Reis evet dediği için evet !

Reis evet dediği için evet !

Reis evet dediği için evet !

16 Nisan Referandumu öncesinde bir kritik yapacak olursak:

AB ülkeleri hep birlikte hayır diyor..

Terör örgütleri hep birlikte hayır diyor

Türkiye düşmanları el birliği ile hayır diyor

Türkiye de Kılıçdaroğlu hayır mitinkileri yapıyor.. anlayan varsa ? biri  bana söylesin !..

Hollanda : Evet diyenleri köpeklerine ısırtıyor, atlarla tekme attırıyor.

Bir hayır cephesi var

Birde Evet diyenler !

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, miting ve salon toplantıları ile evet diyor..

Ak Parti il mitingleri ile evet diyor.. bir çok cemaat ve siyasi parti evet diyor..

Başkomutan Sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, toplu açılış ve temel atma törenleri ile halkımızı evet demeye çağırıyor..

Bizde evet diyoruz, çünkü reis evet diyor !

Ak Parti gurubu ile önceki gün Tekerek yolunda esnaf ziyareti yapıyoruz, TPB Başkanı Nevzat Pakdil, soruyor : “ 16 Nisan da evet mi ? evet sağlam değil mi ?

Vatandaş: Sayın başkanım, Reis evet dediği için biz de evet diyoruz! Bundan hiç şüpheniz olmasın !.. biz reisimizin yanındayız diyor..

Niye evet diyorsunuz sorusuna :” Bu milleti yıllardır, Kürt, Türk, Alevi – Sünni, Laz- Abaza, Çerkez, Türkmen, Arap, Ermeni, Yahudi- Hıristiyan diyerek ayırmaya çalıştılar, Osmanlı tüm dilleri, ırkları, renkleri 650 yıl bir arada tuttu.. Osmanlı devamı olan reisimize evet diyoruz! , Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı, Türk vatandaşı diyor.. bizim de hep birlikte evet diyoruz..” cevabını verdi..

Osmanlı evladı- Reis evet diyor bizden de evet !

Kahramanmaraş Sokaklarında evet sesi yüksek çıkmaya başladı..

Ama Kahramanmaraşlı Türkiye de evet sesinin yüksek çıkmasını istiyor..

Esnaf ziyareti güzel oluyor, hoş beş sohbet ediyoruz..

ABD de yaşayan ve oranın vatandaşı olan, Türkiye baba – anne yurduna gezmeye gelen bir hemşerimiz :

Önce ABD’liyim sonra sonra sonra diyor..

40 veya 50 yılda olabilir ABD de yaşayan ve Kahramanmaraşlı olan bir dostum: “Türk, İngiliz, Alman, Arap veya Japon hiç fark etmez , dünyanın neresinden olursan ol, hangi milletten olursan ol, önce Amerikalı olacaksın !” diyor..

Önce ABD’li olmak

Mesele de burada kilitli, biz önce Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşı olabiliyor muyuz ?

Ben Türk Vatandaşıyım diye biliyor muyuz ?..

Türk – Kürt, Alevi, Sünni, Laz veya Çerkez olabilirsiniz, yada Hristiyan , yada Suriyeli önce ben :” Türk vatandaşıyım diye biliyor muyuz ?

Dostum:  ABD de yaşayan vatandaşlık yemini eden herkes: Ben önce ABD vatandaşıyım demek zorunda diyor ve ilave ediyor..

Yok ben ABD’li değil, işte şu millettenim diyerek , milletçilik, ırkçılık, bölücülük, ayrımcılık yaparsan polis sınır dışı eder ve ABD vatandaşlığından çıkartır, Pasaportunu iptal eder hiç bu işin şakası yok diyor.. ABD bir daha giremezsin ! “ diyor..

Peki bizde : içimizde ne hainler yaşıyor ! hangisini sınır dışı ettik ?

Önce Amerikalı olmak !

Önce Türk Vatandaşı Olmak !

Osmanlıya bakıyoruz : 650 yıl , Müslüman, Gavur , her milletten olan insanları kardeşçe bir arada , Osmanlı teması olarak bir arada yaşatmayı başarmış.. ABD Osmanlı bu yönünü örnek alarak bugün ayakta duruyor.. vakıf ’çılık  yönünü örnek alıyor..

Başkanını seçiyor, beğenmez ise 5 yıl sonra yeni başkanını seçiyor.. beğenirse durmak yok yola devam ediyor..220 yıllık ABD tarihinde 45 . başkanını seçiyor..

93 yıllık Cumhuriyet tarihimizde 65. Hükümeti kuruyoruz..

Yapılan hizmetlere bakıyoruz: 14 Mayıs 1950- 27 Mayıs 1960 arasında Merhum Şehit Adnan Menderes dönemi, 1984-89  Özal dönemi, 2002-17  Ak Parti iktidarı dönemi..

Diğer tarihlerdeki hükümetlere bakıyoruz: söz söylemeye gerek yok..

Tüm bunları üst üste koyduğumuzda : Başkanlık sistemi veya Cumhurbaşkanlığı sistemi ikisi de adı farklı da olsa aynı şey: bu sisteme geçmemiz gerekiyor..

Çocuklarımız için, geleceğimiz için başkanlık sistemine geçmemiz gerekiyor..

Bu bir hükümet seçimi değil, bu belediye başkanı , milletvekili seçimi de değil, 2019 da ilk defa seçimi yapacağımız yeni anayasanın referandumu, evet de desek, hayır da desek hükümet yıkılmayacak, başbakan aynı, cumhurbaşkanı aynı 2019 ‘a kadar devam edecektir..

Reis evet diyor, Türkiye evet diyor, İslam alemi ümmet dua ediyor ki Türkiye de güçlü bir evet çıksın diye.. İslam aleninin lider ülkesi Türkiye olacaktır.. Müslümanların gözü kulağı 16 Nisanda bizimle olacak.. duaları bizimle olacak..

Bunun için bizde evet diyoruz..

İyi günler..

Bu yazı için bir yorum yazın

“Reis evet dediği için evet !” için bir cevap

  1. Hacı PARLAK dedi ki:

    Sayın Bekir DOĞAN Bey, 12 Nisan 2017 Çarşamba günkü yazınızı “Kahramanmaraş Gazetesi”nde okudum. Başkanlık sistemi ile ilgili gözlem, bilgi ve örneklemeniz yerli yerine oturmuş, adeta taşı gediğine koymuşsunuz. Bu güzel tespitleriniz ve arı, duru ve sade üslubunuz için sizi kutluyor, başka yazılarınızda buluşmayı diliyor, selam ve dualarımı gönderiyorum. Hacı PARLAK

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co