SABIRSIZ BİR BABA

SABIRSIZ BİR BABA

Adam yeni kamyonuna bakmak için evinden çıktığında, üç yasındaki oğlunun gayet mutlu bir biçimde elindeki çekiçle kamyonunun kaportasını mahvettiğini görmüş.

Hemen oğlunun yanına koşmuş ve öfkeyle çocuğun eline çekiçle vurmaya başlamış. Biraz sakinleşince oğlunu hastaneye götürmüş.

Doktor, çocuğun kırılan kemiklerini kurtarmaya çalıştıysa da elinden bir şey gelmemiş ve çocuğun iki elinin parmaklarını kesmek zorunda kalmış.

Çocuk ameliyattan çıkıp gözlerini açtığında, bandajlı ellerini fark etmiş ve gayet masum bir ifadeyle,

“Babacığım, kamyonuna zarar verdiğim için çok üzgünüm.” demiş ve sonra babasına şu soruyu sormuş:

“Parmaklarım ne zaman yeniden çıkacak?”

Bu mini hikâyeyi yazan kişi, küçükte bir yorum yapmış, diyor ki; !Birisi masaya süt döktüğünde ya da bir bebeğin ağladığını işittiğinizde bu öyküyü hatırlayın. Çok sevdiğiniz birine karşı sabrınızı yitirdiğinizi anladığınızda, önce biraz düşünün.

Kamyonlar onarılabilir, ama kırılan kemikler ve incinen duygular hiçbir zaman onarılamaz; genellikle kişiyle performansı arasındaki farkı göremeyiz. İnsan hata yapar. Hepimiz hata yaparız. Fakat öfkeyle ve düşünmeden yapılan şeyler, insani sonsuza kadar rahatsız eder. Harekete geçmeden önce durun ve düşünün. Sabırlı olun. Anlayış gösterin ve sevin…”

OĞULLAR DA BABALARDA DİKKATLİ OLMALI

Dün şehrimizin tanıdığı esnaflardan birini ziyaret ettim. Halini hatırını sordum, açma yaramı dedi, amacım yarasına açmak değil, teselli etmek olduğu için, açılması gerektiği konusunda ısrar ettim. Bana çocuklarının verdiği sıkıntılardan bahsetti.  Sonra işin manevi boyutunu sordu, evlatla imtihanın zorluğundan bahsetti.

Evet, bu gün toplumumuzda birçok kişi ya evladı ya da eşi ile imtihan oluyor. Tabi ki imtihanların en zoru evlat imtihanıdır.

İnsanın hayırlı bir evladı, hayırlı bir eşi, bir de geçinecek kadar işi varsa ne mutlu ona… Bu durumdaki insana varıp, senin derdin var mı diye sorduğum da ise, onun da başta sağlık olmak üzere farklı sıkıntılarla muhatap olduğunu öğreniyoruz.

Evet, dünya bir imtihan yeridir, müminlerde zaman zaman imtihan olurlar. Bu imtihan her zaman sürmez, bir gecenin, bir de gündüzü vardır. Allah kimseyi altından kalkamayacağı sıkıntılarla imtihan etmesin.

Bu sıkıntılar aslında insanı Rabbine yaklaştırır. Olgunlaştırır, pişirir, şükrü ve kanaati öğretir. Mevlana hazretleri şöyle demiş, “ Bana iki haftada bir sıkıntı gelmez ise, haşa Rabbim beni unuttu mu diye korkarım demiş.

Bu olayda babayı dinledim, sıkıntıların altında kalmışlığını yaşıyordu ama onun inancı onu rahatlatmış olarak gördüm, ne mutlu kendisine.

Burada babaları üzen evlatlara seslenmek istiyorum. Sizde bir gün baba olacaksınız, sizin evladınızda aynısını size yapar. Çünkü bu dünya etme bulma dünyası…

Evlatlarına yanlış annelik ve babalık yapanlara da bir çift sözümüz var. Baba ya da anne olmak çocuğu kazanmakla bitmiyor. Çocuğunuzu topluma faydalı birey olarak yetiştirmek için, doğru zamanda doğru şeyler yapmanız gerekiyor. Eğere anne ve baba olmaya hazır değilseniz, çocuk yapmaya hazır olduğunuzda evliliği düşünmeniz gerekiyor.

İnsan tabi her şeyi bu köşeden yazamıyor, nice velilerle karşılaşıyoruz…

Evladı için bütün fedakarlığı yapan onları en iyi şekilde yetiştiren veliler olduğu gibi, hiç ilgilenmeyenlerde var. Galibe bunların sayısı biraz arttı.

Kalın sağlıcakla.

 

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co