Ramazanın vazgeçilmezi acı suya yoğun ilgi

Ramazanın vazgeçilmezi acı suya yoğun ilgi

Ramazan ayının gelmesi ile birlikte Ekinözü içmelerinde Şifa kaynağı Acı su iftar sofralarının vazgeçilmezi oldu.

Kahramanmaraş’ın Ekinözü ilçesinde bulunan Türkiye’nin Önde gelen içmeler arasında yer alan Ekinözü içmeleri bu Ramazan ayında bölge insanın iftarda sağlıklı besinler tüketmek isteyenler içmelerin Şifalı Acı suyunu tüketiyor.

Yaz ayların gelmesi ile birlikte İçmeler sezonu açılıyor. Doğu ve güneydoğu Anadolu İç Anadolu bölgesinde gelen yerli turistlerin uğrak yeri haline geliyor. Bu kapsamda Ramazan ayının gelmesi ile birlikte Başta Ekinözü, Elbistan, Afşin, Kahramanmaraş ve Gaziantep’ten günü birlik gelerek İçmelerdeki Şifalı maden suyunu iftardan sonra tüketmek için götürüyorlar.

İftara saatler kala vatandaşların yukarı, orta ve aşağı İçmelerden üç ayrı kaynaktan su alabilmek için uzun kuyruklara giriyorlar. Saatlerce kuyrukta bekleyen vatandaşlar bu suyun iftardan sonra sindirim sitemlerini kolaylaştırdığını ifade ederek her ramazan ayı döneminde bu şekilde olduğunu söylediler.

Elbistan ve Ekinözü ilçesinde vatandaşların acı suya ilgisi ise işsiz vatandaşlar için alternatif geçim kaynağı oldu. Boş durmak yerine Ramazan ayını en iyi şekilde değerlendirmek isteyenler Ekinözü ilçesinde üç ayrı kaynaktan çıkan doğal maden suyu acı suyu özeliğini kayıp etmemesi için küçük ve büyük şişlere bırakan satıcılar 2 küçük şişeyi 1 TL’den satışa sunuyorlar.

acı (3)

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co