Saçaklızade Vakfı 15 bin kişiye aşure dağıttı

Saçaklızade Vakfı 15 bin kişiye aşure dağıttı

Kahramanmaraş’ta hayır anlamında ihtiyaç sahiplerinin yanında olan Saçaklızade Vakfı geleneksel hale getirdiği aşure programını bu Muharrem Ayında da gerçekleşti. Vakıf bahçesinde kaynatılan aşureden 15 bin kişi yedi.

Kahramanmaraş Saçaklızade Vakfı tarafından Muharrem ayı sebebiyle Şehir merkezinde, sultan abdulhamithan ve Çarşıbaşı Camiilerinde Cuma namazı çıkışında 15 bin kişiye aşure dağıtıldı.

Aşure dağıtımında konuşan Kahramanmaraş Valisi Mustafa Hakan Güvençer, “Tüm vefat edenleri rahmetle andıklarını belirterek, “Tüm Müslümanlar için özel anlam ifade eden Muharrem ayı dolayısıyla düzenlenen etkinliğe katılarak inşallah bir bereket sofrası paylaştık. Kemali afiyetle diyemiyorum. Ama kul olmanın aczi yeti içerisinde tüm Müslümanlar ve kendimiz için dua ederek, aynı zamanda da paylaşmanın ziyareti olarak aşure aşını besmeleyle paylaşarak karınca kararınca, kaderince idrak etmeye çalıştık” dedi.

aşure (4)

Vakıf Başkanı Ali Demirdöğen ise gösterilen ilgiden dolayı memnuniyetini dile getirerek, geleneksel hale getirdikleri etkinliği sürdüreceklerini ifade etti.

14 yıldır gelenek haline getirdiğini dile getiren Ali Demirdöğen şunları söyledi; “Muharrem ayının bereketiyle kazanlarda kaynayan aşure kardeşliğimizi ve sevgimizi paylaşmamıza vesile olmuştur. Aşure, şehirdeki her kesimi bir araya getirmiştir. Zaten bizim bu etkinliği düzenlememizdeki amacımız da budur. Her şeyin başı birlik ve beraberliktir. Biz ‘bir’ olursak çözemeyeceğimiz sorun olmaz diye düşünüyorum. Muharrem ayı, ilahi bereket ve feyzin, rabbani ihsan ve keremin coştuğu ve bollaştığı bir aydır. Bizler de hem halkımız hem şehrin sivil toplum kuruluşları hem bürokrat kesimiyle bu ayda 14 yılık geleneğimizle bir araya gelmek istedik”

Saçaklızade Vakfı olarak “veren el ile alan el arasında” bir köprü görevini üstlendiklerine dile getiren Demirdöven, vatandaşların fedakârlığı ve gayretleriyle ihtiyaç sahibi insanlara hizmet ettiklerini kaydetti.

Çarşıbaşı Caminde düzenlenen etkinliğe Kahramanmaraş Valisi Mustafa Hakan Güvençer, Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Yabanoğlu, İl Jandarma Komutanı Albay Coşkun Doğan, KSÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Fatih Karaaslan, İl Emniyet Müdürü Ümit Yaşar Adalar ile kurum müdürleri katıldı.

Aşure dağıtımı İl Müftüsü Muhammet Gevher tarafından yapılan duanın ardından sona erdi.

aşure

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co