Sahibini arayan Madalya

Sahibini arayan Madalya

Başbakan Ahmet Davutoğlu’un Ramada otel de yaptığı konuşmasını yayınlamak istiyorum çünkü çok önemli : Davutoğlu

Malezya’da görev yaptığı 1990 yılında, kızlarının 3 ve 5 yaşlarında olduğunu belirten Davutoğlu, çocuklarının o dönemde Kahramanmaraş’ın kurtuluşunu anlatan “Sahibini Arayan Madalya” filmini gece gündüz izlediklerini anlattı.

Çocuklarının filmini her bir karesini ezberleyerek “Kahramanraş aşığı” olduklarını söyleyen Davutoğlu, çocuklarının ilk Türkiye ve vatan bilincini, gurbette Kahramanraş üzerinden aldıklarını kaydetti.

Kahramanca bir destanı Türkiye’ye emanet eden Kahramanraşlılara teşekkür eden Başbakan Davutoğlu, “Onun için en iyi Kahramanmaraşlılar anlar, bir şehirle bir milletin kaderinin nasıl bütünleştiğini. Bugün Suriye’de yaşananları en iyi Kahramanmaraşlılar anlar. Halep’in, Humus’un, Hama’nın nasıl direndiğini. Bir şehrin direnmesinin ne demek olduğunu Kahramanmaraşlılar anlar” dedi.

Davutoğlu, kendi kaderine sahip olmayanların kendi şehirlerine, kendi şehirlerine sahip olmayanların da istiklal ve vatanlarına sahip olamayacaklarını ifade ederek, “Herkes bunu bilsin ki, şehir şehir, mahalle mahalle bu vatanı sonuna kadar korumaya ahdetmişiz, and etmişiz. Onun için yine Kahramanmaraşlılar anlar, Kobani olayları bahane edilerek, şehirleri yakanların, gasp edenlerin, şehir ruhunu öldürmeye çalışanların nasıl büyük bir ihanet içinde olduğunu yine Kahramanmaraşlılar anlar” diye konuştu.

“7 GÜZEL ADAM BİZE GÜZEL BİR MİRAS BIRAKTILAR”

Destanı ve kahramanlığı, şehir dokusu içinde yazan Kahramanmaraş’ın bağrından, Türk edebiyatının en güzel şairlerinin de çıktığını söyleyen Davutoğlu, Necip Fazıl’ın Kahramanmaraş kökenli olduğunu, Sezai Karakoç’ın bu şehirden feyz aldığını anlattı.

Nuri Pakdil, Rasim Özden, Erdem Bayazıt, Cahit Zarifoğlu’nu anarak, edebiyatta Kahramanmaraş ekolünü oluşturan “7 güzel adama” minnetlerini sundu. “7 güzel adam bize güzel bir miras bıraktılar, bu güzel mirası biz de gelecek nesillere en iyi şekilde aktarmaya kararlıyız” diyen Davutoğlu, Türkçe’yi de en güzel kullanan “7 güzel adamın” Kahramanmaraş’tan çıktığını, fikirleriyle, şiirleriyle yolu aydınlattıklarını ifade etti.

Maraş’ta yüzlerce Kahraman var bunların ayrı ayrı dizilerini çekilmesi gerektiğini bu konuda Kahramanmaraş her türlü desteği vereceğini ifade eden : Davutoğlu

Nuri Pakdil’in, “Ve Bağdat ve Kufe ve Trablusgarp ve Ürdün daha dün biraz Erzurum biraz Maraş biraz İstanbul. Kutlu bir el bağlamıştı kentleri birbirine evreni kaplayan bir iple” dizelerini okuyan Davutoğlu, “Bizim bugünkü siyasi anlayışımızı dizelerine döktüler ve bir anlamda kendi ruh dünyalarındaki güçlü sesi bir milletin kaderiyle bütünleştiren bir çizgide, ortak hissiyatımıza tercüman oldular” dedi.

Davutoğlu, nasıl 12 Şubat 1920’de, karamsarlığa, ümitsizliğe düşülen günlerde Kahramanmaraş’ın, “bu topraklardaki istiklal ve onur davası ayaktadır” demişse, 2002’de de Türkiye’nin ümitlerinin söndüğü, dış borç batağında sürüklenen, ekonomik krizlerle insanların gelecek perspektiflerini bitirdiği bir anda AK Parti’nin, “bu topraklardaki can suyu, derin irfan susmadıkça bu dava bitmez” dediğini aktardı.

Kendisine derman olamayan bir Türkiye’den, Nuri Pakdil üstadın, ifadelerini ve atıflarını biraz daha geliştirirek, Bağdat’a, Trablusgarb’a, Somali’ye, Myanmar’a, Haiti’ye, Filipinler’e, herhangi bir felakette hemen ulaşabilen bir Türkiye geldi.

Müşfik ve kudretli bir Türkiye geldi. Mahcup ve muhtaç Türkiye’den, müşfik ve kudretli Türkiye gelmemizin temel sırrı milletimizin devletiyle buluşmasıdır.

Nuri Pakdil’in “Kutlu bir el bağlamıştı bir kentleri birbirine, evreni kaplayan iple…” dizelerini söyleyen Davutoğlu, “Evreni birbirine Allah’ın ipiyle, merhametin, vicdanın ipiyle bağladık biz” dedi. Davutoğlu, Gazzeli’nin kendilerini Myanmar’da, Myanmarlının Somali’de, Somalilinin Bosna’da, Bosnalının ise Afganistan’da gördüğünü dile getirerek, sözlerini şöyle sürdürdü:

Davutoğlu, bunları yaşamayanların bunu anlayamayacağını, bunu Kahramanmaraşlıların iyi anlayacağını söyledi. Kahramanmaraşlıların, burayı savunurken bile hendeği kazan sahabi gibi, bir dönem sonra “o savunmadan yeni ve bağımsız bir devletin doğacağını, o devletin birgün tarihi irfanla birleşerek evreni kaplayan bir iple insanlığa sesleneceğini 12 Şubat 1920’de gördüklerini” ifade eden Davutoğlu, “Onun için engellemeye çalışıyorlar. Size, sadece Türkiye’yi anlatmaya gelmedim. Size, aynı zamanda sığınmaya da geldik. Kahramanmaraş’ın ruhuna sığınmaya da geldik” diye konuştu.

Kahramanmaraşlıların Sütçü İmam’ı çok iyi bildiğine dikkati çeken Davutoğlu, “Sütçü İmam’ı bilen Kahramanmaraş bir kez daha iftihar etti ki 30 Eylül’den sonra bir Maraşlının da içinde bulunduğu 4 hanım kardeşimiz, -şimdi sayıları arttı- TBMM’ye başörtüleriyle vakar içinde girdiler ve Erdem Beyazıt’ın rüyası Sevda Hanım’la gerçekleşti” dedi.

“Bir şehrin kurtuluşunun meşalesini yakan, bir şehrin kurtuluşunun meşalesi ile milletin kurtuluşunun önünü açan Kahraman Maraşlılar, geçen sene bunun Türk siyasetine yeniden damga vurduğunu gördüler” diyen Davutoğlu, şöyle devam etti:

Kahramanmaraş’ın Kahramanları çok fazla her biri bir dizi konusu olacak dıramize edilmesi gerekir, siz bunu yapın biz yanınızdayız,” dedi..

Bizde böylece sözlerini aktarmış olduk..

Bizden söylemesi, yeni sahibini arayan madalya filmleri çekilmesi dileği ile..

İyi günler

 

 

Bu yazı için bir yorum yazın

“Sahibini arayan Madalya” için bir cevap

  1. cevdet alperen diyor ki:

    güzel

Bir Cevap Yazın

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co