Şahinkayası’nda Ayva hasadı başladı

Şahinkayası’nda Ayva hasadı başladı

Kahramanmaraş’ta tadı ve aromasıyla marka haline gelen Şahinkayası Ayvasının hasadı başladı.

Türkiye’nin en kaliteli ayvalarının yetiştirildiği bölgelerinden olan Kahramanmaraş’ın Şahinkayası mahallesinde, sonbahar mevsimi ile birlikte bahçe sahipleri ayvalarını hasat etmeye başladı.

Onikişubat İlçesi Şahinkaya’sı Mahallesi çiftçileri,  bu seneki ayva veriminden oldukça memnun olduklarını ve rekoltenin 3 bin tonu bulacağını belirttiler.

Mikro özelliğe sahip havzada yetişen ayvalar ekolojik koşullara bağlı olarak kalite açısından oldukça yüksek albeniye sahip. Ortalama ağırlığı 400–600 gr arasında oluşan ayvaların bölgede yetişen ağırlıklı çeşidi ise eşme. Bu bölgede üretilen ayvalar kalitesi nedeniyle ulusal düzeydeki tüccarların beğenisini kazanarak hasat sezonu süresince büyük talep görüyor.

Ayrıca Şahinkaya’sı mahallesinde iyi tarım uygulamaları ile ayva yetiştiriciliği yapan çiftçi sayısı da her geçen gün artıyor.

İyi tarım uygulamalarının diğer mahallelerimizde de yaygınlaşması için çalışmalarımız artarak devam edecektir.

İyi Tarım Uygulamaları; Çevre, insan, havyan sağlığına zarar vermeyen bir üretimin yapılması, doğal kaynakların korunması, tarımda izlenilebilirlik ve sürdürebilirlik ile gıda güvenliğinin sağlanması amacıyla yapılan tarımsal üretim şeklidir.

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co