Sanayici ve Borçlarımız !

Sanayici ve Borçlarımız !

Sanayici ve Borçlarımız !

Türkiye’nin en borçlu ili Kahramanmaraş !

Türkiye : 285,4 milyar dolar borcu var..

Sadece Kahramanmaraş’ın HES ve Afşin Elbistan Termik Santralı, Tekstil Fabrikaları ile birlikte borcumuz bunun maliyeti ise 106 milyar dolar, Kahramanmaraşlı sanayicinin bankalardan Türkiye den kullandığı kredi ise 6 Milyon 864 bin 218 Dolar olarak görülüyor..

Kahramanmaraşlı Sanayici, taşın altına elini değil ciğerini koydu..

9 yılda yapılan yatırımlarla döviz açığımız 226 Milyar doları arttık bugün kurun 3 binleri görmesinin ana sebebi de bu.. yüksek kurla sanayici ağlamaya başladı..

Bu Türkiye’nin yapısal döviz durumunu ortaya koyması açısından önemli bir gösterge olarak kabul edilen Uluslararası Yatırım Pozisyonu’na ait son veriler Merkez Bankası tarafından yayımlandı. Merkez Bankası’nın açıkladığı uluslararası yatırım pozisyonu verileri Türkiye’nin döviz açığının 9 yılda yüzde 110 arttığını gözler önüne serdi. Açık, 205,5 milyar dolardan 431,2 milyar dolara yükseldi.

Ülkenin döviz varlıkları 2014 yılının son çeyreğinde 230,1 milyar dolar olurken, döviz yükümlülükleri yani borçlar toplamında rakam 661,3 milyar dolar olarak hesaplandı.

Türkiye’nin 2006-2014 yılları karşılaştırmasında net döviz açığının yüzde 110 artarak 205,5 milyar dolardan 431,2 milyar dolara çıkması dikkat çekti.

Türkiye 9 yılda yüzde 110 döviz pozisyon açığı verirken rakam 2013 yılına göre ise yüzde 9,4 arttı. 2014’ün son çeyreğinde 431,2 milyar dolar olan net döviz açığı 2013’ün son çeyreğinde 394 milyar dolar olarak kayıtlara geçmişti. Yani son bir yılda net döviz açığı tamı tamına 37 milyar dolar artmış oldu. Varlıklar alt kalemleri incelendiğinde, rezerv varlıklar kalemi 2013 sonuna göre 3,7 milyar dolar azalışla 127,3 milyar dolar, diğer yatırımlar kalemi 533 milyon dolar artışla 60,9 milyar dolar seviyesinde gerçekleşti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 2023 hedeflerini yakalamak için yatırım yaparak borçlanan Türkiye 2023 de Dünyanın en büyük 10 ekonomisi arasında , Amerika Birleşik Devletleri, Çin Halk Cumhuriyeti, Türkiye Cumhuriyeti, , İngiltere, gibi bir sıralamanın içinde yer almak için çalışıyor..

Yukardaki rakamları şunun için verdim:

Benim bir oturduğum evim var, başka bir dikili ağacım yok, ülkemiz batarsa benim zararım o kadar olur, ancak sanayicimiz elini değil ciğerini taşına altına koymuştur. 10 binlerce aileye ekmek veriyor.. sorumluğunu çok fazla..

Türkiye deki bankalarımızdan, Yurt dışı banka ve kredi fonlarından kredi kullanarak borçlanan Sanayicimiz, Döviz kurlarının yükselmesi ile : Tansiyonu değil şekeri de değil ateşi çıkmaya başladı.

Dolar ve Euro veya dövizle borçlanan Sanayicilerimize Allah yardım etsin..

Hani bir söz var ya : “ Burnumu tutsanız canım çıkacak !” diye bugün sanayicimizin burnunu tutsanız canı çıkacak..

Özellikle Belediyelerimiz, Sanayicilerimize yardımcı olmalı, Sanayiciye destek vermeli, belediyenin önündeki alanı istese buyur gel yatırım yap demeli, demek zorunda..

Kahramanmaraş Sanayicisi büyük çoğunluğunun kredi borcu var özellikle yeni yatırım yapanların tamamını borcu var.. Dolar 1.380 den 3 TL ‘ye dayanması ile yüzde yüzün üzerinde borçlarında artış oldu..

Kahramanmaraşlı Sanayici ve iş adamı, özellikle yeni Tekstil ve HES kuran Sanayicilerimiz makinaları yurt dışından Euro veya Dolar borcu ile getirmesi ile kısaca bunun anlamı şu: 1 Milyon TL borcu olan Sanayicimizin 2,2 Milyon TL borcu var oldu döviz kurlarından dolayı..

Büyükşehir sınırları içinde, Dulkadiroğlu Belediyesi sınırları içindeki sanayicilerimize belediyelerimiz destek olmalı, bugün sanayicilerimiz gerçekten çok zor durumda..

Şunu unutmamak gerek ki : Sanayi durur çalışan işçiler işsiz kalırsa Kahramanmaraş’ta sosyal patlama olur !..

Bu sebeple sanayici çok kazanıyor diyerek sanayicilerin üzerine gidilmesini yanlış buluyorum, bir çok sanayici 7 Hazirandan sonra borcu yüzde yüz artarak iflasın eşiğine gelmiş ve inim inim inliyor..

Belediyelerimiz sosyal yardım yapacaksa bugün sanayicileri destek olmalı, imar ve yol çalışmasında sanayicinin yanında yer almalıdır.

Bu borçlu sanayi kuruluşlarının, atık su parası, çöp vergisi, emlak vergisi, su parası, belediye vergileri ne varsa biraz ötelemeli sanayicinin nefes almasını sağlamak gerekir..

Kahramanmaraş’ta bugün küçük – büyük bine yakın sanayi kuruluşu var ama borcu olmayanlar rahat olsa da yeni yatırım yapanlar gerçekten çok zor durumda, belediyelerimizin bunlara yardımcı olması gerekir..

Sözün sonu: Dış borçların büyük bölümünü Kahramanmaraşlı yatırımcı kullandı.. Kahramanmaraş borçlu bir şehir, Borcu olan Kahramanmaraş’a belediye mevzuatı ile kıs boma yerine sanayicilerimize yardımcı olmamız gerekiyor..

Çünkü onlar işçi çalıştırarak ülkemiz ekonomisine katkı sağlıyorlar.. Sanayicinin önü açılmalıdır..

İyi günler

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co