Ramazan ayı geldi

Ramazan ayı geldi

Bizim Mescidde bir haftadan beri boya ve badana , temizlik var.. Ramazan ayına hazırlıklar.. yapıldı ve Ramazan Bereketi ile geliyor.. Teravih namazı için bahçeli camiiler tercihimiz diyenler Sultan Abdulhamithan buyursun !..

Ramazan ayı, Kuran-ı Kerim’in indirilmeye başlandığı, insanlığın en son aydınlatıcısı olan İslam’ın tohumlarının atıldığı aydır. Bu ayda “bin aydan daha hayırlı” olarak nitelenen Kadir gecesi bulunur.

Ramazan ayı, günahların yanıp kül olduğu insanlara doğru yolu gösteren bir aydır.. ni tekim Allah’u tala Kur’an-ı kerimde :

“Ramazan ayı, insanlara yol gösterici, doğrunun ve doğruyu eğriden ayırmanın açık delilleri olarak Kuran’ın indirildiği aydır.” (Bakara:2/185)

Rahmet ve bereket ayı

Bu ay o kadar bereketli ki, insan bu ayda geçmişindeki kirleri, lekeleri bir anda atıp savurma şansını yakalar. Bu ayı değerlendirin.

Peygamber Efendimiz (s.a.v.), bu aydaki büyük affın müjdesini Müslümanlara “Bir kimse, inanarak ve sevabını sadece Allah’tan bekleyerek ramazan orucunu tutarsa, geçmiş günahları bağışlanır” (Buhari, Savm, 7) buyurmuştur..

Oruç ibadeti, insanın kararlılık, azla yetinme, dayanıklılık ve sabır gibi ahlaki güzelliklere sahip olmasına, aç kaldığı anlarda yaşadığı mücadeleyle, tok zamanlarında eline geçen nimetlerin değerini bilmesine ve aynı zamanda yoksulların karnını doyurma endişesiyle yaşayanların hallerini düşünüp onlara merhamet ve şefkat duygularıyla bakmasına neden olur.

Bu özelliğiyle ramazan ayı, insanların kendi iç dünyalarını terbiye etmesi, yoksulları doyurup gözetmesi, sevap ve ödülün bir fırsat olarak yakalanması bakımından “rahmet, mağfiret, afv” ve “bereket” ayıdır… O halde ramazan ayının ilk gününü, yeni bir başlangıç olarak kabul edelim. Giderek vahşileşen, maddiyatın her şeyin önüne geçtiği, sevgi tomurcuklarının neredeyse hiç açmadığı şu günleri bir fırsat kabul edelim ve içimizde o hiç ölmeyen masum kişiliği ortaya çıkaralım. Ve hem de hiç geri göndermemecesine!…

Suriye de Irak da , Afrika da ve Dünyanın dört bir yanında müslümanlara yapılan zulümlerden kurtulmaları için dua edelim..

Özellikle Kahramanmaraş’ta gece kondu bölgelerinde evlerin ahırlarında kalan Suriyeli kardeşlerimize yardım edelim, iftar soframıza onları çağıralım..

Bakara suresinin 183. Ayetinde . “Ey iman edenler! Oruç sizden önce gelip geçmiş ümmetlere farz kılındığı gibi size de farz kılındı. Umulur ki korunursunuz.”

Oruç, niyet ederek güneşin doğmaya başladığı andan  İmsak Vakti başlar, akşam ezanı ile son bulur..

Bazıları sabah güneş doğuncaya kadar yerim diyor.. onlar sadece kendilerini aldatırlar  Oruç İmsak girince başlar, güneş batınca Akşam ezanı sona erer..bu süre içinde  yeme içme ve cinsel ilişkiden uzak durarak yapılan bir ibadettir.

Oruç, İslam dinine inanan, akıl sağlığı yerinde ve ergenlik çağına gelmiş herkes için zorunlu kılınmış bir ibadettir.

Nasıl oruç tutacağız?

Esasen oruç tutmak maksadıyla sahura kalkmanın bizatihi kendisi niyet olarak görülse bile bunu dille ifade etmek daha da güzel olur.

Kişi “Niyet ettim Allah rızası için oruç tutmaya” diyerek niyet eder. Oruçlu iken yapılmayacak şeyleri bırakmanın vakti, imsak vaktinin girdiği andır. Kişi o andan itibaren oruçludur ve yeme içme, karı kocanın cinsel yakınlığı gibi normal günlerde yaptığı işleri akşam ezanı okunana kadar terk eder.

Kur’an-ı kerimi az bilen veya hızlı okuyamayanlar için Camiilerde mukabele okunuyor orada bir kuran-ı kerim alarak takip ederek okumanızı geliştire bilirsiniz..

Son söz : İnsanın orucundan umduğu manevi lezzeti alabilmesi ve günahlarının affolunması için, sadece midesinin değil, tüm organlarının affolunması için, sadece midesine değil, tüm organlarına oruç tutturması gerekir. Yani insan, nefsinin bitmek tükenmek bilmeyen isteklerine karşı koyup öfkesini yenebilmeli ve eline, ayağına, diline, gözüne, kulağına, kalbine, düşüncesine oruç tutturabilmelidir. Diğer insanlara zarar vermekten, onları rahatsız etmekten kaçınmalı, herkesle ve özellikle kendisiyle iyi geçinmelidir.

Ramazan ayını bir fırsat bilmek gerekir.. bunun içinde : eşe dosta iftar yemeği veriniz, davette icabet ediniz, Ramazan ayının güzelliği, Namaz, Oruç, Teravih namazı, Ramazan sohbetleri, İftar yemekleri ve Ramazan Bayramı sevincini birlikte yaşamak gerekir..

Bir tabak çorba ile de olsa en yakın komşunuzdan başlayarak sevdiklerinize iftar yemeği veriniz.. Ramazan sevincini onlarla yaşayınız..

Hayırlı Ramazanlar

İyi günler..

 

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co