Sanko Üniversitesi akademik yıl açılışı

Sanko Üniversitesi akademik yıl açılışı

Sanko Üniversitesi akademik yıl açılışı

SANKO ÜNİVERSİTESİ’NDE 2016 – 2017 AKADEMİK YIL TÖRENİ

– BAŞBAKAN YARDIMCISI MEHMET ŞİMŞEK:

– “TÜRKİYE’’NİN ÖNDE GELEN İŞADAMLARININ ÜNİVERSİTE VE EĞİTİME KAYNAK YATIRMASI VE GÜÇLÜ BİR ŞEKİLDE DESTEK VERMESİ TÜRKİYE’NİN KALKINMASI VE KALICI REFAH AÇISINDAN KRİTİK ÖNEME SAHİP”

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Türkiye’’nin önde gelen işadamlarının eğitim kaynak ayırması ve güçlü bir şekilde destek vermesinin Türiye’nin kalkınması ve kalıcı refah açısından kritik öneme sahip olduğunu söyledi.

SANKO Üniversitesi 2016-2017 Akademik Yılı, Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek’in “Küresel Ekonomik Görünüm ve Türkiye Ekonomisi” konulu ilk dersi ile başladı.

Abdulkadir Konukoğlu Kültür Merkezi’nde düzenlenen törene, Gaziantep Valisi Ali Yerlikaya, Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Bölge Adliye Mahkemesi Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Yalçın, Gaziantep Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ali Gür, Şahinbey Kaymakamı Cemalettin Yılmaz, Şehitkamil Kaymakamı Ali Dursun, İl Jandarma Komutanı Albay Ömer Ersever, İl Emniyet Müdürü Erhan Gülveren, SANKO  Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Abdulkadir Konukoğlu ve Mütevelli Heyet Üyeleri Ali Konukoğlu, Sami Konukoğlu, Tansu Tuğlu ve Prof. Dr. Metin Bayram, SANKO Holding Yönetim Kurulu Başkan Vekili ve Gaziantep Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Adil Sani Konukoğlu ile SANKO Holding Yönetim Kurulu Üyesi Cengiz Konukoğlu da katıldı.

“Akademik yıl başlangıcı vesilesiyle SANKO Üniversitesi’nde sizlerle bir arada olmaktan mutluluk duyuyorum” diyerek sözlerine başlayan Şimşek, şöyle devam etti:

“Üniveristeler daima heyecan verici kurumlardır. Konukoğlu Ailesi’ni kutluyorum. Türkiye’’nin önde gelen işadamlarının üniversite ve eğitime kaynak ayırması ve güçlü bir şekilde destek vermesi Türkiye’in kalkınması ve kalıcı refah açısından kritik öneme sahip. Devlet de çok şey yapıyor. Bütçemizin yaklaşık yüzde 20’sini eğitime ayırıyoruz. Vergi gelirlerinin yüzde 25’ini eğitime harcıyoruz. Eğitime erişimide çok mesafe katettik.

Özel sektörün okul öncesinden tutun, üniversite ve doktora düzeyinde bu rekabet ortamını geliştimesi, memelekitn kalınmasına destek vermesini çok önemsiyoruz. Bu vesileyle başta Mütevelli Heyet Başkanı Abdukadir Konukoğlu olmak üzere bütün aileyi tebrik ediyorum. Şehrimize, ülkemize bu üniversiteyi kazandırdıkları için Konukoğlu Ailesi’ne çok teşekkür ediyorum. Bu üniversitenin tematik olması çok önemli. Gaziantep’i bir sağlık üssüne dönüştürüyoruz. Bunun en önemli bileşenlerinden biri üniversiteler. Ben inanıyorum ki Gaziantep tarihi, kültürü, mutfağı bu kadar zengin olan bir şehre en iyi beyinler gelecektir.”

“Bir başarı hikayesi” olarak tanımladığı Gaziantep’in gelen herkese kucağını açtığını anlatan Şimşek, “Gaziantep’in başarısınını arkasında bir girişimcilik ruhu var. Gaziantep’in dünya ekonomik haritasında çok önemli bir yeri olacağına inanıyorum. Bunun için de üniversitelere, kaliteli mükemeliyet merkezlerine ihtiyacımız var ve SANKO da bunlardan birisi. Tebrik ediyor ve başarılar diliyorum. Sizlerle gurur duyuyoruz” diye konuştu.

Şimşek, konuşmasında Türkiye ve dünya ekonomisindeki gelişmeleri slaytlar eşliğinde katılımcılarla paylaştı.

EN iYİSİ OLMAYI HEDEFLİYORUZ

SANKO Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Abdulkadir Konukoğlu ise “SANKO  Üniversitesi’ni, Özel Sani Konukoğlu Hastanesi’ni ve Özel SANKO Okulları’nı, sosyal sorumluluğumuzun bilinci ile kurduk” ifadelerini kullandı.

Babasının, “Hastane kapısında beklemeyen, hastanenin kıymetini bilemez” dediğini kaydeden Konukoğlu, bölgede iyi bir hastane ile araştırma ve uygulama üniversitesinin eksikliğinden yola çıkarak kurdukları SANKO Üniversitesi’nin, bölgede ve Ortadoğu’da çok iyi hizmetler vereceğine inandığının altını çizdi.

Konukoğlu, üniversiteye herşeyin en iyisini ve en kalitesini aldıklarını, kullanılan simülasyonlarla öğrencilerin, hastadan önce, simülasyonlarda uygulamalar yaparak öğrendiklerini sözlerine ekledi.

REKTÖR PROF. DR. SINAV

SANKO Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Sınav da üniversitenin üçüncü akademik yılı açılış törenini gerçekleştirmekten duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

“Bir tematik tıp üniversitesi olarak kurulduk. Tıp, sağlık bilimleri fakültesinin beslenme ve diyeyetetik, hemşirelik ile fizyoterapi ve rehabilitasyon bölümlerinde lisans hemşirelik ve moleküler tıp alanlarında yüksek lisans eğitimi veriyoruz” diyen Prod. Dr. Sınav, Diş Hekimliği Fakültesi’nin hazırlıklarının devam ettiğine vurgu yaptı.

Prof. Dr. Sınav, “Bu yıl 955 öğrencimiz var. Kuruluş amacımız ülkemizde yüzyılardır ihmal edilen eğitimin özellikle en zoru olan tıp bilimleri eğitiminin düzeyini yükseltmek. Tabi hazırda hastanemizin olması da kuruluşumuzun en büyük nedenlerden. Yaklaşık 20 yıldan buyana hizmet veren Türkiye’nin yatak kapasitesiyle en büyük özel hastanesinde öğrencilerimiz uygulamalı eğitim alıyor” dedi.

Tıp bilimlerinde eğitim zor olduğunu, çünkü eğitimin yarıdan fazlasının derslik dışında yapıldığına işaret eden Prof. Dr. Sınav, devamla şunları kaydetti:

“Daha ilk yıllarda öğrenci laboratuvarlarda gerçek insan kadavrasında eğitim alır. Simülatörlerde eğitim yapılır. Klinik bilimlere geçtiği zaman da gerçek hastalar üzerinde eğitim alır. Bunlar sadece finansal açıdan değil, insan gücü açısında da, akademik güç açıdan da büyük yatırım gerektirir.

Ülkemizde önce üniversite kurulur, tıp bilimleri ile ilgiliyse ardından da afilie olacak hastane ararlar. Bizim şansımız önceden hastanemizin olması. Afiliasyon sürecimizi başlattık. İnşallah bu sene klinik akademisyen kadromuzu da tamamladığımız zaman önümüzdeki sene klinik eğitimine de geçeceğiz.

Kuruluşumuzdan bu yana ‘SANKO yaparsa en iyisini yapar’ anlayışına uygun bir şekilde en zorundan başlayıp, en iyisini yapamanın gayretinde olduk. Ve kalitemizi daima yükseltmeye çalışarak yolumuza devam ediyoruz.”

“Bölgemiz dünya medeniyetelerine beşiklik etmiş bir bilge bölge, insanımız fırsat bulduğunda başarmasını gayet iyi biliyor. Aziz Sancar Hoca ve Mehmet Şimşek buna iki güzel örnek” diyen Prof. Dr. Sınav sözlerini şöyle tamamladı:

“Tarih boyunca bilime hükmeden medeniyetler, dünyaya hükmetmişlerdir, böyle olmaya  da devam edecektir. Hedefimiz bölgemizin en büyük üniversitesi, hayalimiz ise dünyanın en iyi üniversitelerinden biri olmak. 2016-2017 akademik yılı hepimize hayırlara vesile olsun.”

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co