REKTÖRÜMÜZ, ÜNİVERSİTEMİZİ GELİŞTİRMELİ

REKTÖRÜMÜZ, ÜNİVERSİTEMİZİ GELİŞTİRMELİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan 14 üniversitenin rektörlerini atadı.  Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi’ne  Prof. Dr. Durmuş Deveci’yi , Mersin Üniversitesi Rektörlüğüne de hemşerimiz  Prof.Dr.Ahmet Çamsarı’yı rektör olarak atadı.

Atama yapılmadan birkaç gün önce kendisiyle yeni rektörümüz Durmuş Deveci’ye e posta ile bir mesaj gönderdim. Mesajımda öngörülerimi ortaya koyarak,  iyi bir rektör olacağına inandığımı ve öz geçmişi hakkında bilgi sahibi olmak istediğimi söyledim. Hocamız nezaket göstermişler, istediğim bilgilere yönelik değerlendirme yapıp, cevaplamışlar. Atandığını duyduğumda, bu yazıyı yazma ihtiyacı duydum. Hemen şunu da belirteyim, önceki rektörlerimize hizmetlerinden dolayı şehrim adına teşekkür ediyorum. Bir dönem makamda kaldılar, yaptıkları ve yapamadıkları ile anılacaklar. Bundan sonraki hayatlarında başarı ve sağlık dileriz.

ŞEHRİN AKLI OLMALISINIZ

Eğri oturup, doğru konuşmak gerek. Bu üniversite bizim, Türkiye ve Dünya sıralamasında kendine yakışır bir sıralamada yer alması için elimizden geleni yapmalıyız. Bu işin öncülüğünü ise rektörlük yapmalıdır.

Yeni rektörümüz bir defa iyi bir ekip oluşturmalı, Kısa ve uzun vadeli misyonunu ve vizyonunu oluşturmalı. Bu misyona uygun akademik çalışma başta olmak üzere her şeyi yapmalıdır.

Bir defa üniversitelerin akademik özgürlüğü olmalı, alt yapı sorunları çözülmeli, mali disiplin sağlanmalı ve bu bağlamda üniversitemiz şehrin, hatta insanlığın aklı olmalıdır.

Bakınız bu ülkede bazı temel sorunlar var. Örneğin, israf toplumu olduk. Şeker hastalığında, dünyayı ikiye katlamışız, Müslüman bir toplumumuz ama boşanmalar tavan yapmış, madde bağımlılığı hızla artıyor v.b bu sorunlara üniversiteler çözüm bulmalı.

Özelde, Maraş’ımıza has sıkıntılar var. Şehircilik, turizm, ulaşım, eğitim alanlarında üniversitelerde beklentimiz var. Sanayicimizin ve esnafın beklentileri sürüyor. Örneğin, Maraşlı gençlerin üniversite sınavlarına giriş başarısının artması gerekiyor. Bunun çözümüne üniversitemiz katkı sağlamalı.

Esnaf ara eleman, hatta çırak sıkıntısı yaşıyor. Bazı meslekler kaybolmak üzere, çözümünüz var mı? Kent merkezinde trafik ve ulaşım sorunu yaşanmaya başladı, sizin bir projeniz var mı?

Benzer sorunları artırabilirim, diyorum ya üniversiteler şehrin aklı olmalı. Gelişmesine katkı sağlamalı.

AKADEMİK ÖZERKLİK ŞART

Şunu biliyoruz ki bir üniversite için akademik özerklik olmaz olmazlardandır. Üniversiteler için bu özerkliğin oluşması için üç şart vardır. Yönetimde özerklik, bilimsel özerklik ve mali özerklik… İnanıyorum ki, bu üç unsur bu dönemde mutlaka oluşturulacaktır. Bunları zaten hocamız biliyordur ve gerçekleşmesi için de çalışacaktır.

Gelelim, akademik personele, üniversitelerde görevli bilim adamlarından biz bilgi üretmeli, araştırma yapmalı, kitap okumalı, kısacası yeni buluşlara imza atmalıdır. Şunu söylemem istiyorum; “ Hocalarımız özgür düşünme ortamında, kendi alanlarında yeni makaleler, kitaplar yazmalı, deneyler yapmalı, buluşları ile bizlere ışık tutmalı. Toplumsal talepleri karşılamalı. Bunları yaparken baskı görmemeli. Yeni buluşlar yapan hocalarımız ödüller almalı v.b Yani akademik bir kalitemiz olmalı. Demokratik bir yönetim sergilenmelidir.

GELECEĞİ OLAN YENİ BÖLÜMLER AÇILMALI

Üniversite tercih döneminde bakıyoruz, üniversitemizde talep gören bazı bölümler yok. Örneğin Hukuk Fakültemiz hala açılmalı. Öyle ki şu anda açılsa bile, Hukuk Fakülteleri sayısı arttığından belki de bizim fakültemiz tercih edilmeyecektir. En önemlisi de Eğitim Fakültemizde sıkıntımız var.  Zannederim bir tek profesörle yola devam ediyoruz. Böyle olunca da talep gören(Rehberlik v.b) bölümler açılmamakta.

Bunları yapmak öyle kolay değil, farkındayım. Fakat aldığı görevin hakkını vereceğine inandığım, yeni rektörümüz bu güçlükleri aşacak. Toplumsal taleplerimize cevap verecektir.

Başka yazacağım bir şey var mı? Diye kendimi sorduğum da, akademik rekabet ve bu rekabetin getirdiği gelişmeleri biz duymak istiyoruz.

Sonra sosyal sorumluluklarınız var, iddia ediyorum ki Maraş bir turizm kenti olabilir. Bunu sık sık yazıyorum, üniversitemiz bu konuda öncülük edebilir. Sanatsal faaliyetleri artırabilirsiniz… Yani uzatmak da istemiyorum. Hocam, siz bizim söylemek istediğimizi daha iyi yorumlarsınız. Başarı dileklerimle.

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co