Sanko Üniversitesi hedef büyüttü

Anasayfa Eğitim 13 Nisan 2014
Sanko Üniversitesi hedef büyüttü

Sanko hedef büyüttü

-SANKO ÜNİVERSİTESİ’NDEN BÜYÜK HEDEF

-REKTÖR DANIŞMANI DOÇ. DR. NEZİH HEKİM:

-“SANKO ÜNİVERSİTESİ, TIP BİLİMİ IŞIĞININ KAYNAĞI OLAN

TÜRKMENİSTAN, KIRGIZİSTAN VE ÖZBEKİSTAN GİBİ ÜLKELERİN

BATIYA AÇILAN KAPISI OLACAKTIR”

Sanko Üniversitesi Rektör Danışmanı Doç. Dr. Nezih Hekim,  Sanko Üniversitesi’nin, tıp bilimi ışığının kaynağı olan Türkmenistan, Kırgızistan ve Özbekistan gibi ülkelerin batıya açılan kapısı olacağını söyledi.

Doç. Dr. Hekim, Türkmenistan bilim insanları ile Helsinki Tıp Fakültesi’nin BIOMEDICUM adlı Araştırma Merkezi’nde incelemelerde bulunarak, araştırma merkezlerinin planlanması konusunda bir eğitim toplantısına katıldı.

Toplantıda, ilk globalleşen kurumların bilim kurumları olduğunu ve iletişim imkanlarının artmasıyla birlikte bilimin tüm dünyaya açıldığını belirten Doç. Dr. Hekim “1000’li yıllarda Türk ve Müslüman bilim adamlarının eserlerinin tüm dünyaya yayılması ile tıp bilimlerindeki küreselleşmenin başladığı düşüncesindeyim” dedi.

Batının Afşana’lı anlamına gelen Avicenna olarak tanıdığı İbn-i Sina’nın Kanunname adlı tıp kitabının 1000’li yıllardan itibaren tüm dünyaya yayıldığını ve Batı’da 500 yıl okutulduğunu anımsatan Doç. Dr. Hekim “Buna kemoterapinin babası Razi’yi, farmakolojinin babası El-Biruni’yi ve bu yerküreyi daha nice aydınlatmış Doğu’nun Kandillerini ekleyebilirsiniz” şeklinde konuştu. sankouniver_1

Sanko Üniversitesi hakkında da kısa bir bilgilendirme yapan Doç. Dr. Hekim Sanko Üniversitesi bünyesinde de böyle bir Uygulama ve Araştırma Merkezi’nin (UYGAR) yapılanmasının mümkün olduğunu kaydetti.

Doç. Dr. Nezih Hekim, sağlık bilimleri alanında eğitim verecek olan Sanko Üniversitesi’nin iddiasını ise “Tıp bilimi ışığının kaynağı olan Türkmenistan, Kırgızistan ve Özbekistan gibi ülkelerin Batıya açılan kapısı Sanko Üniversitesi olacaktır” diyerek ortaya koydu.

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co