Sarayaltı Esnaflarından 5. Aşure Etkinliği

Sarayaltı Esnaflarından 5. Aşure Etkinliği

DULKADİROĞLU/ Kahramanmaraş’ın Dulkadiroğlu ilçesi İsa Divanlı Mahallesi’nde bulunan Saray altı Caddesi esnafları 5. Geleneksel aşure programında bir araya geldi.

Muharrem ayı dolayısıyla gerçekleştirilen etkinlikte, yapılan duaların ardından, Cesur Sürücü Kursu önünde kurulan kazandan yaklaşık bin kişiye aşure ikramı yapıldı.

Sarayaltı (1)

Etkinliğin açılışında konuşma yapan Saray altı caddesi esnaflarından Cihan Ahmet Cesur, Türkiye’nin her zamankinden çok birlik ve bütünlüğe ihtiyacı olduğunu belirterek konuşmasını şöyle sürdürdü; “Aşure geleneği asırlardır süregelen çok çeşitli medeniyetlerden etkileşerek bugünkü Anadolu Kültürü’nün geleneksel öğesi haline almıştır. Özünde insanlar arasında birlik beraberlik ve dayanışma ruhunu taşıyan çok özel gelenektir. Şu günlerde toplum olarak en fazla ihtiyacımız olan birliğimize, sevgi, saygı, hoşgörü temeli öğeleri içinde barındıran bu geleneğimizi sürdürmenin gayreti içindeyiz. Bu vesile ile tüm dünyada barış ve dostluğun daim olduğu nice birlikte aşure tadında yıllar temenni ederiz.”

sarayaltı

Aşure programına katılan 24. dönem Milletvekili Sıtkı Güvenç; Bu kültür çok hızlı bir şekilde yayılmaya başladı bundan dolayı çok mutluyum Kahramanmaraş’ın birçok mahallesinde aşure kazanları kaynıyor ve bu aşure kazanlarından insanlar nasipleniyor bu ortak kültürümüz toplumumuzun daha çok kaynaşmasına vesile oluyor. Bu günde saray altı esnafımız imece usulü katılımlarıyla böyle bir aşure kazanı kaynatmışlar ve toplumumuz bu aşure etkinliklerinin nasibini alırlar inşallah diyerek sözlerini tamamladı.

Sarayaltı (3)

Ak Parti Dulkadiroğlu ilçe başkanı Ömer Oruç Bilal Debgici ise Muharrem ayı birlik beraberlik ve kardeşlik ayı bu aydaki hangi gelir gurubunda olursak olalım böyle güzel organizasyonlarda bir araya geliyoruz ben bu vesileyle herkesten idlibe giren ordumuza Askerlerimize Cumhurbaşkanımıza tüm Türk halkından dua etmelerini istiyorum rabbim bu güzel ülkemize zeval vermesin saray altı esnaflarının bu güzel aşure etkinliğinde bulunmaktan son derece mutluluk duydum Allah’ım tekrarlarını yaşamak nasip etsin milletimize.

Saray altı Caddesi esnafları 5. Geleneksel aşure programına 24. dönem Milletvekili Sıtkı Güvenç, Dulkadiroğlu belediye başkan yardımcısı Tekin Alparslan, Ak Parti Dulkadiroğlu ilçe başkanı Ömer Oruç Bilal Debgici Ak Parti Kahramanmaraş temsilcileri Ak Parti Onikişubat temsilcileri saray altı esnafları, Gazeteciler ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co