sahi biz kimiz ?

sahi biz kimiz ?

SAHİ BİZ KİMİZ?

Bu hafta Cemil Meriç’in “Bu Ülke” bizim eserli eserinden bir alıntı ile yazıma başlamak istiyorum. İletişim Yayınlarından çıkan bu kitabın “Sen Bir Az-Gelişmişsin” başlıklı (s.96) bölümünde Meriç şöyle diyor; “ Kıtaları ipek bir kumaş gibi keser biçerdik. Kelleler damlardı kılıcımızdan. Bir biz vardık cihanda, bir de küffar…

Zafer sabahlarını kovalayan bozgun akşamları! İhtiyar dev, mazideki ihtişamından utanır oldu. Sonra utanç, unutkanlığa bıraktı yerini. “Ben Avrupalıyım, “demeğe başladı. “Asya bir cüzamlılar diyarıdır”

Avrupalı dostları acıyarak baktılar ihtiyara! Kulağına “Hayır delikanlı” diye fısıldadılar. “Sen bir az gelişmişsin”

Ve Hıristiyan batının göğsümüze iliştirdiği bu idam yaftasını,bir “nişan-ı Zişan”gibi gururla benimsedi aydınlarımız!

DOĞDUĞUM GÜNDEN BERİ BATILIŞACAĞIZ

Tabi bizim Avrupalılaşma sevdamızın hikayesi uzun, bunlar en az 20 yıl önce Gümrük Birliği süreci sonrasında hep AB gireceğimiz söylenirdi.

O zaman Akit Gazetesinde haftalık tam sayfa yorum yazardım, “Bizi AB almayacaklarını” ifade etmiştim, zaten gerekte yok. Allah(cc) “ Siz onların dinine dönmediğiniz sürece, onlar sizi dost olmazlar” diyor. Biz hale batılıları kendimize dost edinmeye çalışıyoruz. Olmaz kardeşim, olmaz, ayıdan post olmaz, Avrupa’dan da post olmaz.

Neden, Avrupa sömürmeyi seven, adaleti değil, gücü savunan, güçlüysen her şeye kadirsin diyen bir anlayışın ürünüdür.

Bu tarih boyuncu böyle oldu, bugünde böyle, yarında böyle olmaya devam edecektir. Avrupa İslam olmadan, onlarla bir araya gelmemiz mümkün değil.

Yanlış anlaşılmasın, Avrupa ile bağımızı koparalım, ticaret yapmayalım, gidip gelmeyelim v.b demiyorum. Elbette globalleşen dünyada ikili ilişkilerimizi sürdüreceğiz.

Ancak, hak ve batıl mücadelesi hep devam edecektir.

Peki, doğu acaba cüzamlı mı?

Biz illa da doğulu veya batılı olmak zorunda mıyız?

Biz kendimiz gibi olamaz mıyız?

BİRAZ DÜŞÜNSEYDİK

Bir ülkenin gelişmişliğinde, aydınların, bilim adamların, kanaat önderlerin, şimdiki asra göre sivil toplumun önemi çok büyüktür.

Tabi devletler eğitim sistemi içinde kaliteli insanlar yetiştirirse, aydınları da, kanaat önderleri de, sivil toplum örgütü temsilcileri de vizyon sahibi olur.

Bugünün aydınları dediğimiz gazetecileri, bilim adamlarını, gelişmeleri yakından takip eden bir Anadolu çocuğuyum, kendimce tefekkür etmeyi de bilirim.(Övünmekten Allah’a sığınırım, bu manada değil yazdığım!

Şunu söylemek istiyorum, bir ülke gelişmek istiyorsa önce insana yatırım yapmak zorundadır. Bırakın yolumuz, suyumuz, elektriğimiz olmasın, hatta fabrikalarımızda olmasın, eğer iyi yetişmiş insan gücünüz varsa, tüm bunlara kısa zamanda ulaşırsınız.

Bunu yapabilmek için, doğulu veya batılı olmaya gerek yok, kendimiz gibi olmamız bize yeter. Önümüzdeki bir Osmanlı var, bir Selçuklu var, hatta gelişmiş batılı ülkelere var, bakın onlar birilerine benzemek istiyorum, kendileri gibiler.

Hiç düşünmez miyiz?

Cemil Meriç’in kitabından üç cümleyi daha sizinle paylaşayım, yazımı da bitireyim inşallah!

AVRUPAYI ONLARIN İSTEDİĞİ KADAR TANIYORUZ.

BATILAR AYDINLARIMIZDAN HEP İHANET İSTEMİŞLERDİR

Bu günkü içinde bulunduğumuz durumun pozitif veya negatif fark etmez, sebebi içinde öğretmen ve imamlarında bulunduğu aydınlarızdır.

Kalın sağlıcakla.

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co