Sanayiciler Dağa Çıkıyor !

Sanayiciler Dağa Çıkıyor !

Sanayici dağa çıkmaya hazırlanıyor

Fabrikalarda iş disiplini ve iş hukuku diye bir şeyin kalmadığını, servetini korumak isteyen iş adamları işçileri çıkararak malını  kurtarmaya çalıştıkları, bugün bir bölümü ise : Dağlara kaçarak kurtulmanın hesabını yaptığını görüyoruz..

Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası Meclis toplantısında, konuşulan konular  yürükler sızlatan Türkiye’in acı gerçeklerini dile getirdiler ama adres TBMM olarak çıktı. Çünkü hakim ve savcılar kanunları uyguluyor..

KMTSO Meclis toplantısın bu ay ki konuğu Kahramanmaraş Cumhuriyet Başsavcısı Ramazan Apaçık  oldu. Başsavcımız bir ah çekti , bin ah işitti..

KMTSO Meclis başkanı Hanefi Öksüz : İşçi olmadan, iş veren olmaz, işçi iş veren ilişkisi ve iş ortağı olmanın tadı tuzu kaçtı 15 yıldan beri çıkarılan yasalarla iş veren iş yerini kapatmanın hesabını yapar hale geldi: Kahramanmaraş’ta bugüne kadar açılan iş davalarında  İş verenin daha kazandığı tek bir dava olmadı.. Hepsini işçi kazanıyor..” dedi ve Kahramanmaraş Cumhuriyet Başsavcısı Ramazan Apaçık’a 10 madde den oluşan sorunlarını bir dosya halinde verdi.. bu konuda yardım istedi..

Yüzde 2 sakad ve özürlü kadrosundan dolayı iş ve içti bulma kurumu tarafından yüzde 60 iş göremez sakatlık raporu ile işe alınan işçinin emekli olduktan sonra, ben sakat kaldım diye dava açması üzerine iş mahkemesi hakimi iş verene: “Aha kazanacağın bir dava çıktı..” der ve  işe girmeden önce ki raporunu, kurum resmi yazısını ve bugünkü raporu ile adamın sahtekarlık yaptığını belirler ve yargılama giderini davcıdan alınmak üzere : iş veren leyhine davayı bitirir bir ilk oldu diye sevinirler iş veren ilk devasını kazanmıştı.. ama :

Yargıtaydan geri döner yeniden yargılama yapın diye.. ve iş vereni tazminat mahkum edin diye.. dosya geri gelir..herkesin morali sıfır olur.. böyle bir yasa böyle bir düzenleme..

İş davalarına bakılır diye avukatların fabrika kapısında kart vizit dağıttığı bugünlerde iş davasında hep işçinin kazanması üzerine sanayici pes etti.. işçi alma yerine çıkarmanın çaresine bakıyor.. fabrikalarını kapatıyor, ilk örnekde Bozkurt oldu..

KMTSO Meclis üyesi : Neyim var neyim yoksa hepsini satacağım üç beş keçi alarak dağlara çıkacağım, işçi ve iş mahkemesi beni orada da bulamaz ya !..! demesi üzerine diğer sanayicilerden çoban gerek mi ? sesi yükseldi..

Önceden Memur veya işçi olarak devlet kapısına giren kişinin hapis cezası olmadan  bir suçu olmadığı sürece onu işten kimsenin atamadığı gibi , bugün özel sektör de öyle oldu.

İşine son verdiğin işçi : işe dönme davası açıyor, geri geliyor, istemiyorum diyorsun geri gönderiyorsun bu defa da 12 maaş tutarı tazminata mahkum oluyorsun.. böyle adalet olmaz.

Emek yoğun sektörde faaliyet gösteren iş adamımız: 3 bin 500 işçim var, kriz olsa fabrikadan hepsini çıkarsam geri dönüş davası açsalar, sonra bize 12 maaş ödeme cezası verilse Fabrikayı satsam işçilerin 12 maaş’ın karşılamıyor.. bu nasıl bir kanun bu nasıl bir adalet.. ben malımı nasıl korurum diye işçi çıkarmaya başladım..”diyor..

İş Mahkemelerinde : İş hukundaki işçi lehine yorum ilkesi artık adaleti zedeleyecek hale gelmiştir.. bu sebeple iş adamı iki koyun keçi alıp dağlara kaçmanın hesabını yapıyor..

Bir adama beddua edecek misin : PKK saldırısına uğra deme, Evine , Ocağına ,Fabrikana ateş düşsün deme, Kamyan çarpsın deme, Deprem enkazı altında kal deme, o beddua edeceğin kişiye : Allah sana 10 işçi versin de” o bela ona yeter!..

İşin mutfağından gelmeyen TBMM üyelerin çıkardığı kanun ve düzenlemeler sonunda işçi kim ? patron kim belli olmadığı gibi, iş veren ile işçi bir birine düşman etti.

İş mahkemeleri hakim ve savcıları: biz elimizdeki kanunlara bakarız ona göre hüküm veriz diyorlar.. haklılar.. elde ki kanun bu..

İşçi haklı – Patron haksız : bu mantık ve mahkemeler böyle devam ederse, bir süre sonra iş veren kalmadığı gibi işçi olarak çalışan kişide kalmayacaktır..

Ak Parti hükümeti ve TBMM yeniden iş kanunu, sadece iş kanunu değil tüm kanunları gözden geçirmeli haklı adaletli kanun çıkarmalıdır..

İşçi olmassa İşveren olmaz, İşveren olmassa içşi olmaz, iş hayatında her şey dengeler üzerine oturmalı akılı mantıklı olmalıdır..

İşçi ezilmemeli, ama işçi patronu da ezerek, iki keçi alıp dağlara kaçırırsa bu çok fena bir durumdur.. TBMM göreve çağırıyoruz bu iş kanunu yeniden bir gözden geçirmelidir..

Böyle devam ederse : işçiler çoban bile olamazlar.. çünkü onları çalıştıracak sürü sahibi bulamayacaklardır..

Önümüzdeki dönemde : İş veren- İşçi meselesi üzerine  KMTSO , Cumhuriyet Başsavcılığı, Baro ortak geniş katılımlı ve Milletvekilleri hatta bakan katılımlı bir toplantı yapmaya karar aldı.

İyi günler..

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co