Sanat Sergisi

-ŞEFKAT İŞLEGEN’İN SERGİSİNE İLGİ

 

Ressam Şefkat İşlegen’inSanko Sanat Galerisi’nde açtığı “Değiş/imler” temalı kişisel resim sergisi, sanatseverlerden büyük ilgi görüyor.

Linol baskı ve tuval üzerine akrilik tekniğinde, genelde siyah ve tonlarıyla hazırlanan 41 eserinin yer aldığı sergiyi değerlendiren İşlegen, eserlerinde hayatın yıpratıcı, yorucu, hızlı temposundan uzaklaşmayı “değiş/imler” adı altında bulmaya çalıştığını söyledi.

Serginin konusundan birisinin Mısır tanrılarının yaşam anahtarları olduğunu belirten İşlegen, “Herkesin yaşam anahtarı vardır, bu para, sevgi, güç olabilir. Ama biz Mısır firavunları gibi davranmayıp, yaşam anahtarlarımızı paylaşalım. Diğer konum ise ‘göz dinler’. Göz her zaman görmez; ritmi, resim değerlerini dinler. Ve siz resme baktığınızda anılarınızı görürsünüz” dedi.

Kendisi için resim yapmanın bir düşünme ve yaratma etkinliği olduğunu anlatan İşlegen, “Bu aynı zamanda bir yaşama biçimidir. Yaratarak, düşünerek, üreterek yaşamak, beni ve çevremi daha anlamlı kılmanın yollarından biridir” diye konuştu.

“Resim yapmayı, öncelikle düşünsel bir etkinlik ve dile getirmek istediklerimin bir göstergesi olarak tanımlıyorum” diyen İşlegen, sözlerini şöyle tamamladı:

“Resimde biçimler ve renkler teknik ne olursa olsun önemli değildir. Yalnızca sonuç önemlidir. Her çalışma izleyicinin ilgisini çekmeyebilir. Sanatçının sunduğu ve iletmek istediği anlamda bütünlük kazandırması önemli. Resim yapmayı duygularımla ilgili bir eylem olarak görüyorum. Bir anlamda da resim yapmak sorun yaratmaktır ve onlara her resimde çözüm bulabilme çabasıdır.”

SANATÇI

Şefkat İşlegenİzmir’de doğdu. 1978 yılında İzmir Buca Eğitim Fakültesi Resim (Grafik) Bölümü’nden mezun oldu. 1996 yılında Eskişehir Anadolu Üniversitesi’nde lisans eğitimini tamamladı. Sanatçı, özgün grafik baskı çalışmalarında genelde linolü tercih etmektedir. Mono print  tarzında soyut çalışmalara  da yer veren sanatçı, bugüne kadar yurt içinde 45 kişisel sergi açtı, uluslararası 32 sanat semozyumuna katılarak Türkiye’yi temsil etti.

Yurt içi ve yurt dışı koleksiyonlarda eserleri bulunan sanatçının, 2010 yılında katıldığı Bejning Bienali’nde (Çin Halk Cumhuriyeti) eseri sergilenmeye değer görüldü. Kanal Ege televizyonunda 3 yıl RENKAHENK programının yapımcılığı ve sunuculuğunu üstlenen, Uluslararası Plastik Sanatçılar ve Birleşmiş Ressamlar Derneği üyesi olan sanatçı çalışmalarını İzmir’deki atölyesinde sürdürmektedir.

Sanatçı 1998-2012 yılları arasında Paris (Fransa), Bremen, Essen, Köln (Almanya), Gent (Belçika), Floransa (İtalya), Stockholm (İsveç), Tokyo (Japonya), New York,  Los Angeles, Manhattan, Miami (ABD), Prizren (Kosova), Tiran (Arnavutluk) ve Nahcevan’da sergi açtı.

1998 – 2009 yılları arasında çeşitli kurumlardan 7 ödül alan İşlegen’inSanko Sanat Galerisi’nde açılan sergisi, 27 Mart tarihine kadar gezilebilecek.

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co