” kelimesinden türemiş. Diyet denilince hemen hemen herkesin aklına aç kalmak gelse de aslında diaitanın anlamı yaşam tarzı. Kilo verme sürecinde öğün atlamak, tek tip beslenmek, uzun süre aç kalmak, tek öğün beslenmek en çok yapılan yanlışlardan. Kilo vermek için yapılan bilinçsiz diyet uygulamalarının sonucu olarak sağlık problemleri artmaktadır. Sağlıklı beslenme tüm besin öğelerini içermelidir. Sağlıklı diyet, her besin öğesinin belirli ölçülerde tüketildiği kişiye özel sağlıklı bir program anlamına gelir” dedi.

Beslenme ayrı bir konu, diyet yapmak kilo vermek ayrı bir konu, işin uzmanı ve eğitimini alan uzmanların tavsiyesi üzerine diyet yapmak gerektiğini vurgulayan Sarıtaş: ” Beslenme program sadece zayıflamak amaçlı hazırlanmıyor. Birçok hastalık için özel beslenme programı gerekiyor. Kliniğimizde de özellikle obezite, çocuklarda obezite, kilo alma, diyabet, kalp hastalıkları, sindirim sistemi hastalıkları gibi çeşitli hastalıklarda beslenme tedavisi, sporcu beslenmesi ve kurum diyetisyenliği hizmeti veriyoruz. Kişiye özel beslenme program hazırlarken de öncelikle Tanita ile segmental vücut analizi alarak yağ-kas oranınızı, vücudunuzda ki sıvı miktarını ve metabolizma yaşınızı öğreniyoruz.

SONY DSC

Sarıtaş: ” Kilo verirken sağlıklı beslenmenin yanında mutlaka sporu hayatımıza katmamız gerekir. Fiziksel aktivite daha enerjik hissetmenizi, hareketli ve zinde kalmanızı sağlayarak metabolizmanızı hızlandıracak ve fit kalmanızı sağlayacaktır. Dünya Sağlıklı Örgütü (WHO)’nun önerilerine gore haftada 150 dakika fiziksel aktivite yapmamız sağlık açısından mutlaka gerekli. Spora ayıracak vakti olmayanlara önerim ise Power Plate. Power Plate ile haftada 3 gün yapacağınız 10’ar dakikalık egzersiz, 1-1,5 saatlik tempolu yürüyüşe eşdeğer. Genellikle her 30-45 saniyenin ardından pozisyon değiştirerek farklı kas gruplarınızı çalıştırıyorsunuz. Metabolizmayı hızlandıran Power Plate’in ayrıca kasların güçlenmesi, kemiklerin güçlenmesi, selülitlerde azalma, kan dolaşımının düzenlenmesi ve kardiyovasküler alanda faydaları bulunmaktadır.

Merkezimizde bulunan bu cihazla randevi alarak 10 dakikalık bir zaman içinde sağlıklı günlere doğru koşa bilirsiniz..

Sağlıklı olduğunu düşünerek yediğimiz birçok gıdayı vücudumuz sindiremiyor ve bunun sonucunda da birçok rahatsızlığa ve kilo problemine sebep oluyor. Pinner Test (Gıdaİntolerans Testi); birkaç damla kan örneği ile vücudumuza zarar veren, obezite, mide, bağırsak şikayetleri, ödem, şişkinlik, migren, cilt ve deri hastalıkları gibi birçok hastalığı tetikleyen gıdaların tespit edilmesine yardımcı oluyor.

Sağlıklı ve fit günler dilerim.

Dyt. Gökçe Sarıtaş

Uzmanımızla görüşmek isteyenler için: 0538 627 35 48

Necip Fazıl Mah. 50003 Sokak Türkmen Sitesi A Blok Kat 1 Daire 2 Onikişubat Kahramanmaraş adresinde Kahramanmaraşlılara hizmet vermeye devam ediyor.

Fazla kilom var, sağlıklı kilo vermek istiyorum diyorsanız, Gökçe Sarıtaş Diyetisyen olarak hizmeti vermeye sizleri mutlu etmeye devam ediyor.

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co