Sanko da organ nakli

Sanko da organ nakli

Özel Sani Konukoğlu Hastanesi Organ Nakli Merkezi Sorumlu Hekimi Prof. Dr. M. Fatih Yüzbaşıoğlu

Sanko da organ nakli

 

Türkiye’nin tek çatı altında en büyük özel hastanesi olan Özel Sani Konukoğlu Hastanesi’nde iki hastaya kadavradan böbrek nakli gerçekleştirildi.

Kahramanmaraş Elbistan’da şoförlük yaparak geçimini sağlayan Süleyman Harman(50),8 yıl önce yüksek tansiyon ve ayaklarında oluşan şişlik nedeniyle doktora gittiğinde, yapılan tetkikler sonucu böbreklerinin iflas ettiğini öğrendi.

Bunun üzerinde diyaliz tedavisi uygulanmaya başlanan Harman, “Haftada 3 gün diyaliz tedavisi görüyordum. Yorgun, halsiz bir şekilde vücut direncimi kaybetmiş oluyordum. Çok zor bir süreçti” diyerek, yaşadığı zorlukları paylaştı.

Kadavradan böbrek nakli için 3 yıl önce Kayseri’de,ardından Kahramanmaraş’ta farklı sağlık kuruluşlarınayaptığını anlatan Harman,yaklaşık 7 ay kadar önce kaydını Gaziantep Özel Sani Konukoğlu Hastanesi’ne aldığına işaret ederek, “Diyalizde yaşadığım sıkıntıların ardından organ nakli benim için tek çözümdü. Kadavradan böbrek nakledileceği bildirilinceçok mutlu oldum. Şükürler olsun çok iyiyim. Bağışta bulunanlardan Allah razı olsun, aileye Allah yardım etsin” dedi.

Organ bağışının çok önemli bir karar olduğuna vurgu yapan Harman,organ bağışı konusunda şu çağrıyı yaptı:

“Bu durumu başına gelmeyen bilmiyor. Diyaliz dönemi çok zor bir dönem, bunu kimsenin yaşamasını istemiyorum. İnsanlar organ bağışı konusunda daha duyarlı olmalı. Bütün bu sıkıntıları yaşayan biri olarak, benden sonra başkaları sağlığına kavuşup yaşayabilsinler diye, ben de organlarımı bağışlamak istiyorum. Herkesin aynı duyarlılığı göstermesi gerekir.”

Özel Sani Konukoğlu Hastanesi’nden çok memnun kaldığını ifade eden Harman, “İyi ki kaydımı bu hastaneye almışım. Burada ikinci kez yaşama şansı buldum.Hastane çalışanlarına gösterdikleri ilgiden dolayı çok teşekkür ederim” diyerek, mutluluğunu dile getirdi.

FİLİZ TOPAL

Gaziantep’te yaşayan Filiz Topal (35) ise 13 yaşında rahatsızlığı nedeniyle gittiği doktordan, böbrek hastası olduğunu öğrendiğini bildirdi.

“Son 9 yıldır diyaliz tedavisi görüyordum. Bunun 8 yılında diyaliz ve periton, 11 ayında ise sadece diyaliz tedavisi gördüm” diyen Topal, şöyle devam etti:

“Diyalize girdiğim süreci anlatmam çok zor. Sıvı tüketimi ve yemek kısıtlıydı. Sürekli tansiyonum düşüyordu. Psikolojim bozulmuştu. Kadavradan nakil için kaydımı 4 yıl önce Sani Konukoğlu Hastanesi’ne aldırdım. Özel Sani Konukoğlu Hastanesi’nden arayıp, uygun kadavra çıktığını söylediklerinde, anlatamayacağım kadar mutlu oldum. Daha öncede uygun kadavra çıkmıştı ancak önceliği olan başka bir nakil hastasında değerlendirilmişti. Bu haberi almak benim için çok önemliydi.”

Herkesin organ bağışında bulunmasını isteyen Topal, nakil sonrası ilk olarak bozulan psikolojisinin düzeldiğini, yaşama sevincine tekrar kavuştuğunu söyledi.

“Çünkü insan yaşamak istiyor” diyen Topal, organ bağışı yapan aileye, operasyonu gerçekleştiren Prof. Dr. M. Fatih Yüzbaşıoğlu ve hastane çalışanlarına teşekkür etti.

Özel Sani Konukoğlu Hastanesi Organ Nakli Merkezi Sorumlu Hekimi Prof. Dr. M. Fatih Yüzbaşıoğlu da kadavradan organ bağışına gereken önem verilmediği için, her yıl organ bekleyenlerin sayısının arttığını hatırlattı ve bu konuda duyarlılık gösterilmesini istedi.

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co