Sanko Üniversitesi’nde Halka Açık Konferans

Sanko Üniversitesi’nde Halka Açık Konferans

SANKO Üniversitesi veŞahinbey Belediyesi işbirliğiyle, Şahinbey Belediyesi Kültür Merkezi’nde 28 Mart Cumartesi günü Doç. Dr. Özlem Soran tarafından “Koroner Arter Hastalığı ve Korunma Yöntemleri” konulu halka açık konferans düzenlenecek.

SANKO Üniversitesi Tıp Fakültesinde Rektör Danışmanlığı görevlerini yürütmekte olan Kardiyolog Doç. Dr. Özlem Soran, aynı zamanda Amerika Birleşik Devletleri’nde Pittsburgh Üniversitesi Kardiyoloji Anabilim Dalı’nda öğretim üyesi olarak çalışmalarına devam etmektedir.

Kalp damarlarındatıkanıkla seyreden koroner arter hastalığının ülkemizde vedünyadaölüm nedenlerinin başında geldiğin anımsatan Doç. Dr. Soran, “Koroner arter hastalığıdünyada her yıl 15 milyon kişininölümüne neden olmaktadır. Yapılan araştırmalar koroner arter hastalığından korunmanın mümkün olduğunu göstermiştir” dedi.

Doç. Dr. Özlem Soran; 1996 yılında kardiyoloji (kalp ve damar hastalıkları)  uzmanı olduktan sonra Pittsburgh Üniversitesinde kalp yetmezliği bölümünde üst ihtisas yapmıştır. Pittsburgh Üniversitesinde yaptığı çalışmalar sonucunda EECP tedavisinin (Güçlendirilmiş Eksternal Kontrpulsasyon) kalp yetmezliğinde kullanımını ispatlayan araştırmaları başlatmış ve çalışmaları sonucunda 2002 yılında FDA, EECP tedavisinin kalp yetmezliği tedavisinde kullanılmasına onay vermiştir. Bu araştırma sonuçları Dr. Ozlem Soran in 2001 yılında Pittsburgh Üniversitesinde EECP Tedavileri Laboratuvarı Direktörü olmasına ve dünyada EECP Tedavisi ve Kalp yetmezliği konusunda otör konuma gelmesine neden olmuştur.

Amerikan (American College of Cardiology, American Heart Association) ve Avrupa Kalp Kongreleri dahil olmak üzere 120’nin üzerinde bilimsel toplantıya konuşmacı olarak davet edilmiştir. Onun üstünde bilimsel ve akademik alanlarda ödül sahibi olan Dr. Özlem Soran aynı zamanda 10 bilimsel prestiji yüksek kardiyoloji dergisinin editör kurulunda görev yapmaktadır.

2004 Yılında Doçent olan Dr. Özlem Soran’ın araştırmalarını yoğunlaştırdığı bir diğer alan kronik kalp yetmezliği tedavisi ve monitörizasyon programlarıdır. 2002 yılında ABD hükümetinden (Medicare ve Medicaid) 3 milyon dolarlık araştırma ödülü kazanmış, yaptığı araştırma 2009 yılında Amerikan Kalp Kongresinde o sene “Tıbba yön veren ilk 3 araştırma” arasına girmiş ve “Late Breaking Clinical Trial” sunumuna seçilen ilk Türk olmuştur.  2004 ve 2005 yılında Pittsburgh Üniversitesi en başarılı öğretim görevlilerinin onurlandırdığı “honors convocation”a davet edilerek “recognition” ödülü almıştır. Kardiyoloji alanında 130’un üzerinde sunum ve yayını mevcuttur.

Dr. Soran aynı zamanda Pittsburgh Üniversitesi’nde Epidemiyolji mastırı yapmış, ikinci dal doçentliğini de Epidemioyoloji alanında almıştır. İlgi alanlarından biride koroner arter hastalığından korunma yöntemleridir.

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co