Sarıçerçi, “Arazi satın alıp bekletmek şehrin görünümünü etkiliyor”

Sarıçerçi, “Arazi satın alıp bekletmek şehrin görünümünü etkiliyor”

Arazi alıp bekletmenin şehri olumsuz etkilediğini söyleyen Turyap Binevler Şubesi Uzmanı Mustafa Sarıçerçi, “Arazileri satın alıp boş bekletmek şehrimizin görünümünü olumsuz etkiliyor” dedi.

Turyap Binevler Şubesi Uzmanı Mustafa Sarıçerçi, “Şehri Maraş coğrafi yapısı ile konumu ile Akdeniz bölgesinin en rahat yaşanabilecek kentleri arsısında.

Kahramanmaraş Büyükşehir olduktan sonra yeni değişimler meydana geliyor ve şehir yeniden dizayn edilmeye çalışılıyor. Başlatılan Sübüllü Bulvarı, Üniversite Bulvarı gibi yeni projelerle yeni yaşam alanları oluşturulmaya başlanıyor.

Bunlar yapılırken de kentsel dönüşümle de şehrin cehresine güzel bir görünüm verilmek isteniyor ve çalışmalar sürekli devam ediyor.

Uygulamalarda arsa fiyatlarını ani yükseltecek ya da düşürecek politikalar yerine daha istikrarlı vatandaşları nereye yatırım yapacağım psikolojisinden uzaklaştırmak gerekir.

Bize gelen sorulara göre edindiğimiz bilgiler şöyle:

Önsen civarına köprü yapılacakmış oradaki arsalara çok pahalı acaba belediye nereyi cazip hale getirecek.

Dogukent civarından arsa alalım mı bu mevkiinin değerlenmesi kaç yıl sürer ne önerirsiniz?

Binevler civarı ve Adliye istikameti ve Üniversite civarında satın alacak arsa bulamıyorum elinde parası olanlar hep buralardaki arsaları satın almış acaba Kılavuzlu ve Kazmabaglarina doğru tarla alsam sonra imara girer mi gibi sorular.

İşte bu bağlamda kentsel dönüşümle birlikte düşünecek olursak yapılaşmanın tarihi dokuya zarar vermeden yapılması ve yeni imar planlarının da nerelerde yoğunlaşacağının vatandaşlara bildirilmesinde yarar var diye düşünüyorum

Önünü görebilen yatırımcı yeni iş imkanları sağlar ve bu yatırımlar da şehrimizi geliştirir..

Arazileri satın alıp boş bekletmek şehrimizin görünümünü olumsuz etkiliyor, örneğin Binevler Caddesinde, Tekelek Yolunda boş duran araziler var kullanılmıyor. Bana göre arsa satın alanların belli süre içinde kullanılması için yatırımcılara süre tanınmalı.

Diğer bir yandan belli kişilerin parsel parsel satın aldığı araziler de görülüyor… Bakıyoruz ki bir kişinin farklı mevkilerde arsaları var bunun örnekleri de belli sayıda” dedi.

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co