Sanko Sanat Galerisi’nde Sergi

Sanko Sanat Galerisi’nde Sergi

Ressam Orhan Kurmalı, Sanko Sanat Galerisi’nde “Portreler” adlı kişisel resim sergisini açtı.

Sanko Sanat Galerisi Yürütme Kurulu Başkan Yardımcısı Cengiz Halil Çiçek, Yürütme Kurulu Üyesi Murat Köylüoğlu, Sanko Sanat Galerisi Seçici Kurul Üyesi Aslı Özen, Sanko Park yöneticileri, sanatçılar ve sanatseverlerin katıldığı sergi açılışında konuşan Kurmalı, Gaziantep’te sergi açmasına fırsat verdiği için Sanko Ailesine teşekkür ettiğini söyledi.

Tuval üzerine yağlı boya kullanarak farklı tarzda çalıştığı 38 portre resmini sanatseverlerin beğenisine sunan Kurmalı, “Resim yapmak kendimi anlatmamın bir ifadesidir. Resim yapmak içimden geliyor. Yazı yazamıyorum resim yapıyorum. Resim yapmadığım zaman rahatsız oluyorum” dedi.

Herkesin sanatla kucaklaşmasını isteyen Kurmalı, “Sanata yakın olan insanlar barışı getirecektir. İnsanların değişik yüz ifadeleri dikkatimi çok çekiyor. O ifadeler insanların ruhsal durumlarıyla ilgilidir. O ifadelere mizansel yaklaşıyorum” şeklinde konuştu.

Resim yapmanın kendisine doğuştan gelen bir yetenek olduğunu vurgulayan Kurmalı, sözlerini şöyle tamamladı:

“Ressam bir aileden geliyorum. Babam ve abim resim öğretmeniydi. Amacım çağımız insanının sorunlarını resimsel dille yansıtabilmek. Bu da insanların psikolojik duygularını anlamakla mümkün. İnsanların yaşamlarındaki renklilik, renklerin figürle birleşmesi, gerekirse onları kuşatması renk anlayışımdandır. Figürün dış dünyası ile içsel yapısının renkçi bir tavırla dışa vurmak istiyorum. Ana renklerin kullanıldığı akıcı fırça vuruşlarıyla oluşturulan bu kompozisyonlarda mizansel yönler de var. Resimler insan ve yaşamın tüm güzelliklerini, esprilerini, korkularını, kaygılarını, endişelerini değişen zamanda değişen davranışlarını da barındırır.”

Konuşmalardan sonra, Sanko Sanat Galerisi Yürütme Kurulu Üyesi Murat Köylüoğlu, SANKO Holding tarafından bastırılan ve Gaziantep Arkeoloji Müzesi’nin bilimsel yayını olan “Belkıs Zeugma ve Mozaikleri” isimli bilimsel yayını sanatçıya takdim etti.

Sanatçı Kurmalı’nın “Portreler”  adlı sergisi, Sanko Sanat Galerisi’nde 1 Aralık’a kadar her gün saat 10.00 – 22.00 saatleri arasında gezilebilecek.

SANATÇI

1961 Ankara Ayaş doğumlu olan Kurmalı, 1985 Gazi Üniversitesi Gazi Eğitim Fakültesi Resim-İş Bölümünden mezun oldu. Hacettepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Ana Sanat Dalında 1991’de yüksek lisansını tamamladı.

Yurt içinde birçok karma sergiye katılan sanatçının Ankara Resim Heykel Müzesi başta olmak üzere resmi ve özel koleksiyonlarda eserleri bulunmaktadır. Sanatçı çalışmalarını kendi atölyesinde serbest olarak sürdürmektedir.

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co