Sanayici ve Para

Sanayici ve Para

Sanayici ve Para

İş birliği – güç birliği !

Ekonomi- Para huzur ve güven ortamını sever !

İnsanımızda : Huzur ve güven ortamını sever !

İki örnek vereceğim: Güneydoğu da eli ekmek tutan, Büyükşehirlere göç ediyor, niye huzur ve güven ortamı yok..

Suriyeli vatandaşlar, Batı illerimize gidiyor ve Güneydoğu ya giden bir tek Suriyeli yok..

Maraş ve diğer illerimizde Suriyeli olayları çıkardılar: Suriyelinin zenginleri Avrupa ülkelerine göç ettiler.. Bize de garipleri kaldı..

Dönüyorum konumuza: Ekonomi, İnsanlar ve Para huzur ve güven ortamını sever !..

Dünyanın ünlü zenginleri İsviçre’ye gider orada yaşar !

Paralarını İsviçre bankalarına yatırırlar, İsviçre bedava yaşayan bir ülke..

Türkiye gibi gelişmekte olan : Dünya ekonomimsiden pay kapmaya çalışan ülkelerin ekonomisini bozmak isteyen batı, sürekli bir olay çıkarak huzuru kaçırmanın planını yapar..

1950-60 Arası Menderes Dönemi, 1984-92 arası Özal Dönemi , 2002 -2015 arası Erdoğan dönemi ki bu dönemlerin sonunda batı oynadığı oyunlarla ülkenin huzurunu bozmuştur..

Çarşı Pazar esnafı geziyorum: işçi çıkaran, iş yerini küçülten, harcamalarına sınır koyan küçük esnaf ekonominin en ağır yükünü çekmeye başladı.

Sanayici ve iş adamımız

Paraya yön veren Sanayici ve iş adamımız ise 7 Haziran 2015 seçimlerinden bu yana “ Ne oluyor, nereye gidiyoruz ?”  demeye başladı.. ciddi ciddi düşünmeye başladı.. yarına endişe ile bakıyor.. birde önüne engelleri çıkarmasak !..

Ekonomi- Para halka huzur veren güven unsuru, bu gittiği zaman ülkemiz , huzurunu kaybeder, herkes bir yere kaçmaya çalışır.. Suriyeli örnekleri gibi..

Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Kemal Karaküçük:” Türkiye çok çalışıp üretip, dünyaya pazarlama yaparak kasasını para ile doldurması gerekiyor, yani üretmeden tüketmek bizi bitirir..! üretmek zorundayız,” diyor..

Karaküçük: “ Türkiye üreten ülke olmalı, Tüketen ülke değil, Türk Milleti olarak çok çalışıp üretmek zorundayız, herkes kendi işini iyi yapacak çok çalışıp, çok üretmek dünyaya satmak zorundayız ! “ diyor.. ve haklı , bin kere haklı.. üretmek zorundayız..!

Türkiye Cumhuriyeti kurucusu Mustafa Kemal Atatürk: “ Borç alan ülke ,bir süre sonra emir alır !” sözünü hatırlatarak, “Türkiye borç alan ülke değil , borç veren ülke olmalı !..

Mesele burada: Türkiye çok çalışıp üretip malını – ürünlerini dünyaya satarak kasasını para ile doldurup, bu paralarla diğer ülkelere borç veren bir ülke olması gerekiyor..

Emir alan değil, emir veren Türkiye olmak zorunda..

Ekonomi eşittir – Para huzur güven ortamını sever !

Yatırımda : huzur ve güven ortamını sever!

Bir mahalle de kavga varsa, imkanı olan o mahalleden kaçar gider !

Hepimiz insanız huzurlu bir ortamda yaşamak isteriz !

Kahramanmaraş Sanayicisi bugün elini değil yüreğini taşın altına koyarak : Türkiye ve Kahramanmaraş için üretmeye çalışıyor..

Bugün ilimizde Fabrika veya fabrikacık şeklinde bin’in üzerinde işletme var ve Şehrimizin ekonomisine burası yön veriyor..

Az – çok küçük paralarda olsa insanlar ekmeğini buradan kazanıyor ve evine bir ekmek götürüyor..

Ekonominin kaptanı KMTSO Başkanı Kemal Karaküçük ve ekibi ise : Yeni yatırımlar için sürekli araştırma geliştirme- Pazar dan daha fazla pay almak için yurt içi ve yurt dışı fuar projeleri ile Kahramanmaraşlının ürettiğini satarak daha çok yatırım yapması için çalışıyor..

9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel:” Sanayici ve iş adamına fabrika kuracak olan insanımıza Çankaya köşkünün arazisini de verim yeter ki ülkeme yatırım yapsın ! sözü hafızalarımızdan silinmedi..

Ekonomik kriz- Seçim ortamı belirsizliği bugün küçük esnafında sanayicinin de 5-10 kişi çalıştıran bir KOBİ de canını fazlası ile sıkıyor..

7 Haziran 2015 dan sonra ortaya çıkan tablo terörden başka hiçbir kimseyi mutlu etmedi.. teröre ramen yatırıma devam diyen sanayicimize kamu kurum ve kuruluşları destek vermeli yatırım yapacak olan iş adamımızın önü bir günde açılmalıdır..

Yeni yatırım yapacak ve yeni fabrika kucak sanayicimiz , aylarca bir imar çapı bile alamıyor, oysa halkın oyu ile seçilen belediye başkanları , yatırım yapacak sanayicinin önünü açması gerekir..

İşten çıkarmalar başladı.. ilk etap da gazetelerin birleşmesi ile 100 yakın işsiz gazetecimiz oldu.. piyasa daralıyor, yeni iş yeri açacaklara her türlü yardım ve destek verilmelidir. İşsizlik Allah korusun sosyal patlamaya dönüşe bilir bugünden tedbiri alınmalıdır..

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç, Dulkadiroğlu Belediye Başkanı Necati Okay, Onikişubat İlçe Belediye Başkanı Hanefi Mahçiçek, Sanayici iş adamları KMTSO da bir araya gelerek : eksiğimizi artımızı tartışarak bazı engellerin ortadan kalkması gerekiyor..

Biz birlik olmamız gerekiyor.. Küskünlük ve kırgınlıkları bir kenara atarak, hep beraber Kahramanmaraş ve bir kişinin daha fazla evine ekmek götürmesi için iş birliği güç birliği yapmamız gerekiyor.

Kusura bakmayın: bugün kimsenin bir birine küsme lüksü yoktur..

1 Kasım seçimlerinde buna ihtiyacımız var !

İyi günler..

Bu yazı için bir yorum yazın

“Sanayici ve Para” için bir cevap

  1. cevdet alperen dedi ki:

    ÜLKEMİZİN KALKINMASI İÇİN HERKES ELİNİ TAŞIN ALTINA SOKMALI,HUZURLU BİR ŞEHİR OLMAMIZ İÇİN SEÇİLMİŞLERİN,ATANMIŞLARIN VE SİVİL TOPLUM KURULUŞLARININ ÖNEMLİ VAZİFELERİ VARDIR .
    TEŞEKKÜRLER SAYIN BEKİR DOĞAN

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co