PUTİN’İN ATRAKSİYONLARI

PUTİN’İN ATRAKSİYONLARI

Rusya devlet başkanı Putin gerçekleri görmezden gelip, kendini haklı kabullenerek çeşitli atraksiyonlara girişiyor.

Defalarca uyarılara rağmen sınır ihlali yapan Rus Hava Kuvvetleri’ne ait uçağın düşürülmesi ile başlayan gerginlik iki ülkenin ilişkilerinde ciddi bir döneme girdiği doğrudur. Bu gerginliğin devam etmesi iki ülke içinde siyasi, ekonomik, askeri ve stratejik olarak zararın kabullenişidir. Daha fazla kim zarar görür hesabı yapmadan bir an önce sağduyulu hareket ederek ilişkilerin normale dönmesi gerek, Putin’in vurdumduymaz hareketlerinden bir an önce vazgeçmesi Suriye üzerindeki hesaplarını da gözden geçirmesi gerekmektedir.

DAEŞ’ i bahane ederek Türkmenlere ve özgür Suriye ordusuna saldırmasını (hangi insanlık vicdanı bunu kabul eder.) Türkiye’nin bir değil bin defa haklı olarak Rus uçağını düşürmesi angajman kuralları gereğidir. Eğer ki bu uçağı düşürmese daha fazla sınır ihlali yapılır, farklı ihlaller arka arkaya gelirdi, sınır ihlali sonucu aldığı cevap nettir.  Rusya adımlarına dikkat etmesi kaçınılmaz olmuştur.

Suriye’de DAEŞ üzerinden çok farklı oyunlar oynanıyor. DAEŞ i neredeyse devlet olarak tanıyacaklar. DAEŞ bir oyunun figüranıdır. Bu terör örgütünü İslâm’ la bütünleştirmek isteyenler var. Bu algıyı kabul ettirme çabası boşa çıkacaktır. DAEŞ İslam coğrafyasında İslam’ı yok etmek isteyen zihniyetlerin kuklasıdır.

Türkiye Rusya ilişkileri düzelir. Çünkü son 10 yılı aşkındır ciddi manada ticari birlikteliğimiz var. Birçok ticaret alanında olduğu gibi nükleer enerjide de işbirliği anlaşmaları var. Bunun riske atılması iki ülkenin de zararına olur. NATO üyesi olmamıza rağmen hiçbir NATO üyesi ülke lideri ,”Türkiye’nin yanındayız, gerekirse tüm varlığımızla Türkiye’nin haklı savunmasını koruruz” diye bir açıklama yapmıyor. NATO’nun bir kez daha ikiyüzlülüğü ifşa olmuştur. NATO ve batılı müttefiklerimiz konu Türkiye ise her an tutumlarını değiştiriyorlar. Rusya ikili görüşmelerden kaçıp burnunun dikine giderse, bu Rusya içinde hiç iyi olmaz.

Türkiye en tabi hakkı ile sınır güvenliğini korumuş, gerekli tüm uyarıları yapmıştır. İhlalde devam eden Rus uçağını düşürmüştür. Rusya taviz görseydi daha da ihlal etmeye devam eder. Türkiye’yi hafife alır, istediği tavizleri koparmak için her türlü zorbalığı yapardı. Rusya’nın hesabı ters döndü. Türkiye’nin kararlılığını da görmüş oldu.

Devletimizin attığı adım yerinde ve dik duruşun en somut halidir. Menfaatlerimizin korunması adına da isabetli bir karar verilmiş, sınır ihlali neticesinde Rus uçağı düşürülmüştür. Devletimiz sınır ihlalinin tekrarında yine aynı adımı atacaktır. Bu böyle olmasaydı daha farklı olaylarla muhatap olabilirdik. Kimse Türkiye’nin sabrını ve kuvvetini ölçmeye kalmasın. O iman dolu yürekler ayağa kalktı mı sel gibi oluruz.

Sevgili Peygamberimizin (Aleyhisselatu vesselam ) buyurduğu “ Vatan sevgisi imandandır.” Hadis-i şerifi mucibince bu necip millet yaşamasını bilir, bu millet için vatan mevzu ise gerisi laf-ı güzaf…

Temennimiz tüm komşu ülkelerle dostlukların devam etmesidir.

Muhabbetlerimle…

Bu yazı için bir yorum yazın

Bir Cevap Yazın

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
Adres: Trabzon Bulvarı Borsa Caddesi Ticaret Borsası İşhanı altı no: 9/3 Merkez Kahramanmaraş Telefon: 03442212035 Faks: 0344 225 00 50 Cep Telefonu: 0542 233 89 31
Portal Teması : Wptr.Co